متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


ثبت موسسه

ثبت موسسه

 • calendar مدت زمان :
  ۱۴ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲،۱۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

ثبت موسسه

ثبت موسسه در کنار تاسیس شرکت یکی دیگر از روش‌ها برای انجام فعالیت اقتصادی است. تاسیس موسسه برای بخشی از فعالیت‌هایی که جنبه غیرتجاری دارند و در عین حال باید به صورت مشترک، توسط چند نفر انجام شوند، مناسب است. برای مثال امور آموزشی، حقوقی، انجمن‌ها، خیریه‌ و امور عام المنفعه، فرهنگی، هنری، ورزشی و... نمی‌توانند به‌صورت شرکت فعالیت کنند؛ چرا که امور آن‌ها ماهیت تجاری ندارد. اعم از اینکه موسسین با ثبت موسسه قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.  

نحوه ثبت انواع موسسه

موسسات غیرتجاری از نظر اهداف و نوع فعالیت به دو نوع موسسه انتفاعی یا موسسه غیرانتفاعی تقسیم می‌شوند. هدف از تاسیس موسسه انتفاعی کسب سود است و تفاوت آن با شرکت‌‌ها، در موضوع فعالیت است. موسسات نمی‌توانند امور تجاری را برای فعالیت خود انتخاب کنند، در نتیجه ثبت موسسه تجاری امکان‌پذیر نیست. 

پلمپ دفاتر قانونی فقط مخصوص شرکت‌های تجاری نیست. بنابراین پس از ثبت موسسه غیرتجاری، موسسین ملزم به پلمپ دفاتر هستند که هر سال پیش از پایان سال مالی باید انجام شود. 

با توجه به اینکه هدف و ماهیت موسسه، فعالیت‌های غیرتجاری است؛ امکان دریافت کارت بازرگانی برای موسسه وجود ندارد چرا که برخلاف شرکت‌ها، موسسات نمی‌توانند در امور تجاری فعالیت کنند.

ثبت موسسه انتفاعی

ثبت موسسات غیرتجاری انتفاعی در موضوعات مختلفی امکان‌پذیر است. برای مثال موسسه آموزشی مثل آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای یا زبان‌های خارجی و همچنین مدارس غیرانتفاعی، موسسه حقوقی و داوری، موسسه حسابداری، موسسه گردشگری، خبرگزاری‌ها و… امکان پذیر است. این نوع موسسات با هدف کسب سود فعالیت می‌کنند ولی موضوع فعالیت آن‌ها تجاری نیست. ضمن اینکه مانند شرکت‌های تجاری، امکان معامله با اشخاص دیگر را ندارند. 

ثبت موسسه غیرانتفاعی

نوع دوم، ثبت موسسه غیرانتفاعی‌ است که هدف آن مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌هایی بدون کسب سود است. موسسه خیریه‌، صندوق‌های قرض‌الحسنه، انجمن‌ها، موسسات عام المنفعه و... در قالب موسسات غیرانتفاعی ثبت می‌شوند. برای تاسیس موسسه غیرانتفاعی با توجه به موضوع فعالیت، موسسین ملزم هستند (در صورت نیاز) مجوز‌های لازم را از سازمان مربوطه دریافت کنند. همچنین موضوع فعالیت باید مطابق با تخصص و مدرک موسسین باشد.

 

شرایط ثبت موسسه

موسسه غیرتجاری نیز مانند شرکت‌ تجاری دارای ساختار و ارکان خاصی‌ست تا بتواند امور خود را مدیریت و اهداف موسسین را محقق کند. نحوه فعالیت، اداره و ثبت موسسه غیرتجاری مشابه شرکت‌های بامسئولیت محدود است. 

 

شرایط ثبت 

توضیحات

حداقل تعداد شرکا

۲ نفر

حداقل سرمایه

۱۰۰ هزار تومان

تعیین نام شرکت

حداکثر ۵ نام پیشنهادی

هیئت مدیره و بازرس

الزام به انتخاب هیئت مدیره/ اختیاری بودن انتخاب بازرس

 

تنظیم اساسنامه موسسه

اساسنامه اصلی‌ترین سند حقوقی برای ثبت موسسه غیرتجاری است که اهداف و مقررات لازم برای اداره موسسه در آن مشخص شده است. از جمله مواردی که در اساسنامه ذکر می‌شود، حداقل اعضاست که برای موسسه ۲ نفر در نظر گرفته شده است. در واقع امکان ثبت موسسه انفرادی (تک نفره) وجود ندارد. 

اعضای موسسه

همچنین موسسه مانند برخی شرکت‌های تجاری، دارای مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده است. هیئت مدیره نیز توسط مجمع عمومی عادی انتخاب می‌شود که می‌تواند از بین موسسین یا اشخاص خارج از اعضا باشد. مدت تصدی مدیران نیز محدودیتی ندارد و می‌توان آن‌ها را برای مدت نامحدودی انتخاب کرد. به علاوه موسسه، الزامی به داشتن بازرس ندارد و انتخاب آن اختیاری‌ست.

