مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


حق اولویت در افزایش سرمایه چیست؟

حق اولویت در افزایش سرمایه چیست؟

مقدمه 

یکی از مزایای سهام­دار بودن در شرکت­های سهامی، داشتن حق اولویت در خرید سهام جدید در جریان افزایش سرمایه به نفع سهام­داران موجود می­باشد، به عبارتی، سهام­داران فعلی شرکت­ها حق دارند که در صورت افزایش سرمایه از طریق سهام جدید، خودشان سهام شرکت را خریداری نمایند و این حقی است که قانون گذار در مواد متعددی از لایحه اصلاحی قانون تجارت به آن به صورت ضمنی و یا صریح اشاره داشته است از جمله در ماده ماده ۱۶۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت که مشخصا در مورد این حق سخن به میان آورده و آن را به رسمیت شناخته است.

کارکرد حق اولویت در افزایش سرمایه  

کارکرد حق اولویت به این ترتیب است که سهام­داران موجود به نسبت سهام­شان حق خرید سهام جدید را دارند و این حق، جزء حقوق مالی بوده و قاعدتا قابل نقل و انتقال و اسقاط است از این روی، مجمع عمومی می­تواند به پیشنهاد هیات مدیره و با عنایت به گزارش بازرسان شرکت، این حق را از سهام­داران فعلی سلب کرده و یا به برخی اعطا و از برخی دیگر بستاند.

از آن­جایی که این حق نهایتا منجر به نقل و انتقال سهام خواهد شد، برای دست به دست کردن و نقل و انتقال آن، باید همان محدودیت­هایی رعایت گردد که در خود خرید و فروش و نقل و انتقال سهام رعایت می­گردد؛ بنابراین در صورتی که به موجب اساسنامه و یا مصوبات مجامع عمومی، نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص به تایید هیات مدیره نیاز داشته باشد، نقل و انتقال این حق اولویت نیز، برای به رسمیت شناخته شدن، به همان تاییدات محتاج خواهد بود.

یکی دیگر از موانعی که در سر راه افزایش سرمایه است، این که مادامی که سرمایه تعهدی شرکت به طور کلی تادیه نشده باشد، هرگونه افزایش سرمایه غیر مجاز بوده و به موجب مقررات جزایی لایحه اصلاحی قانون تجارت، تخلف نیز می­باشد.

همان­طور که بالاتر نیز اشاره شد، مجمع عمومی فوق­ العاده ضمن رای به افزایش سرمایه می­تواند امتیاز سهام­داران فعلی در خرید سهام را از برخی سلب نماید، در این صورت کسانی که افزایش سرمایه ایشان سلب نمی­شود نمی­توانند به نفع خود رای بدهند و ایشان از حد نصاب نیز خارج خواهند شد.

اظهارنامه افزایش سرمایه 

یکی دیگر از اقداماتی که هیات مدیره برای افزایش سرمایه باید در نظر داشته باشد این­که اظهارنامه ای ترتیب ببیند که در آن جزئیاتی در مورد افزایش سرمایه درج شده باشد. در صورتی که سهام جدید صادر شده، از امتیاز خاصی برخوردار باشد و به اصطلاح قانون تجارت، سهام ممتاز باشد، این امتیازات علاوه بر درج در صورتجلسه، باید در اظهارنامه مزبور نیز مورد اشاره کامل قرار بگیرد.

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، یکی از اصول کلی در شرکت­‌های سهامی، رعایت حق اشخاص ثالث و سهام­‌داران است؛ از این روی، در صورتی که همه‌­ی افراد سهام­‌دار شرکت در جلسه مجمع عمومی موسس حضور نداشته باشند، شرکت موظف به انتشار آگهی در مورد این این افزایش سرمایه و تصمیم شرکت در روزنامه کثیرالانتشار بدهد.

قانون­گذار برای بخش بعد از دریافت وجوه از سوی متعهدین و سرمایه­گذاران جدید نیز مقرراتی را مدنظر داشته است و در این مورد، اگر کوتاهی ای از سوی هیات مدیره در ثبت این افزایش سرمایه رخ بدهد، ظرف ۹ ماه، هر پذیره­نویس می­تواند با مراجعه به ثبت شرکت­ها مراتب اعتراض خود را اعلام کرده و دستوری مبنی بر بازگرداندن وجوه خود خطاب به بانک از سوی ثبت شرکت­ها دریافت دارد.

نهایتا باید توجه داشت که اظهارنامه و صورتجلسه مزبور در شرکت سهامی خاص، می­بایست که به امضای همه اعضای هیات مدیره رسیده باشد تا از اعتبار قانونی برخوردار باشد و پس از طی همه این مراحل، افزایش سرمایه ثبت شده و به آگهی می­رسد تا به اطلاع عموم نیز رسیده و از این به بعد در برخوردها و معاملات با شرکت، این موضوع لحاظ گردد.

آن­چه در این مقاله گذشت، بررسی بسیار اجمالی فرآیند کاملا ظریف و پیچیده ثبت افزایش سرمایه شرکت های سهامی خاص بود، از این روی پیشنهاد موکد می­شود در راه افزایش سرمایه به منظور جلوگیری از هرگونه خلل و یا اتلاف وقت و سرمایه از نظر کارشناسان حقوقی و فنی این موضوع بهره ­گیری شود.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *