مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

مهلت ثبت اختراع

مهلت ثبت اختراع

در این مطلب سعی شده تا به مساله ثبت اختراع و نظر قانون‌گذار درباره ثبت اختراع پرداخته شود. برای یافتن پاسخ به این سوال باید به ماده ۲۶ آیین­ نامه مراجعه کنیم. در این ماده می­‌خوانیم که اگر افشا به دلیل سوء استفاده اشخاص ثالث بوده باشد، این امر نمی‌­تواند موجب شود که از ثبت آن توسط خود مخترع جلوگیری کنیم و به عبارتی قانون­‎گذار مهلتی را به مخترع اعطا کرده است تا بخاطر فعل دیگران مورد مجازات ناخواسته قرار نگیرد.

طرح مساله ثبت اختراع

دریافت گواهینامه‎ی ثبت اختراع که مانند اغلب اسناد رسمی دیگر، یک ورقه­ ی کاغذی است موید تایید مراجع رسمی و دولتی بر جامعیت شرایط اختراع بوده و تبعا حمایت­‎های قانونی‎­ای را برای مخترع به همراه دارد. به همین دلیل نیز قانون­‎گذار، روش و مراحلی را برای دریافت این ورقه و در اصل دریافت تایید مزبور معین کرده است که یکی از مهم‎­ترین این شرایط، نوین بودن و فاش نشده بودن اختراع می‎­باشد.

اصل و قاعده­‎ی کلی ثبت بلافاصله و بی­ درنگ اختراعات می­‎باشد و تفویت زمان در این مورد جایز نیست ولی اوضاع همیشه بر همین منوال پیش نخواهد رفت.

از منظر قانون­‎گذار و به تبع آن، از نقطه نظر کارشناسان ثبت، اگر اختراعی پیش از آن­که در مراجع رسمی و به منظور به ثبت رسیدن افشا شده باشد، قابلیت ثبت را از دست می­‎دهد. به عنوان مثال اگر مخترع یک نوع دستگاه آب شیرین کن، دستگاه اختراع شده را با رضایت خود در یک جمع دوستانه یا دانشجویی عرضه نماید و مشخصا به افشاء آن بپردازد ممکن است در راه ثبت آن دچار مشکل شود.

نظر قانون‎گذار درباره مساله مهلت ثبت اختراع

در همین راستا قانون­‎گذار در آیین­‎نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات و در ماده ۲۶ بیان می‎­دارد استفاده از مهلت ارفاقی مقرر در بند ه ماده ۴ قانون از جمله ناظر بر موارد زیر است و به ذکر موارد می­‎پردازد. اما منظور از مهلت ارفاقی چیست؟ این عبارت در نظام حقوقی ایران به مانند سایر نظام‎های حقوقی خارجی و همین­طور مقررات وایپو به چشم می­‎خورد. این مهلت ناظر به مدت زمانی است که طی آن مخترع حتی پس از افشاء اختراعش هنوز مهلت ثبت آن را به طریق قانونی خواهد داشت.

در بند ه از ماده ۴ قانون این­طور آمده است که:

       در صورتی که افشاء اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود. پس متوجه شدیم که مهلتی شش ماهه در برخی از موارد به برخی از مخترعین اعطا می­‎گردد تا حتی پس از افشاء نیز بتوانند مبادرت به ثبت اختراع خود بورزند؛

اما این موارد استثنائی کدام می‎­باشند؟

برای یافتن پاسخ به این سوال باید به ماده ۲۶ آیین­ نامه مراجعه کنیم. در این ماده می­‎خوانیم که اگر افشا به دلیل سوء استفاده اشخاص ثالث بوده باشد، این امر نمی­‎تواند موجب شود که از ثبت آن توسط خود مخترع جلوگیری کنیم و به عبارتی قانون­‎گذار مهلتی را به مخترع اعطا کرده است تا بخاطر فعل دیگران مورد مجازات ناخواسته قرارنگیرد و فرصت ثبت اختراعش را از دست ندهد.

مورد بعدی مربوط به مواردی است که اختراعات در نمایشگاه‎های عمومی یا تخصصی به معرض دید درمی­‎آید. بسیار مرسوم است که مخترعین جوان و جویای نام اختراعات خود را در نمایشگاه‎­های مختلف به نمایش بگذارند. باید این نوید را به این دست از مخترعین داد که قانون­‎گذار با درک نیاز و شرایط ایشان حاشیه امنی را برایشان فراهم کرده است. مشخصا به موجب بند ۲ از ماده ۲۶ آیین نامه مزبور، در صورتی که این اختراعات در نمایشگاه عرضه گردند متقاضی اختراع باید گواهی­‎ای از برگزارکنندگان و مسئولین نمایشگاه را ظرف حداکثر ۳۰ روز از تاریخ تسلیم اظهارنامه به اداره مربوطه ارائه نماید.

در مورد این­که کدام نمایشگاه­‎ها مورد وثوق ادارات مربوطه هستند نیز بهتر است که متقاضیان مورد به مورد استعلام لازم را اخذ نمایند ولی به عنوان قاعده‎­ی کلی می­‎توان به این دستور قانون­‎گذار اشاره کرد که منظور از نمایشگاه رسمی نمایشگاهی‌ است که توسط دولت یا ادارات ذی‌صلاح داخلی تشکیل می‌شود و یا توسط دولت یا اشخاص ذی‌صلاح در یک کشور عضو کنوانسیون پاریس و در سطح بین‌المللی برگزار می‌گردد. در فرض اخیر گواهی مسؤولان ذی‌ربط نمایشگاه رسمی باید به تأیید نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد.

جمع بندی بحث

به عنوان جمع­ بندی باید گفت که افشاء اختراعات و طرح ­ها موجب زائل شدن عنصر جدید بودن که یکی از عناصر مهم سه­ گانه ­ی اختراعات است می­‎گردد پس به مخترعین و صاحبین ایده توصیه می­ گردد که از افشای طرح­ های خود در هر مجمعی و بی­ پروا بپرهیزند چرا که ممکن است ناخواسته موجبات تضییع منافع خود را فراهم آورند و بهتر است برای طی امن راه افشا و ثبت اختراعاتشان از کمک و راهنمایی متخصصین و کارشناسان این حوزه بهره­ مند گردند.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *