استارتاپ ها

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه چیست؟

مقدمه 

پیش از این مجله ثبت‌یار، بحث سرمایه‌گذاری جسورانه را آغاز کرده و با اشاره به دو نوع سرمایه‌گذار در یک استارتاپ، مباحث مهمی را پیرامون ترم شیتها بیان کردیم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

یک استارتاپ برای شروع فعالیت خود به میزان قابل توجهی سرمایه نیاز دارد. این سرمایه به طرق مشخصی قابل تامین و به کار انداختن است. متداول­‌ترین و شناخته ­شده‌­ترین روش برای تامین سرمایه اولیه یک کسب‌و‌کار نوپا (start up) دریافت وام و تسهیلات از بانک­‌ها و موسسات مالی و اعتباری­ست.

اما در کنار این روش که به مرور به مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت، روشی شکل گرفته است که با گذشت زمان در دنیا تبدیل به یک صنعت شناخته­ شده تحت عنوان سرمایه‌­گذاری جسورانه یا خطرپذیر شده است. در این یادداشت، اجمالا به تعریف و بیان توضیحاتی مقدماتی درباره صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری جسورانه که یکی از اصلی­‌ترین بازیگران این صنعت هستند می‌­پردازیم. در ادامه نیز مطالبی را پیرامون ساختار و نحوه عملکرد این صندوق­‌ها بیان خواهیم کرد.

سرمایه‌­گذاری جسورانه چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در واقع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که پول سرمایه گذارانی که به دنبال داشتن سهام در کسب‌وکارهای نوپا (استارت آپ‌ها) و کسب‌وکارهای کوچک و متوسط هستند و پتانسیل رشد بالایی دارند را با ایجاد پرتفوی مدیریت می‌کنند. این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری‌هایی با بازده و ریسک بالا محسوب می‌شوند.

سرمایه‌گذاری جسورانه یا خطرپذیر(venture capital) نوعی از تامین مالی برای سهام شرکت(equity financing) است که به کارآفرینان و شرکت‌های کوچک توانایی کسب و تامین منابع مالی را می‌دهد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه ابزار سرمایه‌گذاری برای سهام شرکت‌ها بصورت خصوصی هستند که به دنبال سرمایه‌گذاری در بنگاه‌هایی هستند که بازده و سوددهی بالایی دارند. البته به واسطه ماهیت فعالیت و نوآوری که انجام می دهند، ریسک سرمایه گذاری بالایی نیز دارند. این صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت ها بر مبنای اندازه،‌ دارایی و سطح و مرحله توسعه محصول شرکت انجام می‌شود.

تفاوت صندوق VC و صندوق سرمایه گذاری مشترک

صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه از این حیث از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک متفاوتند که بر روی انواع خاصی از سرمایه‌گذاری که روی محصولات و شرکت‌های نوپا است،‌ تمرکز دارند. تمامی بنگاه‌هایی که سرمایه‌گذاری جسورانه دریافت می‌کنند، پتانسیل رشد بالایی داشته، ریسکی هستند و افق سرمایه گذاری بلند مدتی دارند. این صندوق‌ها معمولا نقش فعالی در این سرمایه‌گذاری و شرکت نوپا دارند و معمولا در هیئت مدیره کرسی در اختیار داشته و مشاوره می دهند.

معمولا این صندوق‌ها روی چندین کسب‌و‌کار نوپا و مخاطره‌پذیر سرمایه‌گذاری کرده به این امید که حداقل یکی از آنها رشد و سوددهی/بازده‌بالایی داشته باشد که در مجموع و به طور متوازن بازده صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه/خطرپذیر متوسط یا بالا باشد.

 

4.5/5 (4)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *