متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


قرارداد خرید و فروش سهام

قرارداد خرید و فروش سهام

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

قرارداد خرید و فروش سهام

در شرکت‌های سهامی، اشخاص به میزان سرمایه‌ای که به شرکت می‌آورند، مالک تعداد مشخصی از سهام می‌شوند. گاهی ممکن است به دلایل مختلف، یک سهامدار بخواهد تمام یا بخشی از سهام خود را به شخص یا اشخاص دیگری منتقل کند. در این حالت انتقال دهنده سهام همان فروشنده و انتقال گیرنده، خریدار سهام محسوب می‌شود. برای انتقال سهام، صورتجلسه‌ای تنظیم شده و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد. در صورتجلسه، تنها به انتقال سهام و تعداد آن اشاره می‌شود. برای تعیین شرایط انتقال، حقوق و تعهدات خریدار و فروشنده سهام و سایر توافقات آن‌ها، قرارداد خرید و فروش سهام تنظیم می‌شود.

با انتقال سهام، خریدار جانشین کلیه حقوق و تعهدات سهامدار قبلی (فروشنده) می‌شود. مثلا اگر شرکت بخواهد سود سهام سال قبل را تقسیم کند، سود به کسی تعلق می‌گیرد که در زمان تقسیم سود، مالک سهام باشد. همچنین اگر صاحب سهم، تعهدی نسبت به شرکت داشته باشد، این تعهد به سهامدار جدید (خریدار) منتقل می‌شود.

توجه به برخی نکات کلیدی در تنظیم قرارداد فروش سهام ضروری است:

 • پیش از انتقال سهام، باید اساسنامه شرکت بررسی شود. زیرا در برخی از موارد، تشریفات خاصی برای نقل و انتقال سهام در اساسنامه پیش‌بینی شده است که باید رعایت شود. در غیر این صورت این نقل و انتقال معتبر نبوده و ثبت نمی‌شود.
 • مبلغ خرید سهام باید در قرارداد تعیین شود. زیرا این مبلغ می‌تواند بیشتر یا کمتر از ارزش اسمی سهام باشد.
 • طرفین این قرارداد، شخص سهامداری که می‌خواهد سهام خود را منتقل کند و خریدار/خریداران جدید سهام هستند. بنابراین شرکت در تنظیم این قرارداد نقشی ندارد و نمی‌تواند سهام خود را بخرد.
 • انتقال سهام نیازی به تنظیم سند رسمی ندارد. فقط کافی است که این انتقال طی صورتجلسه‌ای به تایید اداره ثبت شرکت‌ها برسد. البته برای انتقال سهام بانام الزام دیگری نیز وجود دارد. نقل و انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت سهام، به ثبت برسد. در غیر این صورت، فاقد اعتبار بوده و سهامدار قبلی همچنان سهامدار شناخته می‌شود.
 • انتقال سهام می‌تواند به صورت اجباری (مثلا در صورت فوت، ورشکستگی، ...) یا اختیاری انجام شود که قرارداد خرید و فروش سهام، تنها در حالت انتقال سهام اختیاری تنظیم می‌شود.
 • گاهی اوقات ممکن است سهام توقیف شده باشد. بنابراین قبل از پرداخت کل مبلغ سهام، هنگام ثبت صورتجلسه، با استعلام از اداره ثبت، از آزاد و قابل انتقال بودن سهام اطمینان حاصل کنید. بنابراین بخشی از مبلغ سهام را پس از ثبت صورتجلسه پرداخت کنید.
 • در برخی مواقع ممکن است تنظیم صورتجلسه نیازمند اخذ مجوز یا طی تشریفات خاصی باشد. در این صورت باید در قرارداد مشخص شود اگر صورتجلسه ثبت نشد، چه باید کرد.
 • بخشی از سهام مدیران که به عنوان سهام وثیقه در صندوق شرکت نگهداری می‌شود، قابل انتقال و خرید و فروش نیست.
 • برای تنظیم قرارداد خرید و فروش سهام، تعیین مشخصات و اوصاف سهام مانند تعداد سهام، نوع آن (ممتاز، بانام، بی نام،...) و... ضروری است. همچنین در این قرارداد، درصد سهام انتقال یافته به کل سهام شرکت نیز قید می‌شود.
 • برای نقل و انتقال سهام، باید ۴% مبلغ اسمی سهام، به عنوان مالیات پرداخته شود. در صورتی که توافقی بین طرفین صورت نگرفته باشد، فروشنده سهام به اداره مالیات حوزه فعالیت شرکت مراجعه کرده و مالیات را پرداخت می‌کند. در این صورت گواهی پرداخت مالیات صادر می‌شود که این گواهی یکی از مدارکی است که ارائه آن، برای ثبت صورتجلسه انتقال سهام ضروری است.

قرارداد خرید و فروش سهام با نام قرارداد نقل و انتقال سهام نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
قرارداد خرید و فروش سهام

قرارداد خرید و فروش سهام

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

مراحل قرارداد خرید و فروش سهام

timeline timeline
 • مراحل بالا مربوط به تنظیم اختصاصی قرارداد هستند.

 

مراحل دریافت نمونه قرارداد:

۱)‌ ثبت سفارش

۲) دریافت نمونه قرارداد

مدارک و شرایط قرارداد خرید و فروش سهام

- مشخصات فروشنده (انتقال دهنده سهام)

- مشخصات خریدار (انتقال گیرنده سهام)

- مشخصات شرکت

- مقدار و نوع سهام انتقال یافته

- مبلغ قرارداد

- زمان ثبت صورتجلسه

- گواهی پرداخت مالیات نقل و انتقال سهام

ریز هزینه‌های قرارداد خرید و فروش سهام

نوع خدمت هزینه خدمت (تومان)
نمونه قرارداد خرید و فروش سهام ۶۰٬۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد خرید و فروش سهام ۷۵۰٬۰۰۰

 


ورود / ثبت‌نام