مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرایط ابطال کارت بازرگانی

شرایط ابطال کارت بازرگانی

برای استفاده از مجوزهای مختلف شرایط خاصی در نظر گرفته شده است که در صورت وجود آن‌ها، اشخاص می‌توانند به مرجع مورد نظر تقاضای صدور بدهند اما در عین حال تضمینی برای حفظ شرایط اشخاص در طول استفاده از مجوز وجود ندارد. از سوی دیگر ممکن است، پیش از انقضای مدت مجوز، به دلایل مختلف از جمله تغییر شغل یا موارد دیگر، شخص نخواهد از مجوز مورد نظر استفاده کند. در چنین وضعیت‌هایی مرجع صادرکننده به صلاح‌دید خود یا به درخواست دارنده، اقدام به ابطال مجوز می‌نماید. همان‌طور که در مورد کارت بازرگانی به‌عنوان مجوز واردات و صادرات چنین اقدامی صورت می‌گیرد. با این توصیف، بررسی شرایط ابطال کارت بازرگانی به‌عنوان یکی از رایج‌ترین مجوزها در دنیای تجارت، از اهمیت زیادی برخوردار است.

ابطال کارت بازرگانی

همان‌طور که در مقدمه بیان شد، در مورد بسیاری از مجوزها، مرجع صادرکننده، ضمن بیان شرایط صدور، شرایط ابطال را نیز اعلام کرده است. در واقع اشخاص نمی‌توانند پس از دریافت مجوز بدون در نظر گرفتن شرایط قانونی از آن بهره‌برداری کنند چرا که این مورد می‌تواند، یکی از دلایل ابطال به‌شمار رود. کارت بازرگانی نیز به دلیل اهمیت و حساسیت حوزه واردات و صادرات از این قاعده مستثنی نیست.

اشتباهات متداول:
در صورتی‌که کارت بازرگانی شما مفقود شود، نیازی به درخواست ابطال ندارید بلکه باید ابتدا برای جلوگیری از سوءاستفاده، درخواست تعلیق کارت خود را بدهید سپس نسبت به دریافت المثنی آن اقدام نمایید.

تعلیق کارت بازرگانی

چنانچه کارت بازرگانی شخص حقوقی و حقیقی مفقود یا سرقت شود بنا به تقاضای صاحب کارت و ارائه مدارک ذیل تعلیق کارت بازرگانی وی برای جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی صورت می‌گیرد. به همین منظور باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ارائه درخواست
 • اطلاع به اداره آگاهی در صورت سرقت
 • درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار

انواع ابطال کارت بازرگانی

اتاق بازرگانی، در رابطه با ابطال کارت، دو روش ابطال را در نظر گرفته است که عبارت‌اند از: ابطال اختیاری و ابطال اجباری. در ادامه هر یک از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم. همچنین برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب مرتبط با کارت بازرگانی را مطالعه نمایید که به عنوان راهنمایی جامع تدوین شده است.

ابطال اختیاری

در صورتی‌که دارنده کارت بازرگانی، پیش از انقضای مدت، به دلایلی از جمله تغییر شغل یا توقف فعالیت تجاری، مایل به استفاده از آن نباشد، می‌تواند از مرجع صادرکننده یعنی اتاق بازرگانی تقاضای ابطال کارت خود را بنماید.

توصیه ثبت‌یاری:
اگر به هر دلیلی پیش از انقضای مدت کارت بازرگانی، در این زمینه فعالیت نمی‌کنید، توصیه می‌شود که اقدام به ابطال اختیاری کارت خود نمایید تا با مشکلات مالیاتی و…، مواجه نشوید.

ابطال اجباری

 وزارت بازرگانی به تشخیص خود و بر اساس شرایط قانونی، در مواردی اقدام به ابطال کارت بازرگانی می‌نماید که اراده دارنده در آن نقشی ندارد. با این توصیف در صورتی که دارنده کارت، طبق اصول قانونی از کارت استفاده نکند یا بعد از صدور کارت به دلایل مختلف یکی از شرایط دارنده از بین برود، در این حالت، وزارت و اتاق بازرگانی صلاحیت ابطال کارت را دارند.

بند ۶ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، در این باره مقرر کرده است:

«در صورتی که بعد از صدور کارت برای وزارت بازرگانی مشخص شود که دارنده کارت فاقد یک یا چند شرط از شرایط دریافت کارت است یا بعد از صدور، ‌فاقد شرط یا شرایط مذکور گردیده است، وزارت مذکور می‌تواند راسا نسبت به ابطال کارت اقدام نموده و موضوع را به اطلاع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا‌ اتاق تعاون حسب مورد برساند لکن در صورتی که این امر برای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یا اتاق تعاون مشخص گردد باید موضوع را جهت ابطال به ‌وزارت بازرگانی منعکس نماید.»

از جمله مواردی که می‌توانند موجب ابطال به صورت اجباری شود، عدم پرداخت مالیات یا عدم اعلام آن به اتاق بازرگانی است.

همچنین دارنده باید طبق شرایط و اصول، از کارت بازرگانی استفاده نماید. مثلا در صورتی که دارنده کارت، اقدام به قاچاق نماید، علاوه بر تعیین مجازات‌های قانونی، کارت بازرگانی وی ابطال می‌شود.

ضمن اینکه دارنده کارت بازرگانی حق واگذاری آن را برای واردات به اشخاص دیگر ندارد و در صورت احراز واگذاری کارت بازرگانی، اتاق‌های بازرگانی و صنایع و معادن ایران، تعاون و کشاورزی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند نسبت به تعلیق یا ابطال کارت اقدام کنند.

مدارک موردنیاز برای ابطال کارت بازرگانی

برای انجام فرآیند ابطال اعم از اختیاری یا اجباری باید مدارکی را به همراه داشته باشید. این مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

 مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی حقیقی

 • تقاضای شخص
 • گواهی مفاصا حساب دارایی آخرین سال مالیاتی (به همراه داشتن برگه‌های قطعی سال‌هایی که کارت بازرگانی اعتبار داشته و همچنین ارائه اظهارنامه‌های ارزش افزوده یا اظهارنامه‌های مالیاتی سالهای ۹۰ به بعد الزامی است)
 • گواهی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی جهت ابطال (در صورت تولیدی بودن)
 • اصل کارت بازرگانی
 • اظهارنامه ابطالی ثبت نام در دفاتر بازرگانی

مدارک مورد نیاز جهت ابطال کارت بازرگانی حقوقی

 • تقاضای شخص
 • گواهی مفاصا حساب دارایی آخرین سال مالیاتی (به همراه داشتن برگه‌های قطعی سال‌هایی که کارت بازرگانی اعتبار داشته و همچنین ارائه اظهارنامه‌های ارزش افزوده یا اظهارنامه‌های مالیاتی سالهای ۹۰ به بعد الزامی است)
 • گواهی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی جهت ابطال
 • اظهارنامه ابطالی ثبت نام در دفاتر بازرگانی
 • صورتجلسه مجمع عمومی برای شرکت‌های سهامی عام، خاص و صورتجلسه هیئت مدیره برای سایر شرکت‌ها مبنی بر ابطال کارت (در صورت عدم انحلال)
 • تصویر روزنامه رسمی اعلام انحلال شرکت (در صورت انحلال)
 • اصل کارت بازرگانی حقوقی

مرجع ابطال کارت بازرگانی

اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی ابطال می‌توانند، تقاضای خود در تهران به اتاق بازرگانی ایران و در شهرستان‌ها به نمایندگی اتاق بازرگانی یا به ادارات کل بازرگانی استان‌ها رائه دهند، همچنین می‌توانند از طریق وزارت بازرگانی به‌طور مستقیم اقدام نمایند.

توصیه ثبت‌یاری:
برای ابطال کارت بازرگانی، باید از اتاق بازرگانی شهر محل فعالیت خود، اقدام نمایید. همان‌طور که در هنگام صدور نیز امکان ثبت تقاضا از اتاق بازرگانی شهر دیگر (مثلا شهر محل سکونت) وجود ندارد.

انجام خدمات کارت بازرگانی با ثبت‌یار

فعالیت در حوزه تجارت، قواعدی دارد که شناخت آن‌ها می‌تواند مسیر تجاری شما را هموارتر کند. در این راه استفاده از ابزارها می‌توانند سرعت پیشبرد اهداف اقتصادی شما را افزایش دهند. ثبت‌یار مرجع حقوقی کسب و کارها با ارائه خدمات ثبتی مانند کارت بازرگانی، مسیر شما را برای رسیدن به واردات و صادرات کوتاه کرده است. برای دریافت خدمات مربوط به کارت بازرگانی در کنار سایر خدمات آنلاین ثبت‌یار، با مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

کارت بازرگانی برای چه کاری مناسب است؟

برای کارهای واردات و،صادرات وهمچنین ثبت برند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا داشتن چک برگشتی در روند صدور کارت بازرگانی اختلال ایجاد می‌کند؟

یکی از شرایط دریافت کارت بازرگانی عدم داشتن چک برگشتی است. اگر رفع سوء اثر شده باشد، مشکلی ندارد اما گردش حساب باید منظم باشد.

برای تمدید کارت بازرگانی از چه زمانی باید اقدام کرد؟

حداقل ۱ الی ۲ ماه قبل از انقضای کارت


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.8/5 (10)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • ممنون از مطالبتون اما بفرمایید آیا با تغییر نشانی کارت بازرگانی باطل میشود یا باید اقدام خاصی انجام شود .مثلا تغییر نشانی را اعلام کنیم؟

  • سید مجتبی مصطفوی

   سلام دوست عزیز.
   خیر، کارت باطل نمی شود ولی حتما باید این تغییر نشانی اعلام شود. برای چگونگی اعلام هم باید اجاره نامه رسمی محل فعالیت جدید را به اتاق بازرگانی استان خود تحویل دهید تا تغییر نشانی اعمال شود. در صورتیکه تا مهلت تمدید کارت بازرگانی شما زمان زیاد باقی نمانده، پیشنهاد میکنم در پروسه تمدید کارت بازرگانی که به صورت آنلاین است، روی محل فعالیت جدید کارت خود را تمدید کنید تا از مراجعه حضوری در شرایط کرونایی فعلی هم پیشگیری کنید 🙂