متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


قرارداد انتقال فناوری

قرارداد انتقال فناوری

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۸۰،۰۰۰ تومان

قرارداد انتقال فناوری

فناوری در زمینه‌های مختلفی از جمله امور مخابراتی، نرم‌افزاری، نفت و گاز، محیط زیست، اختراعات و … کاربرد دارد. در عین حال همه کسب و کارها به فناوری مورد نظر خود دسترسی ندارند. از آنجایی که روش انتقال محصولات غیرمادی مانند فناوری با محصولات مادی مانند کالا و خدمات متفاوت است، امکان انتقال تکنولوژی از طریق روش‌های معمول مثل قرارداد خرید و فروش وجود ندارد چرا که فناوری، غیرمادی‌ و در نتیجه قابل تکثیر است. درعین حال افراد زیادی می‌توانند به‌طور همزمان از آن استفاده کنند. از این رو باید از قراردادهای مخصوصی مانند قرارداد انتقال فناوری استفاده شود. 

فناوری را می‌توان ضمن قراردادهای مختلفی مانند قرارداد BOT ، EPC، کلید در دست و… انتقال داد. همچنین برخی از قراردادهای پیمانکاری صنعتی نیز ممکن است با انتقال فناوری همراه باشند. 

اما قرارداد انتقال فناوری، قراردادی‌ست که اختصاصا برای انتقال تکنولوژی در نظر گرفته شده است. صرف نظر از اینکه به محصول نهایی منجر شود یا خیر. همچنین در این قرارداد تمامی جزئیات فناوری، مورد نظر قرار می‌گیرد. بر همین اساس دارنده، امتیاز بهره‌برداری از دانش فنی در زمینه مشخص شده را به انتقال گیرنده، واگذار می‌کند.

 

از جمله نکات حائز اهمیت در این قرارداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تکنولوژی برای توسعه کسب و کار به کار گرفته می‌شود. در نتیجه برای استفاده از آن باید دانش فنی نیز، در اختیار انتقال گیرنده قرار گیرد. با این توصیف طرفین باید نسبت به آموزش دانش فنی نیز توافق کنند.

همچنین با توجه به اینکه فناوری قابلیت تکثیر دارد، توافق کردن بر انحصاری یا غیرانحصاری بودن موضوع قرارداد اهمیت زیادی دارد. به این صورت که فناوری مورد نظر، انحصارا در اختیار یک شخص قرار می‌گیرد یا اینکه انتقال دهنده می‌تواند امتیاز آن را به اشخاص ثالث واگذار کند. 

به علاوه انتقال گیرنده موظف به حفظ اطلاعات در مدت قرارداد یا زمانی پس از آن است. در این مورد نیز باید در رابطه با محرمانگی اطلاعات، حدود و شرایط آن توافق شود.

اگرچه استفاده از تکنولوژی وابسته به مکان و جغرافیای خاصی نیست، انتقال دهنده می‌تواند محدوده استفاده از تکنولوژی را در قرارداد مشخص کند. انتقال‌گیرنده نیز موظف است در محدوده مشخص شده از آن استفاده کند.

انتقال تکنولوژی معمولا همراه با انتقال برخی تجهیزات و وسایل صورت می‌گیرد. در نتیجه مشخص کردن برخی تعهدات در رابطه با اموال فیزیکی و ارائه خدماتی که انتقال دهنده موظف به آن است، همچنین مباحث مربوط به گمرک و نحوه انتقال آن باید در قرارداد مورد توجه قرار گیرد.

به علاوه با توجه به اینکه قراردادهای انتقال فناوری معمولا در حوزه بین المللی و بین دو کشور تنظیم می شوند، در رابطه با قانون حاکم و دادگاه صالح رسیدگی به اختلافات نیز در قرارداد پیش‌بینی شود.

این قرارداد به نام قرارداد انتقال تکنولوژی یا قرارداد انتقال دانش فنی نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
قرارداد انتقال فناوری

قرارداد انتقال فناوری

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۸۰،۰۰۰ تومان

مراحل قرارداد انتقال فناوری

timeline timeline
 • مراحل بالا مربوط به تنظیم اختصاصی قرارداد هستند.

 

مراحل دریافت نمونه قرارداد:

۱)‌ ثبت سفارش

۲) پرداخت هزینه

۳) دریافت نمونه قرارداد

مدارک و شرایط قرارداد انتقال فناوری

- مشخصات انتقال دهنده

- مشخصات انتقال گیرنده

- مدت زمان اجرای قرارداد

- مشخصات فنی فناوری مورد انتقال و محدوده استفاده از آن

- انحصاری یا غیرانحصاری بودن موضوع قرارداد

ریز هزینه‌های قرارداد انتقال فناوری

نوع خدمت هزینه خدمت (تومان)
نمونه قرارداد انتقال فناوری ۸۰٬۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد انتقال فناوری ۶۷۵٬۰۰۰

 


ورود / ثبت‌نام