متاسفانه نتیجه‌ای یافت نشد


کاهش سرمایه

کاهش سرمایه

 • calendar مدت زمان :
  ۲۰ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۲۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

کاهش سرمایه

یکی از ارکان اصلی برای ثبت شرکت‌ها تامین سرمایه است. هر یک از شرکا بخشی از سرمایه شرکت را به صورت نقدی یا غیر نقدی به میان می‌آورد. اما پس از گذشت مدتی از فعالیت شرکت، این مبلغ ممکن است کاهش یا افزایش پیدا کند. کاهش سرمایه شرکت به دو صورت اجباری یا اختیاری اتفاق می‌افتد. به همین منظور، صورتجلسه کاهش سرمایه در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد.

کاهش سرمایه اختیاری می‌تواند به دلایل زیر انجام شود:

 • کاهش سرمایه در برخی از موارد به منظور محدود کردن فعالیت‌های شرکت انجام می‌گیرد. در این صورت بخشی از سرمایه شرکت بین سهامداران تقسیم شده و دارایی غیر نقدی شرکا، نقد می‌شود.
 • گاهی نیز ممکن است سرمایه‌ای که هنگام ثبت شرکت در نظر گرفته می‌شود بیشتر از آن چیزی باشد که عملا مورد نیاز انجام فعالیت‌های آن است. به همین دلیل شرکا تصمیم به کاهش اختیاری سرمایه می‌گیرند.
 • یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود شرکا تصمیم به کاهش سرمایه بگیرند، مربوط به مالیات نقل و انتقال سهام است. ۴% مبلغ سهام، به عنوان مالیات پرداخت می‌شود. در برخی از موارد ۴% مبلغ سهام، بسیار زیاد بوده و پرداخت آن سخت و در برخی موارد ناممکن است. در این صورت ابتدا کاهش سرمایه اتفاق می‌افتد تا نقل و انتقال سهام صورت بگیرد سپس با افزایش سرمایه، سرمایه شرکت به مبلغ اصلی باز می‌گردد.

برای کاهش اختیاری سرمایه، شرکا با توجه به شرایط شرکت، تصمیم می‌گیرند که سرمایه فعلی شرکت را کاهش دهند. هیات مدیره، پیشنهاد خود را مبنی بر کاهش سرمایه به بازرس ارائه می‌کند. در این پیشنهاد، علل کاهش سرمایه و گزارشی درباره امور شرکت از ابتدای سال مالی فعلی نیز باید ارائه شود. بازرس پس از بررسی پیشنهاد هیات مدیره،‌ نظر خود را به اطلاع مجمع عمومی فوق‌العاده اعلام می‌کند. سپس مجمع عمومی با توجه به گزارش بازرس، تصمیم می‌گیرد.

هیات مدیره باید ۶۰ روز قبل از دعوت از مجمع عمومی فوق العاده، اطلاعیه‌ای مبنی بر کاهش سرمایه شرکت در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار شرکت منتشر کند تا اگر شخصی از شرکت طلبکار بود، بتواند مخالفت خود را با کاهش سرمایه اعلام کند. 

مجمع عمومی وضعیت شرکت را بررسی کرده و درباره کاهش سرمایه تصمیم‌گیری می‌کند. بعد از تصمیم‌گیری مجمع عمومی فوق‌العاده، هیات مدیره باید تصمیم مجمع عمومی درباره کاهش سرمایه را ظرف۳۰ روزآگهی کند.

باید توجه شود که در این فرایند، حداقل سرمایه قانونی حفظ شود و میزان سرمایه تغییریافته از آن کمتر نشود. (مثلا حداقل سرمایه تعیین شده در قانون برای تشکیل شرکت سهامی عام، هزار میلیارد تومان است.)

برای کاهش اختیاری سرمایه، بهای مبلغ اسمی سهام کاهش پیدا می‌کند؛ سپس مبلغ کاهش یافته هر سهم به صاحب آن داده و در برگه و دفتر سهام نیز ثبت می‌شود.

نوع دیگر کاهش سرمایه، کاهش آن به صورت اجباری است. در شرایطی که بر اثر ضرر و زیان، حداقل نصف سرمایه شرکت از بین رفته باشد، کاهش سرمایه اجباری اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی هیات مدیره، مجمع عمومی فوق‌العاده را دعوت می‌کند تا در خصوص انحلال یا ادامه فعالیت شرکت تصمیم‌گیری کنند. در کاهش سرمایه اجباری، شرکا موظف هستند با توجه به شرایط شرکت رای به انحلال داده یا کاهش سرمایه را تصویب کنند. اگر مجمع عمومی رای به انحلال شرکت ندهد، باید بالاجبار، سرمایه شرکت را به مبلغ سرمایه موجود، کاهش دهد. برای کاهش اجباری سرمایه می‌توان تعداد سهم، یا مبلغ اسمی آن را کاهش داد.

مشاهده بیشتر
کاهش سرمایه

کاهش سرمایه

 • calendar مدت زمان :
  ۲۰ روز
 • calendar مبلغ :
  ۱،۲۰۰،۰۰۰ تومان

ثبت سفارش

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

مراحل کاهش سرمایه

timeline timeline

۱)‌ تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک

۲) تنظیم صورتجلسه کاهش سرمایه توسط کارشناسان ثبت‌یار

۳)‌ دریافت فایل pdf صورتجلسه، تایید اطلاعات و امضای آن در ۳ نسخه

۴) امضای وکالتنامه و تحویل کلیه مدارک به پیک ثبت‌یار

۵) ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها توسط کارشناسان ثبت‌یار

۶)‌ پست مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها توسط واحد مراسلات ثبت‌یار 

۷) ثبت صورتجلسه در صورت تایید اداره ثبت شرکت‌ها

۸) پرداخت هزینه روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار

۹) دریافت روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار از طریق پست

مدارک و شرایط کاهش سرمایه

- لیست سهام‌داران و میزان سهام آن‌ها

- تصویر شناسنامه و کارت ملی سهام‌داران

- تکمیل و ارسال فرم تغییرات ثبت‌یار

ریز هزینه‌های کاهش سرمایه

عنوان خدمت هزینه (تومان)
کاهش سرمایه ۱٬۲۰۰٬۰۰۰
 • در صورتی که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هرنفر ۱۰٬۰۰۰ تومان به هزینه‌ی ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.
 • هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.

سوالات متداول کاهش سرمایه

کاهش اختیاری و اجباری سرمایه چه تفاوتی دارند؟

- ۰ + ۰

کاهش اختیاری سرمایه بنابر تصمیم و صلاحدید شرکا است. در حالی که کاهش اجباری سرمایه به دلیل از بین رفتن حداقل نصف سرمایه اتفاق می‌افتد.

اطلاعیه کاهش سرمایه که در روزنامه منتشر می شود چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

- ۰ + ۰

باید نام و نشانی مرکز اصلی شرکت، مبلغ سرمایه شرکت قبل از کاهش سرمایه، مبلغی که هر سهم به آن میزان کاهش پیدا می‌کند، نحوه پرداخت، مهلت و محلی که برای بازپرداخت تعیین شده است، در آن ذکر شود.

مشاهده بیشتر

ورود / ثبت‌نام