متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


ثبت موسسه

ثبت موسسه

 • calendar مدت زمان :
  ۱۴ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

ثبت موسسه

برای انجام فعالیت اقتصادی، صرفا نیازی به ثبت شرکت نیست. در واقع بخش دیگری از فعالیت‌ها جنبه غیرتجاری دارند و در عین حال باید به صورت مشترک، توسط چند نفر انجام شوند.  در این موارد اشخاص می‌توانند، از طریق ثبت موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها به اهداف خود برسند. برای مثال امور آموزشی، حقوقی، انجمن‌ها، خیریه‌ و امور عام المنفعه، فرهنگی، هنری، ورزشی و... نمی‌توانند به‌صورت شرکت فعالیت کنند؛ چرا که امور آن‌ها ماهیت تجاری ندارد. اعم از اینکه موسسین با ثبت موسسه قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند. در نتیجه ثبت موسسه برای فعالیت آن‌ها مناسب است.  

موسسات غیرتجاری از نظر اهداف و نوع فعالیت به دو نوع موسسه انتفاعی یا موسسه غیرانتفاعی تقسیم می‌شوند. هدف موسسات انتفاعی کسب سود است و تفاوت آن با شرکت‌‌ها، در امور تجاری‌ست. در واقع موسسات انتفاعی مانند آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان‌های خارجی،‌ مدارس غیرانتفاعی، موسسات حقوقی، موسسات کاریابی، خبرگزاری‌ها و… با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند ولی موضوع فعالیت آن‌ها تجاری نیست. ضمن اینکه مانند شرکت‌های تجاری، امکان معامله با اشخاص دیگر را ندارند. 

نوع دوم موسسات، موسسه غیرانتفاعی‌ست که هدف آن مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌هایی بدون کسب سود است. خیریه‌ها، صندوق‌های قرض‌الحسنه، انجمن‌ها و... از جمله مواردی هستند که در قالب موسسه غیرانتفاعی به ثبت می‌رسد. برای ثبت موسسه انتفاعی با توجه به موضوع فعالیت در صورت نیاز، موسسین ملزم هستند مجوز‌های لازم را از سازمان مربوطه دریافت کنند. همچنین موضوع فعالیت باید مطابق با تخصص و مدرک موسسین باشد.

موسسه غیرتجاری نیز مانند شرکت‌ تجاری دارای ساختار و ارکان خاصی‌ست تا بتواند امور خود را مدیریت و اهداف موسسین را محقق کند. نحوه فعالیت و اداره موسسه غیرتجاری مانند شرکت‌های بامسئولیت محدود است. 

اساسنامه اصلی ترین سند حقوقی موسسه است که اهداف و مقررات لازم برای اداره موسسه در آن مشخص شده است. از جمله مواردی که در اساسنامه ذکر می‌شود، حداقل اعضاست که در موسسه ۲ نفر در نظر گرفته شده است. همچنین موسسه مانند شرکت‌های تجاری، دارای مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده است. هیئت مدیره نیز توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می‌شود که می‌تواند از بین موسسین یا اشخاص خارج از اعضا باشد. مدت تصدی مدیران نیز محدودیتی ندارد و می‌توان آن‌ها را برای مدت نامحدودی انتخاب کرد. به علاوه موسسه، الزامی به داشتن بازرس ندارد و انتخاب آن اختیاری‌ست.

حداقل میزان سرمایه برای ثبت موسسه، یک میلیون ریال است که برای آن حداکثری تعیین نشده و اعضا می‌توانند تا هر میزان سرمایه‌ای که بخواهند برای ثبت موسسه در نظر بگیرند.

انتخاب نام موسسه یکی دیگر از الزاماتی‌ست که موسسین باید به آن توجه کنند. در انتخاب نام، استفاده از عنوان‌هایی مانند کانون، انجمن و… مجاز است ولی امکان انتخاب عناوینی که مربوط به تشکیلات دولتی یا کشوری هستند، وجود ندارد. نام انتخابی موسسه باید دارای ویژگی‌های دیگری از جمله تکراری نبودن، داشتن ریشه فارسی، معنادار بودن در لغت‌نامه دهخدا، عدم مشابهت با نام سایر موسسات و… باشد.

پلمپ دفاتر تجاری فقط مخصوص شرکت‌های تجاری نیست. بنابراین پس از ثبت موسسه غیرتجاری، موسسین ملزم به پلمپ دفاتر هستند که هر سال پیش از پایان سال مالی باید انجام شود. 

با توجه به اینکه هدف و ماهیت موسسه، فعالیت‌های غیرتجاری است؛ امکان دریافت کارت بازرگانی برای موسسه وجود ندارد چرا که برخلاف شرکت‌ها، موسسات نمی‌توانند در امور تجاری فعالیت کنند.

