متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


تعیین اعضای هیات مدیره

تعیین اعضای هیات مدیره

 • calendar مدت زمان :
  ۲۰ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

تعیین اعضای هیات مدیره

تمامی شرکت‌های تجاری توسط هیات مدیره اداره می‌شوند. اعضای هیات مدیره، نماینده شرکت محسوب شده و وظیفه اداره و مدیریت شرکت را بر عهده دارند. هیات مدیره شرکت توسط سهامداران در مجمع عمومی عادی یا عادی به طور فوق‌العاده انتخاب می‌شوند. تعیین اعضای هیات مدیره در کلیه شرکت‌های تجاری الزامی است؛ به عبارت دیگر، شما نمی‌توانید شرکت بدون مدیر را تصور کنید. 

مدیران شرکت‌های تجاری با توافق تمام یا اکثریت سهام‌داران/ شرکا در مجمع عمومی عادی یا عادی به طور فوق‌العاده انتخاب می‌شوند. حداقل تعداد اعضای هیات مدیره و مدت زمان تصدی آن‌ها در شرکت‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال حداقل تعداد اعضای هیات مدیره در شرکت‌های سهامی خاص ۳ نفر است؛ در حالی‌که شرکت با مسئولیت محدود، تنها شرکتی است که می‌تواند با یک مدیر اداره شود. از طرف دیگر، مدت تصدی سمت مدیریت در شرکت‌های با مسئولیت محدود، می‌تواند به صورت نامحدود باشد؛ اما در شرکت‌های سهامی خاص، مدیران شرکت باید هر دو سال تمدید یا افراد جدیدی به سمت مدیریت انتخاب شوند. 

انتخاب مدیران جدید برای شرکت یا تمدید مدیران سابق، باید با تنظیم صورتجلسه مجمع عادی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. به عبارت دیگر، اگر صورتجلسه انتخاب مدیران شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت نشود، قابل استناد نیست. مدیران شرکت می‌توانند از بین اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی انتخاب شوند، در حالی‌که مدیر‌‌عامل شرکت الزاما باید شخص حقیقی باشد. پس از انتخاب مدیران در مجمع عمومی عادی، مدیران باید سمت جدید خود را در شرکت قبول کرده و اقرار کنند که ممنوعیت قانونی برای قبولی این سمت ندارند.

وظایف و اختیارات هیات مدیره شرکت بر اساس اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی تعیین می‌شود. یکی از مهم‌ترین وظایف هیات مدیره، اداره امور شرکت و دعوت از مجامع عمومی برای تصمیم‌گیری‌های جدید است. انعقاد قرارداد، امضا اسناد و اوراق عادی و تعهدآور، انتخاب یا عزل مدیرعامل را می‌توان از دیگر وظایف هیات مدیره دانست.

هیات مدیره در شرکت‌های سهامی خاص باید از بین سهام‌داران شرکت انتخاب شوند. در نتیجه، اعضای هیات مدیره در شرکت‌های سهامی خاص، باید حداقل یک سهم داشته باشند؛ در حالی‌که در شرکت‌های با مسئولیت محدود، اعضای هیات مدیره می‌توانند خارج از شرکای شرکت انتخاب شوند.

دعوت از سهام‌داران برای تشکیل مجمع عمومی عادی باید یک مرتبه در روزنامه کثیرالانتشار شرکت منتشر شود و بعد از انتشار آگهی دعوت، جلسه رسیدگی برای انتخاب مدیران باید حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز بعد از انتشار آگهی، برگزار شود. در صورتی که تمامی سهام‌داران در جلسه حاضر باشند، انتشار آگهی دعوت ضرورتی ندارد. اگر در بین سهام‌‌داران یا اعضای هیات مدیره، اشخاص حقوقی وجود داشته باشند، این اشخاص برای شرکت در جلسه باید نماینده معرفی نمایند و اصلِ نامه نمایندگی تنظیم شده را برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنند.

اعضای هیات مدیره یک شرکت می‌توانند به صورت همزمان در سایر شرکت‌های تجاری، به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوند. اما اگر شخصی به عنوان مدیرعامل در یک شرکت تجاری تعیین شده، تا زمانی که از این سمت خود برکنار نشده باشد، نمی‌تواند در سایر شرکت‌ها به عنوان مدیرعامل انتخاب شود. به عبارت دیگر، یک شخص همزمان نمی‌تواند به عنوان مدیرعامل در دو یا چند شرکت فعالیت کند. انتخاب یا عزل مدیرعامل از وظایف هیات مدیره شرکت‌‌هاست.

اگر مدت تصدی مدیران شرکت منقضی شود و مجمعی برای تمدید آن‌‌ها یا انتخاب مدیران جدید تشکیل نشود، اعضای هیات مدیره قبلی تا تعیین مدیران جدید، همچنان مسئولیت دارند؛ اما در صورتی که برای انجام امور بانکی و بیمه‌ای یا دریافت یا تمدید دسته چک به بانک یا اداره بیمه مراجعه کنند، نمی‌توانند امور شرکت خود را انجام دهند؛ چراکه بانک و اداره بیمه فقط در صورت تمدید مدیران درخواست شما را انجام می‌دهند.

در صورت فوت، استعفا یا عزل یکی از مدیران، شرکت باید مجمع عادی به طور فوق‌العاده را جهت انتخاب مدیر یا مدیران جدید تشکیل دهد. به عبارت دیگر، الزامی وجود ندارد که انتخاب مدیران جدید بعد از انقضای مدت تصدی مدیران قبلی باشد.

مطابق مقررات قانونی، کارمندان دولت نمی‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره در شرکت‌های تجاری انتخاب شوند مگر در شرکت‌های تعاونی و موسسات غیرتجاری. اعضای هیات مدیره یا همان مدیران شرکت در مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی عادی به‌طور فوق العاده یا مجمع سالیانه تعیین می‌شوند.

تعیین اعضای هیات مدیره با عناوینی همچون صورتجلسه تعیین اعضای هیات مدیره و تمدید مدیران نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
تعیین اعضای هیات مدیره

تعیین اعضای هیات مدیره

 • calendar مدت زمان :
  ۲۰ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل تعیین اعضای هیات مدیره

timeline timeline

۱)‌ تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک

۲) تنظیم صورتجلسه تعیین اعضای هیات مدیره توسط کارشناسان ثبت‌یار

۳)‌ دریافت فایل pdf صورتجلسه، تایید اطلاعات و امضای آن در ۳ نسخه

۴) امضای وکالتنامه و تحویل کلیه مدارک به پیک ثبت‌یار

۵) ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها توسط کارشناسان ثبت‌یار

۶)‌ پست مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها توسط واحد مراسلات ثبت‌یار 

۷) ثبت صورتجلسه در صورت تایید اداره ثبت شرکت‌ها

۸) پرداخت هزینه روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار

۹) دریافت روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار از طریق پست

مدارک و شرایط تعیین اعضای هیات مدیره

- اسامی تمامی سهام‌داران و میزان سهام آن‌ها

- تصویر شناسنامه و کارت ملی سهام‌داران

- تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای هیات مدیره جدید

- تصویر اساسنامه شرکت

- اصل نامه نمایندگی، تصویر شناسنامه و کارت ملی نماینده (در صورت وجود شخص حقوقی در شرکت)

 

ریز هزینه‌های تعیین اعضای هیات مدیره

عنوان خدمت هزینه (تومان)
تعیین اعضای هیات مدیره ۱٬۰۰۰٬۰۰۰
 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هرنفر ۱۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ی ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.

سوالات متداول تعیین اعضای هیات مدیره

آیا رئیس هیات مدیره شرکت می‌تواند همزمان مدیرعامل همان شرکت باشد؟

- ۴ + ۲

بله، با موافقت و تصویب سه چهارم اشخاصی که در مجمع عمومی عادی حضور دارند، رئیس هیات مدیره شرکت می‌تواند به صورت همزمان مدیرعامل همان شرکت باشد.

مدت زمان و هزینه ثبت صورتجلسه تعیین اعضای هیات مدیره شرکت چقدر است؟

- ۴ + ۰

برای اطلاع از ریزهزینه‌های ثبت صورتجلسه تعیین اعضای هیات مدیره می‌توانید به جدول داخل متن مراجعه کنید. مدت زمان ثبت نیز حدود دو هفته کاری است.

آیا یک شخص می‌تواند به صورت همزمان مدیرعامل دو یا چند شرکت باشد؟

- ۴ + ۰

خیر، بر اساس قانون تجارت، یک شخص نمی‌تواند به صورت همزمان در دو یا چند شرکت به عنوان مدیرعامل تعیین شود.

آیا انتخاب اعضای علی‌البدل هیات مدیره الزامی است؟

- ۵ + ۰

در صورتی‌که در اساسنامه شرکت، انتخاب اعضای علی‌البدل پیش‌بینی شده باشد، شرکت‌ها ملزم هستند همراه با انتخاب اعضای اصلی، اشخاصی را هم به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره تعیین کنند.

آیا کارمندان دولت می‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت انتخاب شوند؟

- ۵ + ۲

خیر، مطابق قانون اساسی، کارمندان دولت نمی‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شوند مگر در شرکت‌های تعاونی و موسسات غیرتجاری.

آیا تغییر اعضای هیات مدیره قبل از انقضای مدت مدیریت آن‌ها امکان‌پذیر است؟

- ۵ + ۱

بله، در صورت استعفا، عزل، فوت یا اگر شرکت به هر دلیلی نخواهد از مدیران قبلی استفاده کند، می‌تواند قبل از انقضای مدت تصدی آن‌ها، مدیران جدیدی برای شرکت انتخاب کند.

مشاهده بیشتر

ورود / ثبت‌نام