مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


موضوع فعالیت شرکت چیست؟

موضوع فعالیت شرکت چیست؟

یکی از مسائلی که قبل از ثبت شرکت باید در خصوص آن تصمیم‌گیری نمایید موضوع فعالیت شرکت است. این موضوع در انتخاب قالب شرکت و فعالیت شرکت موثر است. ما در این مطلب شما را با مهم‌ترین مسائل در خصوص موضوع فعالیت شرکت آشنا می‌کنیم.

موضوع فعالیت شرکت چیست و چه اهمیتی دارد؟

موضوع فعالیت شرکت‌های تجارتی یکی از مباحث اصلی در حوزه حقوق تحلیلی ثبت شرکت‌ها، شناخت و احراز موضوع فعالیت شرکت‌های تجارتی می‌باشد. موضوع فعالیت اشخاص حقوقی از آن جهت مهم می‌باشد که اهلیت اشخاص مذکور را مشخص می‌نماید. همچنین در شرکت‌های تجارتی، قلمرو فعالیت شرکت‌ها تجاری محدود به موضوعی می‌شود که در اساسنامه پیش‌بینی شده است و نمی‌تواند از آن تجاوز نمود. به بیان دیگر موضوع شرکت‌های تجارتی ( مجوز فعالیت شان )، حدود عملیات و اهلیت شرکت و مؤسسات را معین می‌نماید.

موضوع فعالیت شرکت‌های تجارتی در اساسنامه آن تعیین و مشخص می‌شود و براساس آن معاملات بازرگانی می‌بایستی با موضوع شرکت مرتبط باشد. بنابراین شرکت‌های تجارتی دارای اهلیت برای معاملاتی می‌باشند که در اساسنامه آنها پیش‌بینی شده است و خارج از حدود آن، مدیران شرکت مجاز به معامله نیستند. هر چند در عمل با توجه به برخی سخت گیری­‌های اداره ثبت شرکت­‌ها، شرکت‌­ها با ذکر برخی موضوعات کلی و به دور از حوزه فعالیت مشخص و اصلی شرکت، به فعالیت در زمینه مد نظر خودشان می‌­پردازند.

تسهیل کسب‌وکار از طریق حذف مجوز فعالیت‌ها

در سال­‌های اخیر رویکرد قانونگذاران به سمت تسهیل فضای کسب‌وکار از طریق حذف و اصلاح مجوزهای متعدد با هدف تسهیل در شروع کسب‌وکار، پیش رفته است.

در قوانین مرتبط با کسب‌وکار مقرر شده، چنان چه دستگاه‌های اجرایی، فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی را منوط به اخذ مجوز تلقی نمایند، می‌بایستی، نوع مجوز و فعالیت مربوطه و نیز مبانی قانونی موکول بودن فعالیت به اخذ مجوز و همچنین شیوه صدور و تمدید را به «هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» اعلام و در صورت تصویب این هیات، نسبت به اخذ مجوز اقدام نماید. در غیر این صورت الزام اشخاص حقیقی و حقوقی به اخذ مجوز ممنوع می‌باشد.

  1. نظر اداره ثبت شرکت‌ها چیست؟

در اجرای تکالیف فوق و با هدف حذف مقررات زاید و بروز نمودن روش ثبتی، در اداره کل ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری مستندات و مدارک اعلامی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مراجع دولتی و عمومی و همچنین مستندات ارائه شده از واحدهای ثبتی در خصوص الزامات اخذ مجوز موضوعات فعالیت، مورد بررسی و تحلیل حقوقی قرار گرفت.

در یک بررسی میدانی و نگاه کلی می‌توان موضوعات را به سه دسته تقسیم نمود:

الف) موضوعات دولتی حاکمیتی و یا ممنوع

ب) موضوعاتی که قبل از ثبت نیاز به اخذ مجوز از سازمان و ارگانی خاصی ندارند

ج) موضوعاتی که قبل از ثبت می‌بایستی از مرجع مربوطه مجوز اخذ نمایند.

در ادامه در سلسله مطالبی کاربردی، به بیان مهم‌ترین نکات کاربردی پیرامون بحث مجوزها می‌پردازیم تا بدانید کدام موضوعات برای ثبت نیاز به مجوز دارند و کدام یک خیر؟

برای اطلاع دقیق از شرایط مربوط به موضوعات فعالیت شرکت، موقع تاسیس شرکت با کارشناسان ثبت یار در ارتباط باشید.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.64/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران