متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد










قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت
قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت
 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  رایگان
قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت یکی از مهم‌ترین قراردادهای حوزه کسب و کار است که برای حفاظت از اطلاعات و اسرار تجاری (یعنی اطلاعاتی که برای دارنده مزیت رقابتی ایجاد می‌کند و حفاظت از آن اهمیت زیادی دارد) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این قرارداد معمولا شرطی با عنوان عدم رقابت در نظر گرفته می‌شود که متعهد را ملزم می‌کند علاوه بر حفاظت از اطلاعات، در کسب و کارهای مشابه و رقیب از آن استفاده نکند. 

قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت می‌تواند به صورت یک‌جانبه و دو جانبه تنظیم شود. در قرارداد یک‌جانبه، طرف اول، اطلاعات را در اختیار طرف دوم قرار می‌دهد و طرف دوم قرارداد تعهد می‌کند که اطلاعات محرمانه را افشا نکند و فقط در جهت همکاری‌های مشترک استفاده نماید. در قرارداد حفظ محرمانگی دو جانبه هر دو طرف، اطلاعات را در اختیار یکدیگر قرار می‌دهند و همچنین متعهد به حفظ اطلاعات مورد توافق و عدم رقابت در موضوع قرارداد می‌شوند.

تمامی کسب و کارها از جمله شرکت‌های تجاری، استارتاپ‌ها و اشخاص حقیقی می‌توانند قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت را با کارمندان، مشاوران کسب و کار، پیمانکاران، سرمایه‌گذاران و سایر شرکای تجاری که با آن‌ها فعالیت می‌کنند، تنظیم نمایند تا از داده‌های تجاری خود از قبیل اطلاعات مالی، طرح‌های اقتصادی، اسناد حقوقی و قراردادی، روش‌های بازاریابی، اطلاعات فنی، فهرست مشتریان، ایده‌های تجاری و... محافظت کنند.

اگر شرط منع رقابت هم در قرارداد حفظ محرمانگی آمده باشد، این اطلاعات صرفا باید برای موضوع خاصی که مورد توافق قرار گرفته است، استفاده شوند. در تمام مدت قرارداد و زمان مشخصی پس از آن، متعهد نمی‌تواند در کسب و کار رقیب فعالیت کند و کسب و کار مشابهی را راه‌اندازی نماید و همکاران و شرکای شما را ترغیب به ترک همکاری با کسب و کارتان کند.

از جمله نکات حائز اهمیت در این قرارداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعیین ضمانت اجرای مناسب، یکی از مهم‌ترین نکاتی‌ست که باید در این قرارداد به آن توجه کنید؛ چرا که در صورت افشای اطلاعات، خسارت وارده قابل اندازه‌گیری نیست. از این رو شخص متضرر برای اثبات و دریافت آن با مشکل مواجه می‌شود؛ در نتیجه تعیین ضمانت اجرای مناسب مانند وجه التزام می‌تواند این مشکل را تا حد زیادی حل کند.

اطلاعات محرمانه باید توسط طرفین در قرارداد تعریف شوند. به این صورت‌ که چه اطلاعاتی محرمانه هستند و هر چقدر جزئیات آن بیشتر باشد، بروز اختلاف کمتر می‌شود.

همچنین باید در قرارداد مشخص شود که متعهد تا چه زمانی تعهد به عدم افشای اطلاعات دارد. این موضوع در شرایطی که قرارداد محرمانگی همراه با قرارداد دیگری تنظیم می‌شود، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. به این صورت که مدت حفاظت از اطلاعات تا پایان قرارداد در نظر گرفته می‌شود یا تا مدتی پس از آن.

قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت با نام‌های دیگری از جمله قرارداد عدم افشای اطلاعات، قرارداد ‌NDA ، قرارداد عدم افشای اسرار تجاری  و قرارداد محرمانگی نیز شناخته می‌شود.

 

هزینه دریافت قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

نوع قرارداد

هزینه

نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

رایگان

تنظیم قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

۲۰۰.۰۰۰ تومان

 

سوالات متداول قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت

 • هزینه و مدت زمان دریافت قرارداد عدم افشای اطلاعات چقدر است؟

نمونه قرارداد عدم افشای اطلاعات در مدت ۱ روز کاری و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد. تنظیم اختصاصی قرارداد نیز در ۲ روز کاری و با هزینه ۲۰۰.۰۰۰ تومان انجام می‌شود.

 • آیا برای عدم افشای اطلاعات و منع رقابت می‌توان مدتی بیشتر از مدت همکاری در نظر گرفت؟

بله، طرفین قرارداد می‌توانند مدت عدم افشا و منع رقابت را بیش از مدت همکاری در نظر بگیرند.

 • در صورتی که یک شرکت متعهد به حفظ اطلاعات طرف دیگر قرارداد باشد، آیا کارمندان این شخص حقوقی هم ملزم به عدم افشای اطلاعات هستند؟

در صورت افشای اطلاعات از سوی کارمندان شرکت گیرنده اطلاعات، شرکت در مقابل صاحب اطلاعات مسئولیت دارد و این مسئولیت متوجه کارمند نیست. در این موارد توصیه می‌شود، شخص حقوقی نیز قرارداد عدم افشای اطلاعات مجزایی را با کارمندان خود تنظیم کند.

 • در قرارداد عدم افشای اطلاعات، اصل بر محرمانگی اطلاعات است یا غیر محرمانه بودن آن؟

اصل بر محرمانگی اطلاعات است و در این مورد طرفین قرارداد باید محدوده اطلاعات محرمانه را مشخص و بر آن توافق نمایند.

 • ملاک عدم رقابت و تعریف کسب و کارهای رقیب چیست؟

دو ملاک کلی برای در نظر گرفتن رقابت در نظر گرفته می‌شود؛ عرضه کالا یا خدمات مشابه کسب و کار موردنظر یا پاسخ دادن به یک نیاز مشابه. همچنین حدود قرارداد عدم رقابت باید محدود باشد و در غیر این صورت سلب حق محسوب و قرارداد باطل می‌شود.

مشاهده بیشتر
قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت
قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت
 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  رایگان
مدارک و شرایط قرارداد عدم افشای اطلاعات و منع رقابت
مشخصات ارائه‌ دهنده اطلاعات, مشخصات متعهد, مدت زمان اجرای تعهد, ضمانت اجرای افشای اطلاعات, اطلاعات محرمانه و فعالیت‌هایی که متعهد از آن منع شده, یک جانبه یا دوجانبه بودن قرارداد

ورود به ثبت‌یار ثبت‌نام