متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

 • calendar مدت زمان :
  ۵ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲،۷۵۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

اظهارنامه مالیاتی

کلیه شرکت‌ها، اصناف، صاحبان مشاغل و کسب و کارها هر سال با این خبر مواجه می‌شوند که باید اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند. ولی ممکن است اطلاعات دقیقی از نحوه ارسال این اظهارنامه نداشته باشند یا تصور کنند که صرفا همین تکلیف مالیاتی بر عهده آن‌هاست. در حالی که علاوه بر اظهارنامه مالیات بر درآمد، تکالیف مالیاتی دیگری از جمله ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، صورت معاملات فصلی و تحریر دفاتر پلمپ را نیز باید در موعد مقرر انجام دهند در غیر اینصورت مشمول جرائم مالیاتی می‌شوند. نحوه انجام هر یک از تکالیف مالیاتی به شرح زیر است: 

 

۱) اظهارنامه مالیات بر درآمد: یکی از مهم‌ترین تکالیف مالیاتی سالانه، ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد است. مؤدیان مالیاتی (کلیه اشخاص حقوقی مانند شرکت‌ها و اشخاص حقیقی شامل صاحبان مشاغل و کسب و کارها، دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و...) باید در پایان هر سال مالیاتی، اطلاعات مالی خود مانند میزان درآمد، سود، زیان و هزینه‌ها را از طریق ارسال اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند تا میزان مالیات آن‌ها مشخص شود.
سال مالیاتی از اول فروردین ماه هر سال شروع و به آخر اسفند ماه همان سال ختم می‌شود. اشخاص حقوقی تا چهار ماه بعد از پایان سال مالیاتی یعنی پایان تیر ماه و اشخاص حقیقی تا سه ماه بعد از پایان یافتن سال مالیاتی یعنی پایان خرداد ماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی سال قبل خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند.
در حال حاضر، فرآیند ارسال اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. مودیان مالیاتی برای ارسال اظهارنامه باید ابتدا در سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی ثبت‌نام کنند. سپس فرم الکترونیک اظهارنامه را تکمیل و به همراه دفاتر قانونی به اداره مالیات ارسال کنند.
توجه به این نکته ضروری است که حتی شرکت‌های بدون فعالیت نیز باید اظهارنامه مالیاتی را در زمان مقرر تنظیم و به همراه دفاتر خود به صورت کاملا سفید به اداره مالیات ارسال کنند تا مشمول مالیات نشوند؛ در غیر اینصورت موظف به پرداخت مالیات و جریمه خواهند بود. 
در صورتی که اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر تسلیم نشود، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد از جمله:

 • جریمه: این جریمه، غیر قابل بخشش و برای اشخاص حقوقی معادل ۳۰ درصد و برای اشخاص حقیقی معادل ۱۰ درصد مالیاتی است که به آن‌ها تعلق گرفته است.
 • محرومیت از بخشودگی‌ها: برخی از شرکت‌های تجاری به دلیل ماهیت تاسیس و نوع فعالیتشان از بخشودگی‌های مالیاتی برخوردارند که مشروط به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر است.
 • جایگزین شدن اظهارنامه برآوردی: در صورتی که مودیان در مهلت مقرر، اظهارنامه مالیاتی را تسلیم نکنند، کارشناسان اداره مالیات، اظهارنامه برآوردی را جایگزین کرده و میزان مالیات را بر اساس فعالیت و معاملات شخصی محاسبه می‌کنند که قطعا سنگین‌تر خواهد بود.

 

۲) اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده: کلیه اصناف و اشخاص حقوقی و حقیقی که کسب و کار دارند، علاوه بر مالیات بر درآمد، باید مبلغی را نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند. به همین منظور باید در پایان هر فصل (۳ ماه یکبار)، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را حداکثر تا ۱۵ روز پس از تاریخ انقضا هر دوره، به اداره مالیات ارسال کنند.
کسب و کارهای مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، باید پس از تشکیل پرونده مالیاتی، اخذ کد اقتصادی و ثبت‌نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده؛ از طریق سامانه مذکور، اظهارنامه را ارسال و مبلغ را واریز کنند. این مبلغ طبق آخرین ویرایش قانون مالیات بر ارزش افزوده، معادل ۹ درصد میزان فروش است.
کسب و کارها و شرکت‌های بدون فعالیت و با فعالیت‌ محدود نیز باید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را به صورت صفر یا به میزان فعالیت محدود در مهلت مقرر ارسال کنند.
در صورتی که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در موعد مقرر به اداره مالیات ارسال نشود، جریمه عدم ارسال اظهارنامه و تاخیر در پرداخت تعلق می‌گیرد.  

 

۳) صورت معاملات فصلی: علاوه بر تکالیف مالیاتی فوق، همه بنگاه‌های اقتصادی یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی و صاحبان مشاغلی که ملزم به داشتن کد اقتصادی هستند باید صورت معاملات فصلی خود را نیز در بازه زمانی مقرر به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. ثبت و ارائه معاملات فصلی بر مبنای هر فصل انجام می‌شود و مودیان باید حداکثر تا ۴۵ روز پس از پایان هر فصل صورت معاملات فصلی خود را ارسال کنند.
ارسال صورت معاملات پس از دریافت کد اقتصادی، در سامانه «ارسال صورت معاملات فصلی» انجام می‌شود؛ بنابراین مودیان باید کد اقتصادی را نیز به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند.  
ارائه صورت معاملات فصلی با عنوان معاملات فصلی خرید و فروش، گزارشات فصلی موضوع ماده ۱۶۹ یا گزارشات فصلی نیز شناخته می‌شود.
صورت معاملات فصلی از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر اگر مودیان مالیاتی، کد اقتصادی خود را ارائه ندهند یا در زمان مقرر صورت معامله خود را ارسال نکنند، به میزان ۱۰ درصد کل مبلغ معامله جریمه خواهند شد.

 

۴) تحریر دفاتر پلمپ: یکی دیگر از تکالیف مالیاتی مهم، تحریر دفاتر پلمپ است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی یعنی شرکت‌ها، موسسات، صاحبان اصناف و اشخاصی که ملزم به ارائه اظهارنامه مالیاتی هستند باید تحریر دفاتر خود را در موعد مقرر انجام دهند. این دفاتر که اصطلاحا به دفاتر پلمپ شناخته می‌شوند شامل دفتر روزنامه و کل هستند. 
زمان تحریر دفاتر، یک سال مالی است که باید به‌صورت دقیق و کامل انجام شود. متقاضی باید با اتمام سال مالی، درخواست تحریر دفاتر را به اداره مالیات ارائه دهد تا مورد بررسی قرار گیرد. 
شرکت‌ها و تاجران بدون فعالیت و با فعالیت‌ محدود نیز ملزم به پلمپ دفاتر خود هستند و پس از پایان سال مالی باید دفاتر را به‌صورت سفید یا به میزان معاملات محدود انجام شده به اداره مالیات تحویل ‌دهند.
به اشخاصی که تحریر دفاتر خود را در زمان مقرر تحویل ندهند یا دفاتر به نوعی تحریر شده باشند که موجب رد آن شود، جریمه مالیاتی تعلق می‌گیرد. همچنین این دفاتر، پیش‌نیاز ارائه اظهارنامه مالیاتی است و عدم تحریر آن‌ها، علاوه بر جریمه، مودیان مالیاتی را از امتیازاتی مانند دریافت کارت بازرگانی یا معافیت‌های مالیاتی محروم می‌کند.

مشاهده بیشتر
اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

 • calendar مدت زمان :
  ۵ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲،۷۵۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل اظهارنامه مالیاتی

timeline timeline

مدارک و شرایط اظهارنامه مالیاتی

- تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیران و اعضای هیات مدیره

- تصویر مجوزهای موجود شرکت

- تصویر اظهارنامه سال قبل (در صورت وجود)

- تصویر صفحه اول دفاتر قانونی سال مالی عملکرد

- تصویر آگهی تغییرات سال مورد نظر اظهارنامه مالیاتی (مدیران، آدرس، نام و ...)

- صورتحساب گردش کلیه حساب‌های بانکی به نام شرکت (ترجیحا اکسل)

 

ریز هزینه‌های اظهارنامه مالیاتی

خدمات مالیاتی شرکت‌های بدون فعالیت (برای یکسال):

عنوان خدمت هزینه (تومان)
اظهارنامه مالیات بر درآمد ۶۵۰٬۰۰۰
اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ۸۰۰٬۰۰۰
اظهارنامه معاملات فصلی ۸۰۰٬۰۰۰
تحریر دفاتر پلمپ ۵۰۰٬۰۰۰
جمع کل ۲٬۷۵۰٬۰۰۰
 • منظور از شرکت‌های بدون فعالیت٬‌ شرکت‌هایی هستند که تعداد تراکنش‌های بانکی آن‌ها صفر باشد.

خدمات مالیاتی شرکت‌های با فعالیت محدود (برای یکسال):

 

عنوان خدمت هزینه (تومان)
اظهارنامه مالیات بر درآمد ۹۰۰٬۰۰۰
اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ۱٬۰۰۰٬۰۰۰
اظهارنامه معاملات فصلی ۱٬۰۰۰٬۰۰۰
تحریر دفاتر پلمپ ۷۰۰٬۰۰۰
جمع کل ۳٬۶۰۰٬۰۰۰
 • منظور از شرکت‌های با فعالیت محدود٬‌ شرکت‌هایی هستند که تعداد تراکنش‌های بانکی آن‌ها حداکثر ۱۰ عدد باشد.
   

     


ورود / ثبت‌نام