دسته‌بندی نشده قرارداد منع افشای اطلاعات (NDA) قراردادها

ضمانت اجرا در قرارداد منع افشای اطلاعات

در مطالب گذشته پیرامون قرارداد منع افشای اطلاعات، بعد از صحبت پیرامون روش های حقوقی حمایت از ایده، به بیان این نکته مهم پرداختیم که چه زمانی به قرارداد NDA نیاز داریم؟ پس از آن نیز نکات مهمی را پیرامون ، چالش های این قرارداد، تعهدات مندرج در آن و عناصر کلیدی این قرارداد بیان نمودیم. در این مطلب بیان می کنیم که برای دریافت خسارت نقض تعهد به حفظ محرمانگی به چه شکل باید عمل کرد؟

ثبت آنلاین و فوری شرکت

شرایط اثبات ورود خسارت 

مطالبه خسارت به ادعای نقض قرارداد از سوی متعهد اصولاً مستلزم این است که مدعی موارد زیر را اثبات نماید:

  1. نقض تعهد از سوی متعهد : این که محرز شود، شخص تعهد خود مبنی بر حفظ محرمانگی اطلاعات، داده ها، مدارک و نظایر آن را نقض کرده است. به طور مثال اطلاعات مربوط به طرح در اختیار دیگر افراد قرار گیرد.
  2. ورود خسارت: باید محرز شود که نقض تعهد موجب ورود خسارت شده است. چون طبیعتا هرگونه نقض تعهد و نقض قرارداد موجب ورود خسارت نمی شود و ممکن است با وجود نقض آن تعهد، جریان قرارداد به نحو درست ادامه یابد و اختلافی نیز بروز نکند.
  3. وجود رابطه سببیت میان نقض تعهد و ورود خسارت: باید مشخص باشد که نقض تعهد الف موجب ورود خسارت بوده است. در واقع باید روشن شود که اگر آن تعهد نقض نمی شد، خسارتی نیز به بار نمی آمد. به طور مثال اطلاعات مشتریان به این علت لو رفته است که متعهد، نسبت به نگه داری آن کوتاهی نموده است. (مثلا آن را در دسترس عموم قرارداده و به درستی از آن محافظت نکرده است).
  4. وجه التزام 

بنابراین، صرف اثبات این مساله که متعهد، قرارداد را نقض کرده است، برای ادعای خسارت کافی نیست و وی باید اثبات نماید که در نتیجه این نقض تعهد، به وی خسارت وارد شده است که البته گاهی امر دشواری ست. از این رو پیشنهاد می شود که در قرارداد برای نقض تعهد، خسارت مشخص تعیین شود تا به صرف اثبات نقض قرارداد، بتوان آن مبلغ را از متخلف مطالبه نمود ؛ به عنوان مثال شرط شود که در صورت نقض قرارداد از سوی متعهد، وی متعهد است مبلغ ۵۰ میلیون به طرف مقابل بپردازد، در این صورت، با اثبات نقض تعهد، متعهد باید مبلغ ۵۰ میلیون بپردازد بدون اینکه نیازی باشد ورود خسارت و میزان آن اثبات شود.

شرطی که در بالا به آن اشاره شد، در اصطلاح حقوقی، «وجه التزام» نامیده می شود. البته برای جلوگیری از تاثیر عامل کاهش ارزش پول در طول دوره اجرای قرارداد، بهتر است به جای تعیین مبلغ دقیق، حداقل مبلغ تعیین شود تا وجه التزام مذکور اثر بازدارندگی خود را حفظ نماید. هم چنین می توان شرط نمود که مبلغ مذکور سالیانه ۲۰% افزایش پیدا کند. البته جمع این دو راهکار بهتر، مطمئن تر و مطلوب تر است.

 

 

5/5 (4)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *