مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قیمت گذاری برند

brand

قیمت گذاری برند

هزینه ­ای که برای خلق و اعتبار بخشی به یک برند صرف شده است و یا جریان مالی ­ای که در آینده از برند انتظار می­رود با تنزیلی عادلانه به نرخ روز می­تواند قیمت فعلی برند را مشخص نماید که البته در این میان نباید عناصری مثل سهم بازار، بازی رقبا، علم کارشناسان رسمی دادگستری و مسائلی از این دست را از نظر دور داشت.

از جمله سایر ارزش ­های برند می­تواند به وفاداری به برند، تداعی ­های برند در ذهن عموم، کیفیت ارائه و ادراک شده و آگاهی از برند را نیز برشمرد که همه می­ توانند در ارزش­ گذاری یک برند دخیل باشند.

طبیعتا برای سنجش ارزش برند­ها روش ­های متفاوتی وجود دارد و بسته به نظر کارشناسان و در نظام­های حقوقی و اقتصادی گوناگون نیز به فراخور تفاوت دارد. از همین روی در سال ۲۰۱۰ موسسه بین ­المللی استاندارد در پی یکسان­سازی و روشمند کردن ارزیابی برند دست به ایجاد یک کمیته تخصصی به منظور استاندارد سازی قواعد مربوط به این حوزه نمود. خروجی این کمیته گواهینامه ­ی ISO668 بود که شامل استانداردهایی پیرامون روش های ارزیابی برند های تجاری می­باشد. امروزه در کشورهای پیشرفته پا را از این حیطه نیز فراتر گذاشته و وارد مقوله­ ای تحت عنوان Brand. Finance شده اند که به عنوان یک کسب و کار مستقل بین ­المللی که بر ارائه­ ی توصیه ها و مشاوره­ هایی مبنی بر چگونگی افزایش اعتبار و ارزش برند در کسب و کارها از طرق روش­ های موثر مدیریتی است گردش می­ کند.

در کشورهای منطقه نیز، ارزیابی برندها جریان دارد  و با عنایت به مطالعات صورت پذیرفته به عنوان مثال در بازار بورس ترکیه ارتباط محسوس و مثبتی بین ارزیابی برندها و بازده سهام در شرکت ­­های پذیرفته شده در بورس وجود دارد.

از آن­جایی که تعریف مال در نظام حقوقی ایران به عرف و بنای عقلا سپرده شده است، و با توجه به ایجاد و فعالیت موسسه­ هایی که امروزه به صورت تخصصی به امر ارزیابی و قیمت­ گذاری برندها می ­پردازند، می­توان برند را نیز مال دانست و با عنایت به مالیت داشتن برند، ارزش ­گذاری و به تبع آن خرید و فروش و یا انجام معاملات بر آن جدای سایر عناصر کسب و کار از جمله سخت افزار را محتمل و صحیح دانست.

شرایط قانونی  

از آن­جایی که استراتژی برند سازی امروزه در رشته ­های مدیریتی در دانشکده­ ها از جمله مباحث مورد توجه می ­باشد و به تبع آن، هر برندی ارزش خاص خود را دارد که موید وضعیت فعلی و شاید تا حدودی آینده­ی راه کسب و کار مزبور باشد، وجود نهادی که به صورت تخصصی به امر ارزیابی برند بپردازد خالی از اهمیت نخواهد بود. در این راستا بدون تردید نیاز به اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار می ­باشد چرا که با عنایت به نامه­ شماره ۱۳۳۶۸۰/۹۳ به تاریخ ۲۴/۰۸/۱۳۹۳ از سوی مدیرکل ثبت شرکت ­ها و موسسات غیر تجاری به ادارات کل ثبت اسناد و املاک، و وفق قوانین توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید- بازار بورس و اوراق بهادار- قانون پنج­ساله ­ی توسعه و نهایتا دستورالعمل نحوه دریافت مجوز تاسیس بورس ها و کانون ها و نهادهای مالی از سازمان بورس و اوراق بهادار برای تاسیس هرگونه نهاد مالی از جمله مشاوران سرمایه ­گذاری و موسسات رتبه بندی باید مجوزهای لازم از سوی سازمان بورس صادر شود.

وفق ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات و علائم تجاری مالک علامت مکلف است هرنوع تغییر از جمله {…} یا اعطاء اجازه بهره ­برداری از علامت یا انتقال و یا اعراض از علامت ثبت شده را کتبا و همراه با مدارک مربوطه جهت ثبت در سوابق به مرجع ثبت اعلام نماید. با توجه به این ماده و ماده بعدی آن متوجه می­شویم که این نقل و انتقال برند بدون منتقل کردن کارگاه یا کارخانه­ی احتمالی و سخت افزار بنگاه، قانونا نیز پذیرفته شده است و این قاعده­ ی بدیهی خود نشات گرفته از بنای عقلا و عرف در مورد مالیت داشتن برند می­باشد چرا که همانطور که اشاره شد، در ارزیابی یک برند حسن شهرت و اعتبار و میزان وفاداری مشتریان و عوامل غیرفیزیکی­ ای از این دست دخیل می­باشند.

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.88/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *