مجله ثبت‌یار | مرجع نکات ثبتی و قراردادی

پلمپ دفاتر سال 1401 همراه با آموزش تصویری

پلمپ دفاتر سال 1401 همراه با آموزش تصویری

پلمپ دفاتر ۱۳ دقیقه 4.57   از ۵

پلمپ دفاتر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شرکت‌ها و تاجران با شروع فعالیت تجاری خود باید آن را انجام دهند. این دفاتر برای ثبت حساب و کتاب‌های مالی و همچنین امور مالیاتی کاربرد دارند. پلمپ دفاتر برای شرکت‌ها، موسسات و تاجران اجباری است. در نتیجه این اشخاص موظف هستند هر سال، دفاتر خود را پیش از پایان سال مالی پلمپ کنند، حتی اگر در طول سال هیچ فعالیتی نداشته یا میزان فعالیت آن‌ها محدود باشد. در غیر این صورت، مشمول جریمه‌های مالیاتی خواهند شد. پس اگر شما هم در قالب شرکت یا تاجر فعالیت می‌کنید قبل از اتمام سال، درخواست پلمپ دفاتر تجاری و قانونی را بدهید.

تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص

۴ دقیقه 5   از ۵

اگر تصمیم گرفته‌اید که برای تغییر موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص خود اقدام کنید یا موضوعات جدیدی را به موضوعات قبلی اضافه یا از آن کم کنید، باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل دهید. در مجمع باید درباره تغییر یا الحاق موضوع تصمیم بگیرید و بعد از تنظیم صورتجلسه‌ تغییر موضوع فعالیت، برای ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام کنید. در نهایت با انتشار آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار، تغییر موضوع شرکت به اتمام می‌رسد. نکته مهم اینکه موضوع فعالیت هر شرکتی در اساسنامه قید می‌شود، بنابراین برای تغییر آن نیاز به اصلاح اساسنامه هم دارید.

نحوه انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود

۵ دقیقه 5   از ۵

سرمایه شرکت با مسئولیت محدود به نام سهم الشرکه شناخته می‌شود ولی با توجه به اینکه در یک اشتباه رایج از کلمه سهام برای این شرکت‌ها استفاده می‌شود، در ادامه هر جا که از لفظ انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود استفاده شده،‌ منظور همان سهم الشرکه است. نقل و انتقال سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود پس از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه، تشریفات دیگری دارد که آن را از سایر شرکت‌ها متمایز می‌کند. در این مطلب با فرآیند انتقال سهم الشرکه و تشریفات آن آشنا خواهیم شد.

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

۵ دقیقه

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود تشریفات کمتری نسبت به شرکت سهامی خاص دارد. برای مثال نیازی به مستندات پرداخت ندارد و توافق شرکا و پرداخت سرمایه در این زمینه کافی است. ضمن اینکه مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود نیز از جمله اسناد لازم برای ثبت شرکت نیست. گرچه که باید تشریفات آن مثل تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و مراحل تنظیم و ثبت صورتجلسه را به‌طور کامل انجام دهید. همچنین باید روش افزایش سرمایه خود را مشخص کنید. در ادامه با این تشریفات و روش‌های افزایش سرمایه آشنا خواهیم شد.

شرایط و نحوه ثبت شرکت بسته بندی مواد غذایی

۵ دقیقه

با ثبت شرکت بسته‌بندی مواد غذایی می‌توانید به‌صورت تخصصی در زمینه بسته‌بندی محصولات مختلف مواد غذایی فعالیت کنید، بدون اینکه تولید یا توزیع آن را به عهده داشته باشید. این شرکت‌ها با وجود اینکه برای ثبت نیاز به دریافت مجوز ندارند ولی حوزه فعالیت آن‌ها نیاز به جواز کسب دارد. پس اگر قصد تاسیس شرکت در حوزه مواد غذایی را دارید، موضوع فعالیت خود را به‌صورت جزئی مشخص کنید و پس از ثبت و با شروع فعالیت جواز کسب را از اتحادیه مربوطه دریافت کنید. در ادامه نحوه ثبت این شرکت، مراحل و مدارک لازم آن را بیان خواهیم کرد.

۵ دقیقه 5   از ۵
تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص در ۴ مرحله

شرایط تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص  قبل از اینکه نوع شرکت خود را از مسئولیت محدود به سهامی خاص تبدیل کنید باید شرایطی را مورد توجه قرار دهید. مثلا فرض کنید شرکت شما قبلا با دو نفر شریک و بدون بازرس تاسیس شده است (در شرکت با مسئولیت محدود، تعیین بازرس الزامی نیست). بنابراین برای تبدیل آن به سهامی خاص باید سهامدار جدید و بازرس انتخاب کنید. یا اینکه ممکن است فرایند تبدیل را شروع کنید ولی وسط…

social network

ثبت‌یار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

جدیدترین نظرات

12 تیر 1401
باسلام به عنوان یک حقوقدان از مطالب شما در خصوص قرارداد مشارکت استفاده کردم و نکات خوبی نظرم رو جلب کرد که حتماً در تنظیم قرارداد از اونها استفاده خواهم کرد. مراتب سپاس و تشکر بنده را پذیرا باشید.
مشاهده پاسخ
5 تیر 1401
با سلام، امروز جهت ارائه اظهار عدم فعالیت شرکت سهامی خاص به اداره دارایی رفتم، در آنجا مسئول پرونده گفتند که این اظهار نامه رسمیت ندارد و یک برگ معمولی است (خلاف آن چیزی که در راهنمای مالیاتی سایت سما مطالعه کرده بودم) و گفتند که باید اظهار نامه عدم فعالیت الکترونیکی باشد. در رابطه با اینکه کدام سامانه یا چگونگی نامه فقط جواب دادند که باید درآمد و غیره صفر درج گردد. حال، آیا اطلاع دارید که باید از همین سامانه https://return.tax.gov.ir/declaration اینکار را انجام دهم؟
مشاهده پاسخ
5 تیر 1401
سلام. وقت بخیر ببخشید میخواستم بدونم در ثبت سیستمی صورت جلسه انتخاب مدیران، قسمت تغییرات سمت اشخاص ، نوع سمت اعضای هیات مدیره باید عضو اصلی هیات بزنم؟ بعد در صورت جلسه تعیین سمت و حق امضا سمت ها مشخص میشه درسته؟
مشاهده پاسخ
4 تیر 1401
سلام وقت بخیر میخواستم بدونم مهلت قانونی انتشار آگهی برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه چند روز قبل از برگزاری مجمع باید باشه؟ ناگفته نماند که در دستور جلسه مجمع انتخاب هیات مدیره نیز وجود داره؟
مشاهده پاسخ

هشتگ‌های پر بازدید