متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


قرارداد خرید و فروش ملک

قرارداد خرید و فروش ملک

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

قرارداد خرید و فروش ملک

امور ملکی یکی از پراختلاف‌ترین دعاوی در دادگاه‌ها هستند. مهم‌ترین دلیل آن، نداشتن توافقات اولیه به صورت صحیح و مکتوب کردن آن در قالب قرارداد است. داشتن اطلاعات کافی و همچنین رعایت برخی قواعد در خرید و فروش ملک باعث می‌شود، دو طرف بتوانند آثار حقوقی، توافقات و تعهدات خود را پیگیری نمایند. این توافقات در قالب قرارداد خرید و فروش ملک درج می‌شوند.

از جمله نکات مهم در قرارداد خرید و فروش ملک ، مشاهده سند توسط خریدار و تطبیق آن با مشخصات مالک است. همچنین اگر وکیل یا نماینده قانونی به جای فروشنده در جریان معامله حضور داشته باشد باید اسناد وکالت یا نمایندگی و اعتبار آن‌ها بررسی شود.

به علاوه خریدار باید وضعیت سند ملک را از جهت آزاد یا در رهن بودن بررسی کند. مثلا اگر سند در رهن بانک باشد، فروشنده باید برای انتقال سند به خریدار، آن را آزاد یا اصطلاحا فک رهن نماید.

یکی دیگر از مواردی که در قرارداد خرید و فروش ملک باید به آن توجه کنید، ذکر مشخصات ملک به صورت کامل و جزئی‌ست. مثلا کاربری ملک، متراژ، تعداد اتاق‌ها، سیستم گرمایشی و سرمایشی، تعداد پارکینگ، نمای ساختمان، مشاعات، کمد دیواری، خطوط تلفن، انباری، آسانسور و… از جمله مواردی‌ هستند که باید به تفکیک در قرارداد ذکر شوند.

از جمله الزامات نقل و انتقال ملک که در قرارداد پیش‌بینی می‌شود، حضور در دفترخانه و انتقال سند است. در واقع پس از تنظیم قرارداد، دو طرف ملزم هستند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا مراحل انتقال سند از فروشنده به خریدار را انجام دهند. در نتیجه مشخص کردن دفترخانه اسناد رسمی و تاریخ حضور به روز و ساعت در قرارداد اهمیت دارد. اگر هر یک از طرفین در روز و ساعت تعیین شده در دفترخانه مذکور حضور پیدا نکنند، طرف مقابل می‌تواند، گواهی عدم حضور را از دفترخانه دریافت و بر مبنای تاریخ گواهی، مطالبه خسارت کند. برای مثال اگر خریدار در روز انتقال سند، در دفتر اسناد رسمی حاضر نشود یا مابقی مبلغ معامله را نپردازد، فروشنده می‌تواند گواهی عدم حضور را دریافت و درخواست خسارت روزانه نماید.

هنگام حضور در دفترخانه، فروشنده ملزم است، تمامی قبوض (آب، برق، گاز، تلفن و…)  و بدهی‌ها را پرداخت کند. همچنین مدارک لازم برای انتقال سند مانند مفاصا حساب مالیاتی، مفاصا حساب شهرداری، استعلام ثبت، در صورت نیاز پایان کار ساختمان و… را تا روز انتقال ارائه نماید. در صورت توافق دو طرف، امکان در نظر گرفتن مهلت بیشتر وجود دارد. در غیر این صورت اگر رسید پرداخت‌ها در روز انتقال سند، تحویل داده نشود، خریدار می‌تواند از دفتر اسناد رسمی درخواست گواهی عدم حضور نماید و خسارت روزانه را مطالبه کند.

در صورتی‌که ملک مورد معامله، چندین مالک داشته باشد، در هنگام انتقال سند باید همه مالکان یا وکلای آن‌ها حضور داشته باشند و قرارداد را امضا کنند. در واقع یکی از مالکین به نمایندگی از آن‌ها نمی‌تواند سند را امضا کند. مگر اینکه وکالتنامه رسمی از جانب آن‌ها داشته باشد. در صورتی‌که ملک چندین خریدار هم داشته باشد باید نام تمامی خریداران در قرارداد ذکر شود و به امضای آن‌ها برسد. در غیر این صورت سند به نام خریداری منتقل می‌شود که نام او در قرارداد ذکر شده است.

تاریخ تحویل ملک نیز باید به صورت دقیق در قرارداد قید شود. همچنین ملک مورد معامله در زمان انتقال باید تخلیه شده باشد و به تحویل خریدار برسد. در غیر این صورت می‌توان در قرارداد برای هر روز دیرکرد در تحویل ملک، خسارت پیش‌بینی کرد.

اگر ملک به هر دلیلی قابل انتقال به خریدار نباشد مثلا در رهن بانک باشد، تخلیه نشود و ...، فروشنده علاوه بر استرداد کامل مبلغ معامله، باید خسارت نیز بپردازد.

قرارداد خرید و فروش ملک با عناوین دیگری مانند قولنامه خرید خانه، مبایعه نامه املاک و قرارداد خرید خانه، قولنامه زمین، قولنامه آپارتمان و... نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
قرارداد خرید و فروش ملک

قرارداد خرید و فروش ملک

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

مراحل قرارداد خرید و فروش ملک

timeline timeline
 • مراحل بالا مربوط به تنظیم اختصاصی قرارداد هستند.

 

مراحل دریافت نمونه قرارداد:

۱)‌ ثبت سفارش

۲) دریافت نمونه قرارداد

مدارک و شرایط قرارداد خرید و فروش ملک

- مشخصات مالک

- مشخصات خریدار

- مشخصات ملک مورد نظر

- مبلغ معامله

-  تعیین دفترخانه و تاریخ حضور در آن

ریز هزینه‌های قرارداد خرید و فروش ملک

نوع خدمت هزینه خدمت (تومان)
نمونه قرارداد خرید و فروش ملک ۶۰٬۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد خرید و فروش ملک ۶۷۵٬۰۰۰

 


ورود / ثبت‌نام