فهرست عناوین

نهادی که امروزه بیش از گذشته نامش بر سر زبان‌‌ها افتاده، صندوق‌ سرمایه گذاری‌ست. شاید شما این تصور را داشته باشید که صندوق‌‌های سرمایه گذاری، همانند یک شرکت‌‌‌ تجاری تشکیل و اداره می‌شوند. در حالی‌که روند تاسیس و اداره صندوق‌های سرمایه گذاری کاملا متفاوت و مجرا از شرکت‌‌‌های دیگر است. در این مطلب تصمیم داریم درباره تاریخچه صندوق سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای مالی کشور صحبت کنیم.


تاریخچه صندوق سرمایه‌گذاری + پیدایش اولیه

سرمایه گذاری در بورس همواره با ریسک‌های فراوانی همراه بوده است. چه بسیار سرمایه‌ها که در اثر کمبود اطلاعات، از بین رفته یا دچار زیان شده‌اند. به همین دلیل امروزه سرمایه‌‌گذاران خرد در تلاش‌اند تا خودشان مستقیم وارد بازار سرمایه نشوند؛ بلکه نهادی وجود داشته باشد که بتواند به نام و حساب آن‌ها، خرید و فروش انجام دهد. این نهاد حرفه‌ای چیزی نیست جز صندوق‌های سرمایه‌گذاری که امروزه به عنوان یک نهاد مستقل از شرکت‌‌های تجاری به فعالیت می‌پردازد.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید قبل از سال ۸۶ در ایران، نهادی به نام صندوق‌های سرمایه گذاری وجود نداشته است. تاریخچه صندوق سرمایه گذاری و موجودیت این نهاد بزرگ مالی، از سال ۱۳۸۶ شروع می‌شود. بنابراین صندوق‌های سرمایه گذاری در اسفند ماه سال  ۱۳۸۶ پا به عرصه سرمایه گذاشته و وارد بازار سرمایه شدند.


اولین صندوق‌های سرمایه‌گذاری

ممکن است این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که ایده تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای اولین بار از طرف چه کشوری مطرح شده است؟ اینکه طرح اولیه تشکیل صندوق از کجا به وجود آمده محل اختلاف است؛ برخی تاریخچه صندوق سرمایه‌گذاری و تشکیل اولین صندوق‌های سرمایه گذاری را توسط کشور هلند  و در اواخر قرن ۱۸ می‌دانند. اما در واقع اولین صندوق در کشور ایالات متحده آمریکا  و در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تاسیس شده است.

لازم است بدانید که در ابتدای پیدایش صندوق‌های سرمایه گذاری، تنها ۷ صندوق در بازار سرمایه شروع به کار کردند. صندوق سرمایه گذاری سهم آشنا، پویا، بانک صادرات، حافظ، خبرگان سهام، پیشتاز و بانک ملی از اولین صندوق‌‌های سرمایه گذاری بودند که در اوایل شروع به کار صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری، رسما شروع به فعالیت کرده و  اقدام به پذیره نویسی کردند.


صندوق‌های سرمایه‌گذاری در انتظار ثبت تا سال 91

در تشریح فرایند تاریخچه صندوق سرمایه گذاری ، لازم است بدانید که اگرچه پیدایش اولیه صندوق‌های سرمایه گذاری به سال ۸۶ بر میگردد‌. اما باید توجه داشته باشید که تا سال ۹۱ هیچ صندوقی به ثبت نرسیده است.  این مشکل از جایی به وجود آمد که در مورد ماهیت صندوق‌‌‌های سرمایه گذاری بین سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌‌ها اختلاف به وجود آمد.

شخصیت حقوقی صندوق‌های سرمایه گذاری می‌توانست در قالب یکی از شرکت‌‌های تجاری گنجانده شود یا به عنون نهادی مجزا از شرکت‌‌های تجاری و موسسات غیرتجاری به فعالیت بپردازد.

در نهایت پس از کش و قوس‌های فراوان، اداره ثبت شرکت‌‌ها به توافقی با سازمان بورس رسیده و  این نهاد بزرگ مالی به عنوان زیر مجموعه موسسات غیرتجاری قرار گرفت. بنابراین این صندوق‌ها به عنوان موسسه غیرتجاری در کشور، در حال فعالیت‌اند.


رونق بازار سرمایه در سال ۹۲

همان‌طور که دانستیم، به دلیل اختلاف بین سازمان بورس و اداره ثبت شرکت‌‌ها، تا سال ۹۱ هیچ صندوقی به ثبت نرسید اما بعد از تعیین ماهیت حقوقی صندوق‌های سرمایه گذاری، این صندوق‌‌ها کار خود را آغاز کردند. سال ۹۲ را می‌توان سال رونق بازار سرمایه دانست چراکه تعداد صندوق‌‌هایی که به ثبت رسیده و شروع به فعالیت کردند، رشد چشم‌گیری پیدا کردند.


تثبیت رشد صندوق‌های سرمایه‌گذاری  از سال ۹۵ به بعد

بعد از اینکه صندوق‌‌های سرمایه گذاری فعالیت خود را آغاز کردند، سیر صعودی و نزولی داشتند. اما این فرایند، بعد از سال ۹۵ و با افتتاح اولین صندوق سرمایه گذاری جسورانه و اولین صندوق سرمایه گذاری در طلا، روند صعودی خود را آغاز کرد. در حال حاضر در سال ۹۹ جمع صندوق‌هایی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، با توجه به تاریخ پیدایش و آغاز کار صندوق‌‌های سرمایه گذاری، تعداد قابل قبولی‌ست.


تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مجموعه ثبت‌یار

اکنون که با تاریخچه صندوق‌ سرمایه گذاری آشا شدید، لازم است یادآور شویم که مجموعه ثبت‌یار در راستای ارائه خدمات ثبتی و قراردادی و در جهت گسترش آن، تاسیس و تغییرات صندوق‌های سرمایه گذاری را با هزینه‌ای متناسب و مدت زمان معقولی انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای ارتباط با کارشناسان و وکلای ثبت‌یار، همین حالا با ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

صندوق‌ سرمایه‌گذاری چه کاربردی دارد؟

افرادی که می‌خواهند در بورس سرمایه گذاری کنند ولی زمان و سرمایه کافی برای این کار را ندارند، می‌توانند به صورت غیرمستقیم این کار را از طریق صندوق سرمایه‌گذاری انجام دهند.

صندوق سرمایه‌گذاری از چه سالی در ایران تاسیس شد؟

اولین صندوق سرمایه‌گذاری در سال ۹۱ در ایران ثبت شد.

چند نوع سرمایه‌گذاری وجود دارد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند که با توجه به هدف سرمایه‌گذار مشخص می‌شوند و انواع آن‌ها در حال گسترش است.