متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


برگه سهام

برگه سهام

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

برگه سهام

در شرکت‌های سهامی که هریک از سهامداران، سهم مشخصی از سرمایه شرکت را دارند، داشتن برگه سهام ضروری است. این سند که به آن برگه سهم نیز گفته می‌شود، نشان دهنده تعداد سهامی است که صاحب آن، در شرکت سهامی دارد. اگر سهامداری برگه سهام نداشته باشد، در اثبات مالکیت خود بر تعداد سهام، با مشکل مواجه می‌شود. پس از ثبت شرکت، افزایش سرمایه یا نقل و انتقال سهام، برگه‌های سهام برای سهام‌داران صادر می‌شود.

 این برگه‌ها اوصاف مشخصی دارند. برای مثال باید به صورت چاپی و دارای شماره ترتیب و شکل یکسان باشند. همچنین اوراق سهام باید به امضای حداقل دو نفر برسد که به موجب اساسنامه تعیین می‌شوند.

برخی نکات که باید در ورقه سهم قید شوند:

 • نام شرکت و شماره ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها.
 • مبلغ سرمایه ثبت شده برای شرکت و مقدار پرداخت شده آن.
 • تعیین نوع سهم (برای مثال سهام بانام، بی نام، ممتاز و...).
 • مبلغ اسمی سهم (قیمتی که در اساسنامه شرکت به عنوان بهای یک سهم تعیین شده است) و مقدار پرداخت شده آن به حروف و اعداد.
 • تعداد سهامی که هر برگه نشان دهنده آن است.

سهام انواع مختلفی دارد:

۱.  سهام بانام: سهمی است که به شخص معینی تعلق دارد. نام دارنده روی برگه سهام یا دفتر سهام شرکت نوشته می‌شود. بنابراین ممکن است روی ورقه سهام نام شخص معینی نوشته یا فقط به ذکر کردن «سهم بانام» اکتفا شود.

۲.  سهام بی نام: سهمی است که روی برگه آن، نام صاحب آن ذکر نمی‌شود.

۳.  سهام ممتاز: سهمی است که نسبت به سهم عادی مزایای مخصوصی دارد. در واقع امتیازاتی به صاحبان سهام ممتاز تعلق می‌گیرد که به صاحبان سهام عادی تعلق نمی‌گیرد.

۴.  سهام وثیقه: سهام وثیقه در واقع نوع خاصی از سهم نیست. بلکه همان سهام مدیران است که حداقل یک سهم از آن بابت تضمین در صندوق شرکت نگه داشته می‌شود. در صورت خسارات احتمالی که از تقصیرات مدیران به شرکت وارد می‌شود، سهام وثیقه به عنوان تضمین استفاده می‌شود.

سازوکار نقل و انتقال سهام در شرکت‌های سهامی، با برگه و دفتر سهام انجام می‌شود. انتقال سهام بی نام تابع تشریفات خاصی نیست و دارنده برگه سهام بی‌نام مالک آن شناخته می‌شود. اما برای انتقال سهام بانام، باید این انتقال در دفتر ثبت سهام (دفتر نقل و انتقال سهام) ثبت شود و هرگونه نقل و انتقالی که این شرایط را نداشته باشد معتبر نبوده و  قابل استناد نیست.

تا زمانی که برگه‌های سهام صادر نشده است، شرکت باید به صاحبان سهام، گواهی‌نامه موقت سهام بدهد که نشان‌دهنده تعداد و نوع سهام و مبلغ پرداخت شده آن باشد. این گواهی‌نامه در حکم سهام است. اما در هر صورت، حداکثر ظرف مدت یک سال از پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهم باید گواهی‌نامه موقت سهام ابطال و ورقه سهام صادر شود.

در برخی شرایط، صدور برگه سهام، یا گواهی‌نامه موقت سهم جایز نیست:

 • تا زمانی که شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نرسیده است، صدور ورقه سهام یا گواهی‌نامه موقت سهم برای سهام‌داران ممنوع است.
 •  تا زمانی که مبلغ اسمی هر سهم پرداخت نشده باشد، صدور ورقه سهام بی‌نام یا گواهی‌نامه موقت بی‌نام ممنوع است. در این حالت، به تعهد کننده این سهام، گواهی‌نامه موقت با نام داده خواهد شد.

برگه سهام، با نام ورقه سهام نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
برگه سهام

برگه سهام

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل برگه سهام

timeline timeline

مدارک و شرایط برگه سهام

- اظهارنامه ثبتی شرکت

- اطلاعات هویتی سهامداران

- میزان سهام سهامداران در شرکت

ریز هزینه‌های برگه سهام

نوع خدمت هزینه خدمت (تومان)
صدور هر برگه سهام ۲۰٬۰۰۰

 

سوالات متداول برگه سهام

شماره سریال برگه‌های سهام به چه صورت تنظیم می‌شوند؟

- ۸ + ۷

قاعده خاصی ندارد و می‌توان از هر شماره‌ای شروع کرد.

برگه‌های سهام را چه اشخاصی باید امضا کنند؟

- ۵ + ۸

تنها افرادی که دارای حق امضا هستند می‌توانند برگه‌های سهام را امضا کنند.

هزینه برگه سهام چقدر است؟

- ۷ + ۸

هزینه تنظیم و چاپ هر برگه سهام ۲۰٬۰۰۰ تومان است. هزینه ارسال بر عهده مشتری است.

مشاهده بیشتر

ورود / ثبت‌نام