مشاهده بیشتر
ثبت موسسه

ثبت موسسه

 • calendar مدت زمان :
  ۱۴ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل ثبت موسسه

timeline timeline

۱)‌ تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک

۲)‌ ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها توسط کارشناسان ثبت‌یار 

۳)‌ اخذ تاییدیه نام شرکت توسط کارشناسان ثبت‌یار 

۴)‌ دانلود نسخه الکترونیکی مدارک شرکت

۵) پرینت و امضای مدارک

۶) تحویل نسخه امضا شده مدارک به پیک ثبت‌یار

۷) پست مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها توسط واحد مراسلات ثبت‌یار 

۸) ثبت موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها 

۹) پرداخت هزینه روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار

۱۰) دریافت روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار تاسیس از طریق پست

مدارک و شرایط ثبت موسسه

- وجود حداقل ۲ شریک

- معرفی دفتر کار دارای کد پستی مستقل با کاربری اداری یا تجاری

- تصویر شناسنامه و کارت ملی شرکا و اعضای هیات مدیره

- اخذ مجوز لازم با توجه به موضوع فعالیت (در صورت نیاز)

- آگهی تاسیس و نامه نمایندگی (در صورتی که شخص حقوقی باشد)

ریز هزینه‌های ثبت موسسه

برای شهر تهران:

عنوان خدمت

هزینه (تومان)

تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی

۲۳۰٬۰۰۰

ورود اطلاعات

۲۲۰٬۰۰۰

اخذ تاییدیه نام

۸۰٬۰۰۰

تایید نام و پوشه

۶۰٬۰۰۰

حق الثبت

۵۵٬۰۰۰

هزینه امضای دفاتر و مراجعه به دفاتر پست

۲۲۰٬۰۰۰

پست مدارک 

۳۵٬۰۰۰

پیک 

۱۰۰٬۰۰۰

جمع کل

۱٬۰۰۰٬۰۰۰

 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰.۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.
 • در صورت تمایل می‌توانید ثبت موسسه را از طریق پنجره فیزیکی واحد کسب و کار انجام داده تا هم در زمان کوتاه‌تری موسسه را تاسیس کنید و هم پیش ثبت‌نام کد اقتصادی و کد کارگاهی شرکت را نیز انجام دهید. در این صورت هزینه ثبت شرکت تضامنی ۲٬۳۳۰٬۰۰۰ تومان است.
 • هم چنین می‌توانید دریافت کد کارگاهی و کد اقتصادی را به صورت کامل انجام داده و مراجعات به این سازمان‌ها را بر عهده ثبت‌یار قرار دهید. در این صورت ۱٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ ثبت شرکت افزوده شده و مبلغ نهایی برابر ۴٬۰۸۰٬۰۰۰ تومان خواهد شد.

 

برای سایر شهرها: 

عنوان خدمت

هزینه (تومان)

اخذ تاییدیه نام

۸۰٬۰۰۰

تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی

۲۳۰٬۰۰۰

ورود اطلاعات

۲۲۰٬۰۰۰

جمع کل

۵۳۰٬۰۰۰

 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.
 • از آنجایی که در حال حاضر ثبت‌یار در سایر شهرهای کشور وکیل ندارد٬ کلیه مراجعات به اداره ثبت شرکت‌های شهرستان و دفاتر پستی بر عهده مشتری خواهد بود. 

سوالات متداول ثبت موسسه

هزینه ثبت موسسه چقدر است؟

- ۱ + ۸

هزینه ثبت موسسه ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان است. این هزینه برای شهر تهران است.

هزینه ثبت موسسه در سایر شهرهای کشور ۵۳۰٬۰۰۰ تومان است. مراجعات حضوری به اداره ثبت شرکت‌های شهر مورد نظر بر عهده شما خواهد بود.

ساکنین شهر تهران٬ در صورت تمایل می‌توانند ثبت موسسه را از طریق پنجره فیزیکی واحد کسب و کار انجام داده تا هم در زمان کوتاه‌تری موسسه را تاسیس کنند و هم پیش ثبت‌نام کد اقتصادی و کد کارگاهی موسسه را نیز انجام دهند. در این صورت هزینه ثبت موسسه ۲٬۳۳۰٬۰۰۰ تومان است.

هم چنین می‌توانید دریافت کد کارگاهی و کد اقتصادی را به صورت کامل انجام داده و مراجعات به این سازمان‌ها را بر عهده ثبت‌یار قرار دهید. در این صورت ۱٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ ثبت موسسه افزوده شده و مبلغ نهایی برابر ۴٬۰۸۰٬۰۰۰ تومان خواهد شد.


ورود به ثبت‌یار ثبت‌نام