مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی

ثبت شرکت

وظیفه دعوت از مجامع عمومی شرکت

مقدمه  

مجامع عمومی به طور کلی یکی از مهم­ترین ارکان هر شرکت هستند و می­توان گفت که تصور یک شرکت بدون این مجامع میسر نبوده و تصمیمات آن­هاست که دستور و نقشه راه هر شرکت تجاری می­باشد.

این مجامع مانند هر گردهمایی دیگری نیاز به برنامه ریزی و دعوت دارد و در شرکت­های سهامی عام و خاص نیز این وظیفه بر عهده­ی هیات مدیره می­باشد.

ارکان دعوت کننده از مجامع شرکت 

هیات مدیره در راه اداره شرکت به عنوان بازوی اجرایی و عملیاتی فعالیت می­نماید و از این روی برخی وظایف را برعهده دارد از جمله ارائه گزارش­های عملکرد و صورت­های مالی به بازرسین شرکت و یا ارائه گردش کار و صورت­های مالی به مجامع، انتخاب مدیرعامل و اداره کلی شرکت از جمله وظایف ایشان می­باشد.

با عنایت به این گزاره­ی کلی می­توان گفت که دعوت از مجامع عمومی برای تشکیل جلسات مختلف نیز، بدوا در دستورکار و وظایف هیات مدیره می­باشد و این مهم در ماده شماره ۹۱ از قانون تجارت به چشم می­خورد.

در ماده ۹۱ از لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است که چنان­چه هیات مدیره مجمع عمومی عادی سالانه را در موعد مقرر دعوت نکند بازرس یا بازرسان شرکت مکلفند راسا اقدام به دعوت مجمع مزبور بنمایند.

هم­چنین اشاره شده است که هیات مدیره و بازرسین می­توانند در موقع مقتضی مجمع عمومی عادی را به طور فوق­العاده دعوت نمایند و در جای دیگر نیز اشاره شده است که دعوت برای مجمع عمومی فوق­العاده در صلاحیت هیات مدیره می­باشد بنابراین تفاسیر دعوت از سهام­داران شرکت برای تشکیل جلسه مجامع در صلاحیت و اختیارات هیات مدیره می­باشد اما نکته این­جاست که در صورتی که هیات مدیره به این مهم مبادرت نورزد و در واقع از زیر کار شانه خالی نماید چه ضمانت اجرایی می­تواند متوجه ایشان بوده و به چه ترتیب می­توان آن ها را مورد بازخواست قرار داد؟

همان­طور که پیشتر هم گفته شد در صورتی که این هیات به وظیفه خود در راه دعوت عمل نکند، بازرس یا بازرسین شرکت می­بایست این وظیفه را به انجام برسانند و در غیر این صورت در مواقع مقتضی در صورتی که عده­ای از سهام­داران که اقلا یک پنجم سهام شرکت را دارا می­باشند صلاح بدانند به دلیلی موجه مجمع باید تشکیل جلسه بدهد می­توانند به هیات مدیره مراجعه کرده و درخواست تشکیل جلسه مجمع را بدهند و یا این­که در صورت امتناع هیات مدیره به بازرس و یا بازرسان مراجعه کرده و این درخواست را مطرح کنند و درصورتی که هر دو طریق با شکست مواجه شد خود این سهام­داران می­توانند با آگهی کردن آن­چه اتفاق افتاده است مجمع را دعوت نمایند.

همچنین در بخش مربوط به انحلال شرکت­های سهامی در لایحه اصلاحی قانون تجارت به عنوان یک ضمانت اجرا آمده است که در صورتی که مجمع عمومی سالانه شرکت برای رسیدگی به حساب های هر یک از سال­های مالی تا ده ماه از تاریخی که اساسنامه معین کرده است تشکیل نشده باشد نیز این مورد می­تواند از موجبات انحلال شرکت به حساب آید.

نهایتا می­توان به ماده ۲۵۴ لایحه اصلاحی نیز در بخش مقررات جزایی اشاره کرد که در آن رئیس و اعضاء هیات مدیره در صورتی که تا حداکثر ۶ ماه  از زمان مقرر برای تشکیل جلسه به این وظیفه خود عمل ننمایند مسئولیت کیفری خواهند داشت و می­توان ایشان را مورد تعقیب جزایی قرار داد.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *