مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

استخدام بازنشستگان و توصیه‌های حقوقی برای شروع کار مجدد

استخدام بازنشستگان و توصیه‌های حقوقی برای شروع کار مجدد

استخدام بازنشستگان ، سوالی است که در شرایط اقتصادی فعلی، ذهن بسیاری از افراد این قشر را به خود معطوف کرده است. تمامی افراد بازنشسته که در طول مدت خدمت، بیمه داشته‌اند، بعد از اتمام مدت فعالیت خود، مبلغی را از شرکت بیمه تحت عنوان حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند اما بسیاری از بازنشستگان بعد از اتمام دوره کاری، با وجود دریافت مستمری بازنشستگی مایل‌اند تا فعالیت شغلی خود را ادامه دهند.

اما آیا می دانید استخدام بازنشستگان چه تبعاتی دارد؟ و این امر به سود ایشان است یا به ضررشان؟ اشخاص بازنشسته برای شروع مجدد فعالیت، چه قراردادی منعقد کنند تا از ضررهای مالی احتمالی پیشگیری نمایند؟ برای آشنایی و پاسخ به این سوالات، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را با دقت مطالعه بفرمایید.


مستمری بازنشستگی

برقراری مستمری بازنشستگی با هدف حمایت از کارکنانی است که دیگر قادر به ادامه همکاری شغلی نیستند. به همین دلیل مبلغ معینی با عنوان مستمری در این دوران، برای این افراد در نظر گرفته می‌شود که اصطلاحا به آن مستمری بازنشستگی گفته می‌شود.  

توصیه ثبت‌یاری:
بهتر است بدانید که مستمری بازنشستگی توسط صندوق بازنشستگان پرداخت می‌شود؛ نه شرکت یا کارگاهی که فرد در آن مشغول به کار بوده است.


قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

با تصویب قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در سال ۱۳۶۶، اشخاص بازنشسته یا اشخاصی که سنوات خدمت آن‌ها بازخرید شده است، نمی‌توانند در یکی از وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات دولتی و شهرداری‌ها مشغول به کار شوند.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که بازنشستگان می‌توانند در یکی از دستگاه‌های اجرایی یا دستگاه‌های دولتی به عنوان مشاور (پاره وقت) با تنظیم قرارداد مشاوره و به شرط داشتن حداقل مدرک کارشناسی خدمت کنند.

شرط به‌کارگیری بازنشستگان به عنوان مشاور در دستگاه‌های دولتی این است که مجموع ساعات اشتغال بازنشسته، از یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی تجاوز نکند.


استخدام بازنشستگان در شرکت‌های خصوصی

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، استخدام بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی ممنوع است. اما آیا همین ممنوعیت برای استخدام بازنشستگان در شرکت‌های خصوصی هم وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت که ممنوعیتی که در قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ذکر شده، فقط در رابطه با استخدام آن‌ها در دستگاه‌های دولتی برقرار است. اما در مورد استخدام این افراد در شرکت‌های خصوصی منعی وجود ندارد. بنابراین به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های خصوصی بلامانع است.


استخدام بازنشستگان چه تبعاتی دارد؟

استخدام افراد بازنشسته برای خود این افراد مشکلاتی را ایجاد می‌کند و در بیشتر اوقات حقوقی که از دست می‌دهند، بسیار بیشتر از مزایای‌ست که به دست می‌آورند. دلیل اصلی آن هم حمایت از اشتغال افراد جوان‌تر است که جویای کار هستند.

این مشکلات عبارت‌اند از:


خروج از  فهرست دریافت مستمری بازنشستگی

پیش از این گفتیم که به‌کارگیری بازنشستگان در شرکت‌های خصوصی منعی ندارد. اما آیا با استخدام مجدد، مستمری آن‌ها همچنان برقرار است؟

با اینکه استخدام این افراد در دستگاه‌های خصوصی بلامانع است اما به محض اشتغال و استخدام در دستگاه‌های خصوصی، مستمری بازنشستگی آن‌ها قطع می‌شود مگر اینکه به عنوان مشاور (پاره وقت) در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شوند. در این صورت، هم مستمری بازنشستگی آن‌ها پرداخت می‌شود و هم می‌توانند مبلغی را بابت مشاوره در شرکت خصوصی دریافت نمایند.

اشتباهات متداول:
به خاطر داشته باشید که بازنشستگان می‌‌توانند به صورت مستقل به فعالیت بپردازند و این موضوع سبب قطع مستمری آن‌ها نمی‌شود. به عبارت دیگر، کارآفرینی بازنشسته تاثیری بر مستمری بازنشستگی او ندارد.
با توجه به اصل ۱۴۱ قانون اساسی، کارمندان رسمی دولت نمی‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت‌های خصوصی انتخاب شوند مگر در شرکت‌های تعاونی. در واقع در این مورد باید از محدودیت انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت‌ها اطلاع داشته باشید.
اما این منع قانونی درباره بازنشستگان دولت وجود ندارد. به عبارت دیگر، با قطع رابطه استخدامی، اشخاص بازنشسته می‌توانند به سمت اعضای هیات مدیره منصوب شوند.
بنابراین کارمندان رسمی دولت در صورت بازنشستگی می‌توانند عضو هیات مدیره شرکت‌های خصوصی شوند.


الزام به پرداخت بیمه برای کارفرمای جدید

با مطالعه این مطلب دانستیم که بازنشستگان می‌توانند در شرکت‌های خصوصی استخدام شوند. اما آیا بعد از اشتغال، کارفرمای جدید تکلیفی برای بیمه کردن بازنشستگان دارد؟

هنگامی که بازنشستگان مجددا مشغول به کار می شوند، علاوه بر اینکه مستمری آن‌ها قطع می‌شود، کارفرمای جدید نیز ملزم به بیمه کردن بازنشسته است. زیرا با استخدام این شخص، مستمری او قطع گردیده و تمامی الزامات قانون کار از جمله بیمه، مجددا برقرار می‌شود.


راه‌حل استخدام بازنشستگان

تمایل مجدد بازنشستگان به استخدام، بیشتر به این دلیل است که مستمری در نظر گرفته شده نمی‌تواند جوابگوی نیازهای روزمره زندگی آن‌ها باشد. بنابراین به این دسته از عزیزان توصیه می‌کنیم برای اینکه بتوانند از مزایای بازنشستگی خود استفاده کنند، در صورت تمایل به اشتغال، به صورت پاره وقت و با تنظیم قرارداد مانند قرارداد مشاوره یا پیمانکاری به خدمت بپردازند. با این کار، هم منبعی برای کسب درآمد برای خود فراهم کرده‌اند و هم می‌توانند از مستمری بازنشستگی خود بهره‌مند شوند.

تنظیم قرارداد راه‌حلی مناسب                                          

کارفرمایان و بازنشستگان می‌توانند با تنظیم یک قرارداد مشاوره حرفه‌ای مانند قرارداد مشاوره یا قرارداد پیمانکاری به دغدغه‌های خود پایان دهند. در این راستا مجموعه ثبت‌یار با در اختیار داشتن وکلا و کارشناسان مجرب، می‌تواند برای شما قراردادی قانونی تنظیم کند تا در آینده در این زمینه دچار مشکل نشوید. برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید از طریق شماره زیر اقدام فرمایید یا به سامانه ثبت‌یار مراجعه نمایید و نمونه قرارداد مورد نظرخود را دریافت کنید یا برای تنظیم قرارداد اختصاصی درخواست بدهید.


شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

بازنشسته کیست؟

بازنشستگی در واقع به معنای رسیدن به سن مشخصی است که شخص به علت بالابودن سن، دیگر قادر به ادامه شغل خود نخواهد بود. سوابق بیمه تامین اجتماعی، مبنای محاسبه بازنشستگی در انواع مشاغل است.

آیا استخدام بازنشستگان، ممنوع است؟

اشخاص بازنشسته یا اشخاصی که سنوات خدمت آن‌ها بازخرید شده است، نمی‌توانند در یکی از وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها و موسسات دولتی و شهرداری‌ها مشغول به کار شوند. اما این اشخاص می‌توانند در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار شوند.

آیا بازنشستگان، می‌توانند خودشان شرکت تاسیس کنند و کارآفرین باشند؟

بازنشستگان می‌‌توانند به صورت مستقل به فعالیت بپردازند و این موضوع سبب قطع مستمری آن‌ها نمی‌شود. شما می‌توانید با صرف مناسب‌ترین هزینه، ثبت شرکت خود را به ثبت‌یار بسپارید.

بازنشستگان، چه قراردادی منعقد کنند که مستمری بازنشستگیشان قطع نگردد؟

حتما باید به صورت پاره وقت به فعالیت بپردازند و برای این کار از انواع قراردادهای مشاوره استفاده کنند. کارشناسان حقوقی ثبت‌یار، به صورت رایگان بهترین مشاوره‌ها را به شما می‌دهند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.7/5 (10)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • جواد ایروانی

  مطالب خوبی عنوان شده ولی کافی نیت

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   ممنون از اینکه نظر خودتون را با ما در میان گذاشتید. ممنون میشیم نظرات خود در رابطه با تکمیل مطلب را برای ما ارسال بفرمایید.

 • مهدیخواه

  سلام روز بخیر احتیاج به قرارداد مشاوره دارم

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛ روز شما هم بخیر باشد.
   روی نمونه قرارداد مشاوره در این پاسخ کلیک فرموده، نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را وارد کنید تا همکاران من در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 • سسسپهری

  آیا پس از بازنشستگی در شرکت خصوصی در همان شغل به عنوان مشاور و با قرارداد مشاوره مثلا ۸۰ ساعته میتوان مشغول کار شد ؟اگر این شغل مدیرعاملی باشد چطور؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز؛
   پس از بازنشستگی، فعالیت کردن به صورت مشاوره‌ای در هر شرکت و هر سمتی، هیچ ممنوعیتی ندارد.
   بازنشستگان عزیز باید به این نکته توجه داشته باشند که پس از بازنشستگی قراردادشان در قالب قرارداد کار منعقد نگردد تا کارفرما ملزم به بیمه کردن ایشان نباشد. چون اگر بیمه شوند مستمری بازنشستگی ایشان قطع خواهد شد.