مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

انجام فعالیت اقتصادی به صورت گروهی امری است که می‌تواند درصد موفقیت تجاری شما را افزایش دهد. از این رو به توصیه قانون تجارت، هفت نوع شرکت تجاری، برای انجام فعالیت تجاری معرفی شده‌اند. هر یک از آن‌ها، دارای مزایایی هستند که با توجه به نوع و میزان فعالیت انتخاب می‌شوند. یکی از انواع رایج و پرطرفدار شرکت‌های تجاری در ایران شرکت سهامی است که برای فعالیت‌های تجاری مختلف مناسب است. در این مطلب ضمن معرفی این شرکت‌ها، قصد داریم شرایط و مدارک ثبت شرکت سهامی خاص را بیان کنیم.

شرکت سهامی

شرکت سهامی در قانون تجارت به دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شود. این دو نوع شرکت از نظر ماهیت یکسان هستند ولی تفاوت‌هایی از جهت حداقل سرمایه، اعضا و نوع فعالیت دارند. قانون تجارت شرکت‌های تجاری را این گونه تعریف کرده است:

«شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.»

همان‌طور که در قانون بیان شده است، در این نوع شرکت‌ها سرمایه اولیه به قطعات مساوی سهام تقسیم می‌شود و در صورتی که شرکت به اشخاص ثالث بدهکار شود، میزان مسئولیت سهامداران در پرداخت بدهی‌ها به میزان سهامی است که در شرکت دارند.

تفاوت شرکت‌های سهامی عام و خاص

شرکت سهامی همان‌طور که بیان شد، به شرکت سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شود. شرکت سهامی عام برای فعالیت‌ در صنایع بزرگ مانند بانک‌ها و صنایع فولاد و… تشکیل می‌شوند. در حالی که شرکت‌های سهامی خاص برای سایر فعالیت‌های تجاری مناسب است. در نتیجه ثبت هر یک از این شرکت‌ها علاوه بر مدارک و شرایط خاص خود، دارای تفاوت‌هایی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

سرمایه شرکت

در سهامی عام حداقل قانونی ۵ میلیون ریال و در سهامی خاص ۱ میلیون ریال

موسسین شرکت

همانطور که می‌دانید شرکت به معنای جمع افراد برای انجام کاری مشترک است. در نتیجه قانون تجارت تاسیس شرکت را با حداقل دو نفر مجاز می‌داند اما این حداقل قانونی برای شرکت‌های سهامی متفاوت است.

حداقل اعضا در سهامی عام ۵ نفر و در سهامی خاص ۳ نفر است.

تامین سرمایه شرکت

شرکت سهامی عام به جهت فعالیت گسترده خود بخشی از سرمایه را توسط موسسین و بخشی دیگر را از طریق فروش سهام به سایر افراد از طریق پذیره‌نویسی تامین می‌کند. در حالی که شرکت سهامی خاص به دلیل محدودتر بودن موضوع فعالیت باید تمامی سرمایه توسط موسسین تامین شود و امکان فروش سهام به افراد خارج از شرکت وجود ندارد.

توصیه ثبت‌یاری:
مبلغ اسمی سهام در شرکت سهامی خاص محدودیتی ندارد و شما می‌توانید با توجه به سرمایه، مبلغ آن را تعیین نمایید.

انتقال سهام شرکا

در شرکت سهامی عام، امکان واگذاری سهام به افراد دیگر توسط هر یک از سهامداران وجود دارد و در این بین نیازی به موافقت سهامداران نیست. در حالی‌که در شرکت سهامی خاص باید هر گونه نقل و انتقال سهام در مجمع مطرح شده و با رضایت تمامی سهامداران صورت گیرد.

madarek e sherkat sahami

ثبت شرکت سهامی

برای انجام فعالیت در قالب شرکت سهامی ابتدا لازم است، موضوع فعالیت خود را مشخص نمایید. در صورتی که فعالیت شما در قالب سهامی عام باشد، باید نسبت به ثبت این شرکت اقدام نمایید. به همین منظور می‌توانید شرایط ثبت این شرکت‌ها را در مقاله «مراحل ثبت شرکت سهامی عام» دنبال کنید.

در عین حال با توجه به اینکه بیشتر شرکت‌های ثبت شده در ایران از نوع سهامی خاص هستند در ادامه به صورت جزئی به بیان شرایط و مدارک ثبت شرکت سهامی خاص می‌پردازیم.

توصیه ثبت‌یاری:
یکی از مواردی که باید در ثبت شرکت خود به آن توجه کنید، ذکر عنوان سهامی خاص در کنار نام شرکت است.

شرایط و مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص پس از احراز شرایط یعنی سرمایه و شرکا و موضوع فعالیت باید نسبت به تهیه مدارک ثبت شرکت سهامی خاص اقدام نمایید. این مدارک از سوی اداره ثبت شرکت‌ها اعلام شده است.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

۱- دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده

۲- دو نسخه اساسنامه تکمیل شده

۳- تکمیل فرم تعیین نام

۴- اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه تعهدی(حداقل ۳۵ درصد سرمایه) همراه با فیش واریزی

۵- اصل مجوز فعالیت از مراجع ذی‌ربط (در مواردی ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد)

۶- دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین

۷- دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره تکمیل شده

۸- اصل وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد)

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

با تهیه مدارک ثبت شرکت سهامی خاص لازم است مراحل ثبت شرکت را طی کنید. پس از انتخاب موضوع فعالیت و نام شرکت و تعیین شرکا و سرمایه اولیه باید مدارک ثبت شرکت سهامی خاص را به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهید. ضمن اینکه برای سهولت کار و صرفه‌جویی در زمان و هزینه خود در این زمینه می‌توانید از کارشناسان ثبت‌یار کمک بگیرید تا ضمن ثبت شرکت شما به صورت آنلاین از مشاوره رایگان نیز بهره‌مند شوید.

این مراحل را به صورت کلی می‌توان این گونه ذکر کرد:

 • ورود به سایت
 • ورود اطلاعات شرکت شامل نام، موضوع، اقامتگاه، سرمایه و روزنامه
 • درج متن اظهارنامه، اساسنامه و صورت‌جلسه شرکت
 • تائید کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها
 • ارسال اصل و کپی مدارک با پست به اداره ثبت شرکت‌ها
 • تهیه متن پیش‌نویس آگهی تاسیس شرکت توسط کارشناس مربوطه
 • انتشار آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار

ثبت شرکت سهامی خاص با ثبت‌یار

در این مطلب ضمن معرفی شرکت سهامی و انواع آن شما را با نحوه ثبت این نوع شرکت‌ها آشنا کردیم. نکته قابل توجه این است که در تمامی امور استفاده از کارشناسان می‌تواند کار شما را با دقت بیشتری پیش ببرد. از این‌رو در زمینه ثبت شرکت می‌توانید با ارائه مدارک ثبت شرکت سهامی به کارشناسان ثبت‌یار مراحل ثبت شرکت را با اطمینان خاطر طی کنید.

تلفن واحد پشتیبانی:
۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.86/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • حمید زمانی

  آیا برای ثبت شرکت سهامی خاص با مسولین محدود مدرک کارت پایان خدمت لازم است ؟

  • نویسنده ثبت‌یار

   سلام،
   در حالت کلی برای تأسیس شرکت نیازی به کارت پایان خدمت نیست.
   اما اگر می‌خواهید مدیرعامل، و یا عضو هیئت مدیره باشید، حتما کارت پایان خدمت یا معافیت دائم مورد نیاز است.