میزان سرمایه

حداقل میزان سرمایه برای ثبت موسسه، یک میلیون ریال است که برای آن حداکثری تعیین نشده و اعضا می‌توانند تا هر میزان سرمایه‌ای که بخواهند برای موسسه در نظر بگیرند.

نام موسسه

انتخاب نام موسسه یکی دیگر از الزاماتی‌ست که موسسین باید به آن توجه کنند. در انتخاب نام، استفاده از عنوان‌هایی مانند کانون، انجمن و… مجاز است ولی امکان انتخاب عناوینی که مربوط به تشکیلات دولتی یا کشوری هستند، وجود ندارد. نام انتخابی موسسه باید دارای ویژگی‌های دیگری از جمله تکراری نبودن، داشتن ریشه فارسی، معنادار بودن در لغت‌نامه دهخدا، عدم مشابهت با نام سایر موسسات و… باشد.

 

مشاهده بیشتر
ثبت موسسه

ثبت موسسه

 • calendar مدت زمان :
  ۱۴ روز
 • calendar مبلغ :
  ۲،۱۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل ثبت موسسه

timeline timeline

۱)‌ تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک

۲)‌ ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها توسط کارشناسان ثبت‌یار 

۳)‌ اخذ تاییدیه نام شرکت توسط کارشناسان ثبت‌یار 

۴)‌ دانلود نسخه الکترونیکی مدارک شرکت

۵) پرینت و امضای مدارک

۶) تحویل نسخه امضا شده مدارک به پیک ثبت‌یار

۷) پست مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها توسط واحد مراسلات ثبت‌یار 

۸) ثبت موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها 

۹) پرداخت هزینه روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار

۱۰) دریافت روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار تاسیس از طریق پست

مدارک و شرایط ثبت موسسه

علاوه‌بر احراز شرایط قانونی باید مدارک لازم برای تاسیس موسسه را هم ارائه دهید:

وجود حداقل ۲ شریک,

معرفی دفتر کار دارای کد پستی مستقل با کاربری اداری یا تجاری,

تصویر شناسنامه و کارت ملی شرکا و اعضای هیات مدیره,

ثبت نام اعضای هیات مدیره در سامانه ثنا,

اخذ مجوز لازم با توجه به موضوع فعالیت (در صورت نیاز),

آگهی تاسیس و نامه نمایندگی (در صورتی که شخص حقوقی باشد)

 

 

توجه: شماره تلفن همراه اعضای هیات مدیره و بازرسان باید به نام خود آن‌ها باشد.

 

ریز هزینه‌های ثبت موسسه

برای شهر تهران:

عنوان خدمت

هزینه (تومان)

تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی

۶۰۰٬۰۰۰

ورود اطلاعات

۶۰۰٬۰۰۰

اخذ تاییدیه نام

۲۰۰٬۰۰۰

تایید نام و پوشه

۵۰٬۰۰۰

حق الثبت

۱۵۰٬۰۰۰

هزینه امضای دفاتر و مراجعه به دفاتر پست

۳۳۰٬۰۰۰

پست مدارک 

۵۰٬۰۰۰

پیک 

۱۲۰٬۰۰۰

جمع کل

۲٬۱۰۰٬۰۰۰

 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰.۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.
 • در صورتی که موضوع موسسه مجوزی باشد، ۵۰۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌های بالا، اضافه خواهد شد.

 

برای سایر شهرها: 

عنوان خدمت

هزینه (تومان)

اخذ تاییدیه نام

۲۰۰٬۰۰۰

تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی

۶۰۰٬۰۰۰

ورود اطلاعات

۶۰۰٬۰۰۰

جمع کل

۱٬۴۰۰٬۰۰۰

 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.
 • از آنجایی که در حال حاضر ثبت‌یار در سایر شهرهای کشور وکیل ندارد٬ کلیه مراجعات به اداره ثبت شرکت‌های شهرستان و دفاتر پستی بر عهده مشتری خواهد بود.
 • در صورتی که موضوع موسسه مجوزی باشد، ۵۰۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌های بالا، اضافه خواهد شد. 

سوالات متداول ثبت موسسه

آیا امکان ثبت موسسه به صورت تک نفره وجود دارد؟

- ۸ + ۱۷

خیر، حداقل اعضا برای ثبت موسسه ۲ نفر است و به صورت تک نفره نمی‌توان موسسه به ثبت رساند.

 

آیا موسسات غیرتجاری نیز ملزم به پلمپ دفاتر هستند؟

- ۷ + ۳

بله، تمامی شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری باید هر ساله دفاتر خود را پلمپ کنند.

 

تفاوت موسسه و شرکت چیست؟

- ۸ + ۷

موسسات برای امور غیر تجاری مانند امور آموزشی، مالی، حقوقی و ... ثبت می‌شوند ولی شرکت‌ها برای انجام فعالیت تجاری و معامله با سایر اشخاص تشکیل می‌شوند.

 

هزینه و مدت زمان ثبت موسسه چقدر است؟

- ۱۱ + ۱۷

برای اطلاع از ریزهزینه‌های ثبت انواع موسسه می‌توانید، به جدول داخل متن مراجعه کنید. مدت زمان ثبت نیز حدود دو هفته کاری است.

مشاهده بیشتر

ورود / ثبت‌نام