مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مشکل حقوقی پیش فروش خودرو و نمونه قرارداد قانونی خرید و فروش خودرو

مشکل حقوقی پیش فروش خودرو و نمونه قرارداد قانونی خرید و فروش خودرو

این روزها بازار پیش فروش خودروهای شرکت‌های خودروسازی مانند ایران خودرو و سایپا رونق دوباره گرفته است. شرایط مالی پیش‌بینی شده توسط این شرکت‌ها، اکثر مردم را ترغیب کرده است تا برای پیش خرید این خودروها اقدام کنند. اما آیا تمامی شرایط حقوقی لازم برای خرید و فروش خودرو در این پیش فروش‌ها رعایت می‌شود؟ آیا این شرایط جدید می‌تواند مشکلی را برای خریداران ایجاد کند؟ در این مطلب قصد داریم تا شرایط این پیش فروش‌ها را از نظر حقوقی و قانونی بررسی کنیم و در رابطه با مشکل حقوقی رهن پیش فروش خودروها ، مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. در انتها نیز شما را سامانه قراردادی ثبت‌یار آشنا کرده تا از این به بعد تمامی قراردادهای مورد نیاز خود مانند قرارداد خرید و فروش خودرو را؛ به سادگی از این سامانه دریافت نمایید. پس با ما همراه باشید.


نحوه مالکیت خودروهای پیش فروش شده

مطابق شرایط تعیین شده توسط شرکت‌های خودرو سازی، خریداران خودرو پس از پرداخت آخرین قسط، مالک خودرو خواهند شد. به عنوان مثال اگر تاریخ آخرین چک، ۱۴۰۰/۰۴/۳۰ باشد، در این موعد و پس از پرداخت مبلغ این چک، شخص مالک خودرو پیش فروش می‌‌شود. بهتر است بدانید که در صورت عدم پرداخت مبالغ تعیین شده در موعد مقرر یا تخلف از هریک از شرایط، خودرو در مالکیت خریدار قرار نخواهد گرفت.


شرط رهن در قراردادهای پیش فروش خودرو

بر اساس شرایط اعلام شده، مالکین خودرو پس از پرداخت آخرین قسط و تسویه کامل مبلغ، مکلفند خودرو را به مدت یک سال در رهن شرکت‌‌های فروشنده قرار دهند. بنابراین مالکین خودرو پس از تسویه کامل، تا یک‌ سال حق فروش خودرو خود را ندارند. اکنون مشکل اینجاست که چرا با پرداخت کامل مبلغ خودرو، مالک حق فروش آن را ندارد، علاوه بر این موضوع،  در رهن گذاشتن خودرو پس از خریداری، می‌تواند مشکلات حقوقی را برای اشخاص ایجاد کند.


شرط رهن قرارداد فروش خودروی ایران خودرو | ثبت‌یار
شرط رهن قرارداد فروش خودروی ایران خودرو | ثبت‌یار

شرط رهن قرارداد فروش خودروی سایپا | ثبت‌یار
شرط رهن قرارداد فروش خودروی سایپا | ثبت‌یار

مشکل حقوقی طرح پیش فروش خودرو

قبل از اینکه شما را با مشکل حقوقی این موضوع آشنا کنیم؛ لازم است توضیحاتی درباره عقد رهن و شرایط آن بیان کنیم. عقد رهن در زمانی منعقد می‌شود که فرد بدهی داشته باشد. در واقع، عقد رهن زمانی قابل فرض است که دِینی وجود داشته باشد. به عنوان مثال شخصی را در نظر بگیرید که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به شخص دیگری بدهکار است. او برای ضمانت پرداخت این مبلغ، ماشین خود را تحت عنوان عقد رهن، در اختیار طلبکار قرار می‌دهد. همان‌طور که متوجه شدید لازمه عقد رهن، وجود یک بدهی قبلی است. در حالی‌که درطرح‌های پیش‌فروش‌ خودرو، شما مبلغ را به صورت کامل پرداخت کرده و پس از آن، خودرو را در رهن قرار می‌دهید. در واقع شما بدون داشتن بدهی، برای ایجاد عقد رهن اقدام می‌کنید؛ که این موضوع یکی از موارد ابهام این پیش‌فروش‌هاست.


شرکت‌های خودروسازی اجازه فروش خودرو شما را دارند!

مشکل بزرگ حقوقی طرح‌های پیش فروش خودرو ،در این است که خودروسازان با اینکه خودرو را به شما فروخته‌اند و مبلغ آن را به طور کامل دریافت کرده‌اند، می‌توانند در هر زمانی تا پایان مدت رهن، خودروی شما را بفروشند. این مشکل از آنجا ایجاد شده که عقد رهن دارای آثاری است که می‌تواند برای خریداران مشکل ایجاد کند. یکی از آثار عقد رهن این است که مرتهن (فروشنده ما در قراردادهای پیش فروش) ، دارای حق فروش تا پایان مدت رهن، است.


تنظیم قرارداد خرید و فروش خودرو با ثبت‌یار

همان‌طور که متوجه شدید؛ این شرایط پیش‌فروش خودرو با وجود مزایای نسبی که از نظر مالی دارد، همزمان می‌تواند برای شما مشکل‌ساز شود. با اینکه اساس این شروط و هدف از ایجاد آن مشخص نیست، به شما توصیه می‌کنیم در خرید خودروها با این شرایط تعیین شده، کمی بررسی بیشتری انجام دهید تا بعدا دچار مشکل نشوید.
شما می‌توانید برای جلوگیری از بروز احتمالی مشکلات حقوقی ناشی از خرید و فروش خودرو، از قراردادهای تنظیم شده توسط کارشناسان حقوقی ثبت‌یار استفاده نمایید. همچینین برای دریافت مشاوره رایگان امور قردادی، با کارشناسان حقوقی ثبت‌یار تماس بگیرید.نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو | ثبت‌یار
نمونه قرارداد خرید و فروش خودرو | ثبت‌یار

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول قرارداد خرید و فروش خودرو

قیمت قرارداد خرید و فروش خودرو چقدر است؟

اگر بخواهید از نمونه قرارداد حاضر در بانک قراردادهای ثبت‌یار استفاده کنید: ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ ریال
در صورتیکه بخواهید قرارداد مختص شما تنظیم شود و نظرات خریدار و فروشنده روی آن به صورت قانونی اعمال شود: ۳٫۵۰۰٫۰۰۰ ریال


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *