مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مسئولیت مدیران در شرکت تضامنی

مسئولیت مدیران در شرکت تضامنی

مقدمه

در این سری از مقالات به بررسی مسئولیت مدیران در سه نوع از انواع پرکاربرد شرکت می­ پردازیم. به گواهی آمار و مستندات شرکت­ های سهامی و مسئولیت محدود و تضامنی از انواع پراستفاده شرکت­ها در فضای کسب و کار امروز ایران می­ باشند. در این مقاله به بررسی مسئولیت مدیران، در شرکت تضامنی می پردازیم و در مقالات بعدی، نگاهی به مسئولیت مدیران در شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی خواهیم داشت.

مسئولیت مدیران در شرکت های تضامنی

شرکت­ های تضامنی در ماده ۱۱۶ قانون تجارت تعریف شده اند و مسئولیت مدیران در ماده ۱۲۱ قانون تجارت موجود می­ باشد. البته این ماده خود به ماده ۵۱ قانون تجارت ارجاع داده است.

ماده ۵۱ قانون تجارت مقرر می دارد: مسئولیت مدیر شرکت در مقابل شرکاء همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد.

مسئولیت وکیل در برابر موکل به نوعی مسئولیتی شبیه به امین است؛ به این معنا در صورتی که سوء نیتی در کار نباشد مسئولیتی نیز متوجه مدیر یا مدیران نخواهد بود و باید تقصیر ایشان به اثبات برسد.

در مورد احراز تقصیر باید گفت که هر مورد به نظر کارشناسان و دادرسان رسیدگی خواهد شد و تقصیر یا بی­ تقصیری به اثبات خواهد رسید و می­توان به زبان ساده گفت که تقصیر عدول از رفتار متعارف می­ باشد. بنابراین، رفتار متعارف در هر صنف و شغلی بسته به مورد متفاوت است.

در مورد حدود اختیارات این مدیران نیز باید اشاره کرد که هرآن­چه در شرکت­نامه درج و آگهی شده باشد ملاک عمل خواهد بود.

شرکت تضامنی:

شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می­ شود- اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *