مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


برای شرکت‌های بازرگانی ، چه موضوع فعالیتی انتخاب کنیم؟

برای شرکت‌های بازرگانی ، چه موضوع فعالیتی انتخاب کنیم؟

شرکت‌های تجاری با شروع فعالیت خود باید موضوع که همان هدف اصلی شرکت است را مشخص نمایند. یکی از رایج‌ترین موضوعاتی که برای شرکت‌ها، توسط شرکا انتخاب می‌شود، در حوزه بازرگانی‌ست. بخشی که موارد زیادی از جمله خرید و فروش، واردات و صادرات و…، را در برمی‌گیرد. این تنوع در موضوعات موجب شده است که شرکت‌های زیادی با موضوع فعالیت شرکت بازرگانی تشکیل شوند ولی آنچه که معمولا موسسین شرکت را با مشکل مواجه می‌کند، این است که چه موضوعاتی از جمله فعالیت‌های شرکت‌های بازگانی به‌شمار می‌روند؟ در این مقاله ضمن توضیح شرکت‌های بازرگانی، نمونه موضوعات این شرکت‌ها را بررسی می‌کنیم.


شرکت‌ بازرگانی

انواع شرکت‌های تجاری را می‌توان در موضوعات مختلفی تاسیس کرد که با توجه به اهداف شرکت تعیین می‌شوند. یکی از پرطرفدارترین شرکت‌ها، شرکت‌های بازرگانی ا‌ست که امکان فعالیت در امور مختلفی را دارد. در واقع شرکت بازرگانی شرکتی‌ست که موضوع فعالیت آن مربوط به یکی از موارد فعالیت‌های بازرگانی‌ست که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.


موضوع شرکت

هر یک از شرکت‌های تجاری برای شروع فعالیت، باید الزاماتی را رعایت کنند. یکی از آن‌ها، تعیین موضوع شرکت است. در این مورد تفاوتی بین نوع شرکت‌های هفت‌گانه قانون تجارت وجود ندارد بلکه موضوع  بر اساس اهداف و تخصص شرکا تعیین می‌شود. موضوع در هنگام تاسیس شرکت، ‌انتخاب و در اساسنامه یا شرکتنامه قید می‌شود. شرکت‌ها موظف‌اند در محدوده موضوع شرکت، فعالیت داشته باشند. در واقع می‌توان گفت بر اساس قانون، مدیران‌ شرکت دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت هستند، مشروط بر آن‌که تصمیمات و اقدامات آن‌ها در حدود موضوع شرکت باشد.


انواع موضوع شرکت‌ها

برای انتخاب موضوع شرکت، ضوابطی در نظر گرفته شده است که پیش از انتخاب باید به آن‌ها توجه کنید. یکی از این ضوابط، مربوط به محدودیت‌های انتخاب موضوع است که در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان آن را این‌گونه بیان کرد:

 • موضوعات نیازمند اخذ مجوز
 • موضوعات بدون نیاز به اخذ مجوز
 • موضوعات غیرقابل ثبت

برای مطالعه توضیحات هر یک از عناوین بالا، به مطلب موضوع فعالیت شرکت IT ، مراجعه کنید.


موضوع فعالیت شرکت بازرگانی

تاسیس شرکت‌های بازرگانی به عنوان یکی از شرکت‌های رایج در ایران که معمولا در قالب سهامی خاص یا بامسئولیت محدود انجام می‌شوند، باید با موضوع مشخص و مقید صورت بگیرد. این موضوعات طیف گسترده‌ای دارند که با توجه به نحوه فعالیت شرکا انتخاب می‌شوند. ضمن آن‌که یک شرکت می‌تواند با موضوعات مختلفی تاسیس شود و از این طریق محدوده فعالیت خود را گسترش دهد.


نمونه موضوع فعالیت شرکت بازرگانی

شرکت‌های بازرگانی می‌توانند، موضوعات مختلفی را برای خود انتخاب کنند. از جمله کاربردی‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید و فروش و صادرات و واردات
 • اخذ و اعطای نمایندگی‌های مجاز بازرگانی
 • تامین نیروی انسانی مورد نیاز شرکت
 • بازاریابی قانونی و غیرهرمی و غیرشبکه‌ای
 • گشایش اعتبارات اسنادی و ال‌سی برای شرکت
 • شرکت در مناقصات و مزایدات
 • خرید سهام شرکت‌های دیگر
 • ایجاد شعب و نمایندگی در داخل و خارج از کشور
 • ترخیص کالا از گمرک
 • شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی
 • انعقاد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی
 • دریافت ضمانت‌نامه بانکی اخذ وام و اعتبارات بانکی به‌صورت ارزی و ریالی از بانک‌های داخلی و خارجی
 • و …


نکات مهم در انتخاب موضوع شرکت

 • موضوع شرکت، اهداف، حوزه مسئولیت‌ها و اختیارات مدیران شرکت را مشخص می‌کند. در نتیجه، در انتخاب موضوع باید دقت کافی را به خرج دهید و آن را با جزئیات کامل ذکر کنید. چرا که مدیران شرکت، نمی‌توانند خارج از موضوع شرکت تصمیمی بگیرند.
 • موضوع شرکت، علاوه بر اینکه باید به‌صورت دقیق و جزئی انتخاب شود، نباید از جمله موضوعات نامشروع و ممنوع باشد. برای مثال موضوع شرکت را نمی‌توان در خصوص تولید یا توزیع مواد مخدر تعیین کرد.
 • در نهایت، در صورتی‌که موضوع شرکت شما از جمله موضوعات مجوزی‌ست، باید مجوز مربوطه را دریافت کنید.

تغییر یا اصلاح موضوع شرکت

شرکت‌ها با انتخاب موضوع، مسیر حرکت خود را مشخص می‌کنند؛ اما ممکن است موضوع شرکت در طول مدت فعالیت، نیاز به اصلاح یا تغییر داشته باشد. به عنوان مثال بخواهد فعالیت خود را گسترش دهد ولی فعالیت‌های مورد نظر در موضوع شرکت درج نشده باشد. از این رو باید موضوع خود را اصلاح نماید.
امکان تغییر موضوع برای شرکت‌ها از نظر قانونی پیش‌بینی شده است. در هر دو مورد یعنی تغییر  یا اصلاح، با توجه به اینکه موضوع شرکت در اساسنامه قید شده است، لازم است پس از تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده و تغییر یا اصلاح اساسنامه، صورتجلسه مربوطه، تنظیم و به ثبت برسد.


ثبت شرکت و انواع تغییرات آن با ثبت‌یار

شرکت‌های تجاری با موضوعات مختلف می‌توانند بخش زیادی از نیازهای اقتصادی را رفع کنند. در این بین برخی از موضوعات مانند، فعالیت‌های مربوط به واردات و صادرات، خرید و فروش و به‌طور کلی امور مربوط به بازرگانی، نقش ویژه‌ای را در اقتصاد همه کشورها دارند. از این ‌رو تاسیس این گونه شرکت‌ها، همواره مورد توجه اشخاص بوده است. ثبت‌یار با تشخیص نیاز کسب و کارها در امور مختلف از جمله ثبت شرکت، همراه اشخاص حقیقی و حقوقی‌ است و خدمات خود را به صورت آنلاین و با مشاوره رایگان ارائه می‌دهد.


شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


سوالات متداول موضوع شرکت‌های بازرگانی

موضوع شرکت چه مفهومی دارد؟

شرکت‌ها موظف‌اند فقط در محدوده موضوع شرکت، فعالیت داشته باشند. موضوع  بر اساس اهداف و تخصص شرکا تعیین می‌شود.

آیا می‌توان موضوع شرکت را تغییر داد؟

بله، امکان تغییر موضوع برای شرکت‌ها از نظر قانونی پیش‌بینی شده است. باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل داد و تغییر یا اصلاح اساسنامه صورت گیرد و صورتجلسه مربوطه، تنظیم و به ثبت برسد.

تغییر موضوع شرکت چه هزینه‌ای دارد؟

مجموعه ثبت‌یار، صفر تا صد امور مربوط به این تغییر شما را بر عهده می‌گیرد. هزینه مربوط به آن ۳٫۴۱۷٫۰۰۰ ریال است. برای اطلاع از خدمات و تعرفه‌های ثبت‌یار ، به آدرس ما سر بزنید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (3)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *