مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


تعارض نام دامنه و نام تجاری

تعارض نام دامنه و نام تجاری
  1. مقدمه 

  2. یکی از چالش ­هایی که ممکن است در مسیر فعالیت­ های کسب و کار شما خصوصا پس از گذشت مدتی و ایجاد برندی معتبر گریبان­ گیرتان شود، آن است که شخص دیگری که نسبتی با مجموعه شما ندارد، اقدام به راه اندازی سایتی با نام تجاری شما اما در دامنه دیگری یا در همان دامنه شما و با نامی شبیه به نام تجاری شما که مخاطب را به اشتباه می ­اندازد، نماید و از این طریق و با سواستفاده از نام تجاری شما، بخشی از مشتریان را جذب کرده و به کسب درآمد بپردازد ! در این موارد چه باید کرد و حق با کیست؟
  3. مرکز داوری نام های دامنه WIPO

  4. اهمیت و گستردگی موضوع در سطح دنیا به قدری بوده است که سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) جهت رسیدگی تخصصی به این موضوع، اقدام به ایجاد مرکز داوری نام ­های دامنه به عنوان یکی از ارکان خود نموده است. جالب است بدانید تا سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۲۷۰۰۰ مورد در این مرکز رسیدگی و به صدور حکم منتج شده است. کشور ما نیز از سال ۱۳۸۳، قوانین و مقررات این مرکز را پذیرفته و به عضویت آن درآمده است.
  5. راه های طرح شکایت در ایران  

  6. با توجه به الحاق کشورمان به این مرکز، هنگام بروز مشکل و اختلاف به دو طریق می­توان به طرح شکایت پرداخت :

اول از طریق محاکم داخلی که معمولا موضوع به شوراهای حل اختلاف مانند مجتمع ۳۴ حوزه ۶۲۵۱ ویژه دعاوی اینترنتی، ارجاع می‌شود.

دوم از طریق طرح شکایت در مرکز داوری و حل اختلاف سازمان جهانی مالکیت فکری.

نکته قابل توجه آن که از سال ۲۰۰۴ تاکنون حدود ۳۰ مورد ابطال یا انتقال دامنه یا رد دعوا از جانب مرکز داوری وایپو که طرف دعوا دامنه را در ایران ثبت کرده تصمیم گیری شده است.

شکایت در مرکز داوری WIPO 

  1. برای شروع رسیدگی به دعوای نام دامنه در WIPO، شاکی باید شکایت خود را از طریق ایمیل به مرکز داوری وایپو ارسال کند و هزینه رسیدگی را بپردازد. این شکایت و مدارک ضمیمه برای مرکز ثبت دامنه در ایران(مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ایران) و ثبت کننده دامنه نیز فرستاده می شود.

این هیات مدارک دعوا را برای ثبت کننده ارسال کرده و ۲۰ روز مهلت برای پاسخ می دهد که باید به صورت الکترونیکی انجام شود. اگر ظرف مهلت پاسخی از جانب ثبت کننده دامنه ارائه نشود هیات رسیدگی بر اساس مدارک و توضیحات شاکی وارد رسیدگی شده و ظرف ۱۴ روز تصمیم گیری می کند و تصمیم خود را از طریق ایمیل به طرفین دعوا اعلام مینماید. در این صورت ایرنیک باید تصمیم میتنی بر ابقای دامنه و رد دعوا، ابطال دامنه یا انتقال آن به شاکی را اجرا کند. مگر اینکه دارنده ی دامنه ظرف ۱۰ روز از زمان اعلام تصمیم مرکز داوری در دادگاه های صالح ایران اقامه دعوا کرده و مدارک آن را به ایرنیک ارائه کند که در این صورت این مرکز اجرای تصمیم داوری را تا زمان پایان دادرسی و حل و فصل دعوا به تعویق خواهد انداخت.

  1. در مطالب بعدی پیرامون شرایط و نکات مهم برای طرح دعوی در این مرکز، مسائل مهمی را مطرح خواهیم کرد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (5)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *