مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط ابطال کارت بازرگانی

شرایط ابطال کارت بازرگانی

از زمان‌های دور صادرات و واردات همواره موردتوجه افراد بوده است. این موضوع باگذشت زمان پیشرفت بیشتری می‌کند و مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که صادرات و واردات در چرخه‌ی اقتصادی کشور بسیار تأثیرگذار است. این موضوع تا جایی پیش می‌رود که قوانین مختلفی را هر یک از کشورها برای سازمان‌دهی این چرخه در نظر گرفته‌اند. در کشور خودمان یعنی ایران نیز قوانین متعددی برای ساماندهی صادرات و واردات تنظیم‌شده است که یکی از آن‌ها ضرورت اخذ کارت بازرگانی برای انجام صادرات و واردات است. ما در این مقاله درصدد آنیم تا شما را با یکی از این مقررات کارت بازرگانی یعنی ابطال آن آشنا کنیم.

 

کارت بازرگانی چیست؟

بنا بر قوانین گمرکی ایران یکی از مدارکی که برای فعالیت در حوزه صادرات و واردات موردنیاز است، کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی در حقیقت مجوزی است که افراد اعم از حقیقی یا حقوقی با داشتن آن می‌توانند اقدام به تجارت درزمینهٔ صادرات و واردات کنند.

این کارت توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان‌ها به نام متقاضیانی که واجد شرایط باشند، صادر می‌گردد.

مدت اعتبار کارت بازرگانی حسب درخواست متقاضیان از یک تا پنج سال بوده که در صورت تائید توسط وزارت بازرگانی معتبر است.

 

ابطال کارت بازرگانی

پس از صدور کارت بازرگانی سؤالی که ممکن است ایجاد شود این است که آیا امکان ابطال کارت بازرگانی پس از صدور و ارسال آن وجود دارد؟

پاسخ به این سؤال مثبت است اما باید بدانید که ابطال کارت بازرگانی ممکن است به‌صورت اختیاری یا اجباری انجام شود. ابطال اختیاری کارت بازرگانی در حقیقت انصراف بازرگان فعال درزمینهٔ واردات و صادرات است. بدین معنا که بعد از ابطال کارت بازرگانی شما در حقیقت دیگر نمی‌توانید به صادرات و واردات بپردازید. برای فهم دقیق ابطال کارت بازرگانی اعم از حقیقی و حقوقی لازم است به‌صورت مفصل‌تر با آن آشنا شوید که در ادامه به‌تفصیل هر یک بیان می‌شود.

 

ابطال اختیاری:

همان‌طور که بیان شد ابطال اختیاری درواقع همان انصراف استفاده از کارت بازرگانی است که به دلایل مختلف ممکن است بروز پیدا کند. اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای ابطال اختیاری خود از کارت بازرگانی باید مدارک موردنیاز برای ابطال را فراهم کرده و به یکی از ادارات زیر با توجه به شرایط مراجعه نمایند:

  • اتاق بازرگانی
  • اتاق تعاون
  • اداره کل صادرات و واردات وزارت بازرگانی در تهران یا بازرگانی استان‌ها.

 

ابطال اجباری کارت بازرگانی:

بعد از صدور کارت بازرگانی اگر اتاق بازرگانی متوجه شود که دارنده کارت بازرگانی در هنگام صدور کارت، یک یا چند شرط از شروط صدور کارت بازرگانی را نداشته است، وزارت بازرگانی می‌تواند به‌صورت علی الراس کارت بازرگانی را ابطال نماید. علاوه بر این حالت ممکن است دارنده کارت در هنگام صدور شرایط را داشته باشد اما بعد از صدور کارت به دلایل مختلف شرایط از بین برود در این حالت نیز وزارت بازرگانی مجوز دارد کارت بازرگانی را خود به‌تنهایی ابطال نماید.

توجه داشته باشید که علاوه بر موارد بالا دارنده کارت بازرگانی در صورت ارتکاب جرم قاچاق علاوه بر مجازات با ابطال کارت بازرگانی نیز جریمه می‌گردد.

 

مدارک موردنیاز برای ابطال کارت بازرگانی

برای انجام فرایند ابطال کارت بازرگانی اعم از اختیاری یا اجباری باید مدارکی را به همراه داشته باشد. این مدارک بنا بر اینکه کارت بازرگانی برای شخص حقیقی صادرشده باشد یا حقوقی به شرح زیر است:

مدارک ابطال کارت بازرگانی شخص حقیقی:

  • تقاضای شخص (۲ نسخه).
  • گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته‌شده است.
  • اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری (۲ نسخه اصل).
  • ارائه اصل کارت بازرگانی.

مدارک ابطال کارت بازرگانی شخص حقوقی:

۱-تقاضای شرکت (۲ نسخه).

۲-ارائه اصل کارت بازرگانی و کپی صفحات اول و دوم.

۳-گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی آخرین سالی که تا آن زمان اظهارنامه مالیاتی آن پذیرفته‌شده است.

۴-اظهارنامه ابطال ثبت دفاتر تجاری.

۵-صورت‌جلسه مجمع عمومی برای شرکت‌های سهامی عام و خاص و تعاونی‌ها و صورت‌جلسه هیئت‌مدیره برای سایر شرکت‌ها.

۶-تصویر روزنامه رسمی اعلام رسمی انحلال شرکت و در صورت انحلال شرکت نیازی به ارائه مدارک مذکور در ردیف‌های ۳ و ۴ نیست.

نکته: کلیه شرایط فوق برای اشخاص خارجی نیز قابل‌اعمال و تسری است.

 

محل ابطال کارت بازرگانی:

اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی ابطال می‌توانند جهت تقاضای ابطال کارت خود در تهران به اتاق بازرگانی تهران و در شهرستان‌ها به نمایندگی اتاق بازرگانی و یا به ادارات کل بازرگانی استان‌ها مراجعه کنند و یا می‌توانند از طریق وزارت بازرگانی به‌طور مستقیم اقدام نمایند.

برای اطلاع بیشتر درباره مراحل اخذ و ابطال کارت بازرگانی به‌صورت اینترنتی و به‌دوراز دوندگی، با ثبت یار تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:۷۴۳۱۸۷۰۰-۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (8)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *