فهرست عناوین

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت

برای ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت باید گام به گام مراحل زیر را طی کنید. برخی از این مراحل، برای تمامی انواع صورتجلسات یکسان است. اما برخی از مراحل باتوجه به نوع صورتجلسه، متغیر است و به عنوان گام اختصاصی محسوب می‌شود. پس گام به گام با ما همراه باشید تا بتوانید صورتجلسه خود را به آسانی ثبت کنید.

ضمن اینکه ثبت‌یار، خدمات تغییرات شرکت و تنظیم صورتجلسه را توسط کارشناسان متخصص و به صورت آنلاین ارائه می‌دهد. کافی است درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.


مراحل ثبت صورتجلسه در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

۱) پذیرش درخواست صورتجلسه تغییرات

پذیرش درخواست صورتجلسه تغییرات ۱

برای وارد کردن اطلاعات صورتجلسه تنظیم شده در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، در قدم اول باید به سامانه اداره ثبت شرکت‌‌‌ها مراجعه کنید. از قسمت بالای صفحه، گزینه «صورتجلسه تغییرات» را انتخاب کنید. در این مرحله باید شیوه درخواست خود را مشخص کنید. اگر می‌خواهید با شناسه ملی وارد شوید، گزینه «با شناسه ملی» را انتخاب کنید. در این حالت باید شناسه ملی شرکت و تصویر امنیتی را تکمیل کنید تا به مرحله بعد بروید.

پذیرش درخواست صورتجلسه تغییرات ۲

اما اگر به هر علتی به شناسه ملی شرکت دسترسی ندارید، می‌توانید گزینه «بدون شناسه ملی» را انتخاب کنید. در این حالت باید واحد ثبتی، اداره کل استان(استانی که شرکت شما در آن به ثبت رسیده است)، نوع شخصیت حقوقی، شماره ثبت و تصویر امنیتی را وارد کنید.


۲) اطلاعات جلسه

اطلاعات جلسه ۱

در این مرحله باید اطلاعاتی مانند نوع صورتجلسه (شامل مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده و…)، تاریخ جلسه، ساعت شروع جلسه و نصاب جلسه را تکمیل کنید. تصمیمات جلسه را نیز باید مشخص کنید و سپس گزینه «افزودن تصمیم جدید» را کلیک کنید.

اطلاعات جلسه ۲

در همین گام باید اطلاعات متقاضی و امضا‌کننده دفتر را نیز مشخص کنید. متقاضی تغییرات شرکت، شخصی است که درخواست ثبت صورتجلسه را انجام می‌دهد(این شخص می‌تواند یکی از اعضای شرکت باشد که طبق صورتجلسه حق توکیل دارد). اطلاعات متقاضی شامل شماره ملی، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، تابعیت و شماره همراه است که باید تکمیل شود. در قسمت نام امضا‌کننده دفتر، نام وکیل شرکت یا نام شخصی که برای امضا دفاتر و پرداخت هزینه‌ها به اداره مراجعه می‌کند را وارد کنید و اطلاعات مورد‌نیاز شامل نوع وکالت، سمت، شماره وکالتنامه، تابعیت، شماره همراه، وضعیت توکیل و تاریخ وکالتنامه را تکمیل کنید. سپس تصویر امنیتی را وارد کنید و به مرحله بعد بروید.


۳) تعیین خوشه و گروه

تعیین خوشه و گروه

در این گام، در‌صورتی‌که شرکت شما دارای مجوز از دستگاه‌ها و مراجع ذیصلاح است، باید خوشه مربوطه را انتخاب کنید، در غیر اینصورت گزینه «سایر» و گروه «عمومی» را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه «ثبت خوشه و گروه» کلیک کنید و به گام بعد بروید.


۴) بارگذاری مجوزها (درصورت لزوم)

بارگذاری مجوزها

در‌ صورتی‌که شرکت شما از یک یا چند مرجع و سازمان مجوز اخذ کرده است، در این مرحله از تغییرات شرکت باید گزینه «مجوز دارم» را انتخاب و مشخصات کلیه مجوزها شامل شماره مجوز،‌ مرجع صادر کننده مجوز، تاریخ مجوز و تصویر آن را وارد کنید. در غیراینصورت گزینه «مجوز ندارم» را کلیک کرده و وارد گام بعدی شوید.


۵) تکمیل مشخصات اشخاص حاضر در جلسه

تکمیل مشخصات اشخاص حاضر در جلسه ۱

در این گام باید مشخصات اشخاص حاضر در جلسه (اعم از حقیقی و حقوقی) را وارد کنید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، تاریخ تولد، وضعیت حیات، نام پدر،‌ تابعیت و حساب کاربری ثنا است. سمت شخص حاضر در جلسه (رئیس، ناظر، منشی) را نیز مشخص کنید.

اگر یکی از اشخاص حاضر در جلسه، شخص حقوقی است، باید مشخصات نماینده آن وارد شود.

تکمیل مشخصات اشخاص حاضر در جلسه ۲

پس از ورود اطلاعات هر یک از اشخاص، بر روی گزینه «ثبت سمت شخص» و سپس «ذخیره اطلاعات شخص» کلیک کرده و وارد مرحله بعدی تغییرات شرکت شوید.


۶) تکمیل اطلاعات اشخاص

تکمیل اطلاعات اشخاص ۱

در مرحله بعد باید اشخاص شرکت (اعم از حقیقی و حقوقی) را وارد و اطلاعات مربوط به آن‌ها را تکمیل کنید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، جنسیت، نام پدر، تابعیت، شماره ملی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد،‌ شماره تلفن همراه، کدپستی و وضعیت حیات است.
نکته مهم اینکه اطلاعات اشخاص حقیقی باید مطابق با کارت ملی آن‌ها باشد. و در صورتی‌که یکی از اشخاص،‌ شخص حقوقی است، باید علاوه بر ورود اطلاعات مرتبط با شرکت، مشخصات نماینده قانونی او نیز وارد شود.

پس از تکمیل اطلاعات، تصویر امنیتی را وارد کنید. در این قسمت، نشانی شرکت را مشاهده خواهید کرد.

تکمیل اطلاعات اشخاص ۲

همچنین در این گام باید هرگونه تغییر در سمت اشخاص را مشخص کرده و نوع سمت جدید، وضعیت حق امضا و مدت تصدی را تعیین کنید. پس از تکمیل همه موارد، بر روی گزینه «ثبت سمت شخص» و سپس «ذخیره اطلاعات شخص» کلیک کرده و وارد گام بعدی شوید.

مطابقت شماره همراه با کد ملی

نکات

توجه داشته باشید که در قسمت ورود اطلاعات اشخاص، شماره همراه متقاضی باید به نام خود شخص باشد در غیر اینصورت با پیام عدم تطابق شماره همراه با کد ملی مواجه خواهید شد و نمی‌توانید وارد مرحله بعد شوید.
۷) مرحله اختصاصی با توجه به نوع صورتجلسه

این گام از تغییرات شرکت، با توجه به نوع صورتجلسه و تصمیم جلسه‌ای که در مرحله دوم انتخاب کردید تغییر می‌کند.

تغییر آدرس شرکت

به عنوان مثال اگر بخواهید آدرس ثبتی شرکت خود را تغییر دهید، در این گام باید شماره تماس و کد‌پستی دفتر جدید را وارد کنید. پس از وارد کردن تصویر امنیتی، نشانی مرکز جدید با توجه به کد‌پستی نمایش داده می‌شود. در صورت هرگونه مغایرت باید مراتب را به اداره پست اطلاع دهید.

اصلاح اساسنامه

یا اگر تصمیم گرفته‌اید که موادی از اساسنامه شرکت را تغییر دهید، در این گام باید کلیه مواد اساسنامه را به همراه تبصره‌های آن وارد کنید.


۸) بارگذاری متن صورتجلسه

بارگذاری متن صورتجلسه

در این گام باید متن صورتجلسه را بارگذاری کنید. برای تنظیم صورتجلسه بهتر است از متن‌‌های پیشنهادی سامانه اداره ثبت شرکت‌ها استفاده نکنید، چرا که این متن، یک نمونه بسیار ساده از صورتجلسه است که ممکن است حاوی تمامی نکات لازم نباشد. شما می‌توانید برای اطمینان خاطر بیشتر، تنظیم صورتجلسه را به وکلا و کارشناسان متخصص ثبت‌یار بسپارید تا بدون مشکل بتوانید تغییرات خود را به ثبت برسانید.


۹) ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها

در انتهای فرآیند، رسید پذیرش نهایی را دریافت کرده و همراه مدارک پست کنید. توجه داشته باشید که گام نهایی در ثبت تغییرات شرکت، ارسال مدارک لازم برای اداره ثبت شرکت‌ها و وارد کردن بارکد پستی است. به این منظور شما باید اصل صورتجلسه‌های تنظیمی امضا شده، به همراه رسید پذیرش دریافتی از سایت و سایر مدارک لازم را (با‌توجه به نوع صورتجلسه) در پاکت مخصوص قرار داده و برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. بعد از اینکه مدارک را پست کردید، باید بارکد پستی و تاریخ پست مدارک را در قسمت مربوطه وارد کنید و گزینه ارسال اطلاعات پستی را انتخاب کنید.

در نهایت با درج آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی فرایند ثبت تغییرات شرکت پایان می‌یابد.


ثبت تغییرات شرکت با ثبت‌یار

ثبت تغییرات شرکت، از امور تخصصی و حقوقی محسوب می‌شود که اشتباهاتی هرچند کوچک و بی‌اهمیت می‌تواند سبب رد صورتجلسه شما و صرف هزینه و زمان اضافی شود. بنابراین بهتر است از ابتدا انجام این امور را به افراد متخصص بسپارید. ثبت‌یار به عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها، خدمات تغییرات شرکت و تنظیم صورتجلسه را توسط کارشناسان متخصص ارائه می‌دهد. ضمن اینکه تمامی خدمات ثبت‌یار به صورت غیرحضوری و با هزینه شفاف ارائه می‌شوند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در فرایند تغییرات شرکت و ثبت صورتجلسه ممکن است سوالاتی برای شما مطرح شود. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین سوالات پاسخ داده‌ایم:

صورتجلسه تغییرات شرکت را چگونه ثبت کنیم؟

برای ثبت تغییرات شرکت باید به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید و مراحل ثبت صورتجلسه را طبق آنچه در این مطلب گفته شده انجام دهید.

پس از دریافت رسید پذیرش از سامانه، چه کاری باید انجام دهیم؟

رسید پذیرش را باید به همراه سایر مدارک، در پاکت‌های پستی مخصوص قرار داده و از طریق باجه‌های پستی مجاز، برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید.