مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حفظ محرمانگی در قوانین ایران

مقدمه  

پیش از این در مجله ثب یار، بحث در مورد یکی از مهم ترین و پرکاربردترین مباحث حقوقی مربوط به استارتاپ های حوزه تجارت الکترونیک را  آغاز کردیم که عبارت است از قرارداد منع افشای اطلاعات.
در این باره تاکنون به ماهیت قرارداد منع افشا، زمان نیاز به این قرارداد، چالش های آن، ضمانت اجرای نقض آن، چگونگی درج تعهدات در این قراردادها و عناصر کلیدی NDAها پرداختیم. در این مطلب مهم می خواهیم برخی نکات قابل توجه قانونی در مورد حفظ محرمانگی اطلاعات تجاری در قوانین را بیان کنیم.

اسرار تجاری در قانون تجارت الکترونیک 

مبحث دوم از فصل دوم قانون تجارت الکترونیک ایران به حمایت از اسرار تجاری (trade secrets) اختصاص داده شده است. ماده ۶۵ این قانون، اسرار تجاری الکترونیکی را به این صورت تعریف کرده است :

‌ماده ۶۵ – اسرار تجاری الکترونیکی «‌داده پیام»ی است که شامل اطلاعات، ‌فرمول­ها، الگوها، نرم‌افزارها و برنامه‌ها، ابزار و روش­ها، تکنیک‌ها و فرآیندها، تألیفات منتشر‌ نشده، روش­های انجام تجارت و داد و ستد، فنون، نقشه‌ها و فراگردها، اطلاعات مالی،‌ فهرست مشتریان، طرح­های تجاری و امثال این­ها است، که به طور مستقل دارای ارزش ‌اقتصادی بوده و در دسترس عموم قرار ندارد و تلاش­های معقولانه‌ای برای حفظ و حراست‌ از آن­ها انجام شده است.

‌در این ماده هر داده پیامی که سه ویژگی زیر را داشته باشد، جزء اسرار تجاری الکترونیکی قلمداد می­شود.

  1. بطور مستقل دارای ارزش اقتصادی باشد.
  2. در دسترس عموم نباشد.
  3. تلاش معقولانه­ای برای حفظ و حراست از آن انجام شده باشد.

در ماده ۶۴ قانون تجارت الکترونیکی تحصیل غیر قانونی اسرار تجاری و اقتصادی برای خود و یا افشای آن برای دیگری را در محیط الکترونیکی جرم دانسته و در ماده ۷۵ همان قانون برای متخلفین مجازات حبس و جزای نقدی در نظر گرفته است.

ماده ۶۴ – به منظور حمایت از رقابتهای مشروع و عادلانه در بستر مبادلات ‌الکترونیکی، تحصیل غیرقانونی اسرار تجاری و اقتصادی بنگاه­ها و مؤسسات برای خود و ‌یا افشای آن برای اشخاص ثالث در محیط الکترونیکی جرم محسوب و مرتکب به‌ مجازات مقرر در این قانون خواهد رسید.

ماده ۷۵ – متخلفین از ماده (۶۴) این قانون و هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی‌به منظور رقابت، منفعت و یا ورود خسارت به بنگاه‌های تجاری، صنعتی، اقتصادی و‌خدماتی، با نقض حقوق قراردادهای استخدام مبنی بر عدم افشای اسرار شغلی و یا‌دستیابی غیرمجاز، اسرار تجاری آنان را برای خود تحصیل نموده و یا برای اشخاص ثالث ‌افشا نماید به حبس از شش ماه تا دو سال و نیم، و جزای نقدی معادل پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

ماده ۷۵ قانون تجارت الکترونیک علاوه بر مجازات تحصیل غیر قانونی اسرار تجاری یا افشای آن ، نقض حقوق قراردادهای استخدامی مبنی بر عدم افشای اسرار شغلی و یا دستیابی غیر مجاز اسرار تجاری مجموعه ای که شخص در آن مشغول به کار است ، به منظور رقابت، جلب منفعت یا ورود خسارت در بستر مبادلات الکترونیکی را مستحق مجازات حبس و جزای نقدی دانسته است.

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *