متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

قرارداد مشارکت

یکی از قراردادهای پرکاربرد در فضای کسب و کار، قرارداد مشارکت  است. از آنجا که همه اشخاص، از مهارت یا سرمایه کافی برای راه‌اندازی کسب‌وکار خود برخوردار نیستند، سرمایه، کار یا ایده خود را با هم شریک می‌شوند. در این صورت بدون ثبت شرکت و پرداخت هزینه‌های اضافی به منافع و هدف مورد نظر می‌رسند. گاهی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که شرکت‌های تجاری در این قرارداد جایگاهی ندارند. اما شرکا در این قرارداد می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند و منعی برای شراکت با شرکت‌ها وجود ندارد.

در قرارداد مشارکت باید مشخص شود که آورده هریک از شرکا چیست. ممکن است در این قرارداد همه طرف‌های قرارداد سرمایه‌گذار باشند، یا اینکه کار یا ایده خود را با هم شریک شوند. در حالت دیگر نیز ممکن است یکی از شرکا سرمایه‌گذار بوده و شریک دیگر، کار یا ایده خود را برای مشارکت ارائه دهد. بنابراین کلیه کسب و کارها، استارتاپ‌ها و سرمایه‌گذاران برای دستیابی به هدف مشخص یا استفاده از تخصص دیگران می‌توانند از قرارداد مشارکت استفاده کنند.

برخی نکات هستند که وجود آن‌ها در قرارداد مشارکت اهمیت بسیاری دارد:

 • نقش و مسئولیت هر یک از طرفین در انجام موضوع مشارکت باید مشخص شود. برای مثال اینکه حق امضای قراردادها و اسناد بر عهده چه کسی است؟ چه افرادی می‌توانند از حساب مربوط به مشارکت برداشت کنند؟ ساز و کار تصمیم‌گیری به چه صورت است؟
 • در قرارداد مشارکت بهتر است ضمانت اجرایی برای عدم انجام تکالیف از سوی طرفین، در نظر گرفته شود تا در این صورت بتوان جلوی ضررهای احتمالی را گرفت یا اینکه بتوان راحت‌تر آن را جبران کرد. برای مثال ممکن است یکی از شرکا متعهد شود کاری را در آینده انجام دهد، یا این که تاریخ مشخصی را برای پرداخت آورده خود مشخص کند، در صورتی که این کار را در آینده انجام ندهد، ابتدا به قرارداد مراجعه می‌شود. در صورتی که این شرایط در قرارداد پیش‌بینی نشده باشد، می‌توان قرارداد را فسخ کرد.
 • نکته مهم دیگری که در قرارداد مشارکت مطرح می‌شود، عدم رقابت با موضوع مشارکت است. به این معنی که در قرارداد ذکر شود که هیچ کدام از شرکا نتوانند مستقل از بقیه، کار مشابهی را انجام دهند. یا اینکه ایده و دانشی که از این مشارکت به دست می‌آید را علیه بقیه شرکا و مشارکت مورد نظر استفاده نکنند.
 • در حین مشارکت ممکن است شرایطی پیش بیاید که کار نیازمند توسعه باشد و شرکای فعلی سرمایه و تخصص لازم برای این توسعه را نداشته باشند. در این حالت شریک جدیدی اضافه می‌شود یا جذب سرمایه اتفاق می‌افتد. اگر در قرارداد ذکر نشده باشد، این تصمیم‌گیری به اتفاق آرا انجام می‌گیرد. بنابراین خوب است ساز و کار جذب سرمایه یا ورود شریک جدید در قرارداد مشخص شود.
 • در قرارداد مشارکت، اگر سرمایه‌ای به میان بیاید، باید میزان، نوع (مثلا نقدی یا غیر نقدی بودن) و سهم هریک از طرفین و نحوه پرداخت آن مشخص شود.
 • با انعقاد قرارداد مشارکت، شرکا در سود و زیان فعالیت‌ها شریک می‌شوند. به همین دلیل باید نحوه تقسیم سود بین طرف‌های قرارداد پیش‌بینی شود. معمولا تقسیم سود به نسبت سرمایه یا کاری است که هر شخص آورده است. اما ممکن است این نسبت تغییر کند که باید در قرارداد ذکر شود. از طرف دیگر، هر مشارکتی ممکن است منجر به ورود زیان‌هایی شود که در قرارداد باید مشخص شود این ضرر چگونه بین شرکا تقسیم می‌شود.
 • معمولا در قراردادهای مشارکت، سناریوهای شکست و موفقیت پیش‌بینی می‌شود. هم‌چنین مشخص می‌شود که در صورت موفقیت پروژه و ادامه فعالیت، نحوه تبدیل مشارکت به شرکت تجاری چگونه انجام می‌گیرد.
 • اداره امور مشارکت طبق آن چیزی انجام می‌شود که در قرارداد مشخص شده است. در صورتی که نحوه اداره امور مشارکت در قرارداد پیش‌بینی نشده باشد، به اتفاق آرا خواهد بود. یعنی برای هر تصمیمی مشورت با سایر شرکا ضروری است و این مساله مدیریت را بسیار سخت و پیچیده خواهد کرد. برای جلوگیری از این مسائل پیشنهاد می‌شود حتما مدیری را مشخص کنید.
 • پس از آغاز مشارکت، عملا امکان خارج کردن سرمایه از شرکت وجود ندارد و شرکا نمی‌توانند بنابر خواسته شخصی خود از مشارکت خارج شوند. مگر اینکه سازوکار تصمیم‌گیری در این باره و نحوه تقسیم دارایی مشارکت، به گونه‌ای دیگر در قرارداد پیش بینی شده باشد.

قرارداد مشارکت، دایره بسیار گسترده‌ای دارد و در فعالیت‌های خدماتی، تولیدی، خرید و فروش کالا و محصولات، صادرات و واردات، ساخت مسکن و... استفاده می‌شود. از معروف‌ترین مدل‌های مشارکت، مشارکت در ساخت و قرارداد هم‌بنیان‌گذاران است. قرارداد مشارکت به قرارداد مشارکت مدنی و قرارداد مشارکت خصوصی نیز شناخته می‌شود.

مشاهده بیشتر
قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت

 • calendar مدت زمان :
  ۱ روز
 • calendar مبلغ :
  ۶۰،۰۰۰ تومان

مراحل قرارداد مشارکت

timeline timeline
 • مراحل بالا مربوط به تنظیم اختصاصی قرارداد هستند.

 

مراحل دریافت نمونه قرارداد:

۱)‌ ثبت سفارش

۲) دریافت نمونه قرارداد

مدارک و شرایط قرارداد مشارکت

- مشخصات شرکا

- مدت زمان قرارداد

- موضوع مشارکت

- آورده هر یک از شرکا و نحوه تقویم (ارزش گذاری) آورده های غیرنقدی

- زمان و نحوه تقسیم سود و زیان

- تعهدات شرکا (حدود وظایف و اختیارات شرکا)

ریز هزینه‌های قرارداد مشارکت

نوع خدمت هزینه خدمت (تومان)
نمونه قرارداد مشارکت ۶۰٬۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت ۷۵۰٬۰۰۰
تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت در ساخت ۱٬۲۰۰٬۰۰۰

 


ورود / ثبت‌نام