فهرست عناوین

سرپرست وزارت صمت در نامه‌ای به رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، به تداوم فعالیت سامانه قبلی کارت بازرگانی دستور داد. طبق این ابلاغیه، سامانه قبلی به مدت دو ماه دیگر، به موازات سامانه جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد.


راه‌اندازی سامانه جدید کارت بازرگانی از چه زمانی آغاز شد؟

مشکلات امور ارزی و صادراتی برخی از افراد دارای کارت بازرگانی در اواسط تیرماه، دولت را به تصمیم جدیدی واداشت. قرار بر این شد که مرجع صدور و تمدید کارت بازرگانی ازسامانه یکپارچه اعتبارسنجی اتاق بازرگانی به سامانه جامع تجارت وزارت صمت تغییر یابد. این تغییر رویه، یعنی تشخیص صلاحیت بازرگانان، زیر نظر مستقیم دولت قرار بگیرد و روند صدور و تمدید کارت بازرگانی به سهولت پیشین نباشد.

اما از ابتدای مرداد تا نیمه شهریورماه، راه‌اندازی سامانه جدید و شروع به کار جدی آن با مشکلاتی مواجه شد که عملا دریافت کارت متقاضیان را به تعویق انداخت. مشکلات سامانه جدید در روند بررسی اطلاعات توسط وزارتخانه است و کارشناسان ما در مراحل ورود اطلاعات با محدودیتی روبه‌رو نیستند.


جزئیات تداوم فعالیت سامانه قبلی کارت بازرگانی

به دلیل مشکلات ذکرشده، در تاریخ ۱۸ شهریور ماه، جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت، دستوری در این رابطه به رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ کرد.
وی در این ابلاغیه تصریح کرد: ایجاد و استقرار سامانه اتاق بازرگانی، به دقت عمل و شفافیت در این خصوص کمک شایانی کرده است. لذا به منظور رفع ایرادات و نواقص احتمالی سامانه جدید، ضروری است ترتیبی اتخاذ شود تا به مدت دو ماه، هر دو سامانه به صورت همزمان و به موازات هم به فعالیت خود ادامه دهند. در نظر گرفتن آن دسته از متقاضیان و فعالان اقتصادی که تاکنون به فرآیند سامانه جدید آشنایی و تسلط پیدا نکرده‌اند، یکی دیگر از دلایل اتخاذ این تصمیم است.

وی هم‌چنین اعلام کرد: محدودیت ارائه خدمات و تسهیلات به صادرکنندگانی که نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام نکرده‌اند، برابر با توافقات به عمل آمده میان سازمان توسعه تجارت ایران و بانک مرکزی، به قوت خود باقی خواهد بود.
پیش‌بینی می‌شود با تداوم فعالیت سامانه قبلی کارت بازرگانی ، روند صدور و تمدید این کارت، با سرعت بیشتری انجام شود.

برای سهولت در انجام امور مربوط به کارت بازرگانی، کارهای خود را به کارشناسان ثبت‌یار بسپارید تا با کمترین زمان و مناسب‌ترین هزینه ثبت کارت بازرگانی ، نتیجه مطلوب را دریافت نمایید.