فهرست عناوین

شرکت‌های تجاری برای انجام امور ثبتی شرکت باید مراحلی را طی کنند که یکی از اصلی‌ترین مراحل آن دریافت کد ثنا است که به تازگی به یکی از موارد اجباری تبدیل شده است.
از آبان ماه سال ۱۴۰۰، کلیه اعضای هیات مدیره شرکت‌ها(اعم از حقیقی و حقوقی) باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت‌نام و کد را دریافت و سپس فرایند ثبت شرکت، تغییرات و به طور کلی، امور ثبتی شرکت خود را شروع کنند. در غیر اینصورت، درخواست آن‌ها از طرف اداره ثبت شرکت‌ها رد خواهد شد. 


کد ثنا چیست؟

کد ثنا، رمزی است که پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام در سامانه ثنا و احراز هویت در سامانه، به افراد متقاضی داده می‌شود. با استفاده از کد می‌توان به سامانه ثنا و دیگر سامانه‌های خدمات قضایی ورود کرده و پیگیری‌های لازم در خصوص پرونده‌های قضایی خود را انجام داد. بنابراین نیازی به ارسال فیزیکی ابلاغیه‌ها به درب منازل نیست.


چگونه کد ثنا دریافت کنیم؟

تا چند سال قبل تنها راه دریافت کد ثنا، مراجعه حضوری به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بود. اما از دی ماه سال ۱۳۹۹، با اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، “سامانه احراز هویت برخط قوه‌قضاییه” راه‌اندازی شد و تمامی مراحل ثبت‌نام در سامانه ثنا و دریافت کد ثنا، به صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفاتر خدمات قضایی نیز انجام می‌شود. 


راهنمای تصویری دریافت کد ثنا

برای دریافت کد ثنا به ترتیب باید مراحل زیر را طی کنید:

۱- ابتدا باید وارد سامانه ثبت‌نام الکترونیک قضایی به آدرس https://sana.adliran.ir/ شوید. پس از ورود با تصویری مشابه زیر رو به رو می‌شوید. در این قسمت، گزینه «ثبت‌نام بر‌خط – ثبت‌نام شخص حقیقی» یا «ثبت‌نام شخص حقوقی» را انتخاب کنید.

۲- پس از انتخاب گزینه مورد‌نظر، صفحه زیر نمایش داده می‌شود. در این مرحله باید اطلاعات خواسته شده شامل شماره ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه و کد امنیتی را تکمیل کنید.

 ۳- پس از ورود صحیح اطلاعات درخواستی، صفحه زیر برای شما نمایش داده می‌شود. در این بخش باید شرایط و قوانین را با دقت مطالعه و سپس گزینه تایید را انتخاب کنید.

۴- در مرحله بعد باید اطلاعات شناسنامه‌ای خود را تکمیل کنید.

۵- در قسمت بعد، اطلاعات تماس خود را در کادرهای مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه “مرحله بعدی” کلیک کنید.

۶- در این مرحله، اطلاعات اقامتگاه خود یعنی محل سکونت یا کار را تکمیل کنید.

۷- در قسمت بعد، سایر اطلاعات شامل میزان تحصیلات و شغل خود را وارد نموده و دکمه ثبت اطلاعات اولیه را انتخاب کنید.

۸- پس از تکمیل مراحل بالا، یک کد به شماره تلفن همراه شما ارسال می‌شود. شماره همراه و کد ارسال شده را در کادرهای تعیین شده وارد کرده و دکمه تایید کد امنیتی را کلیک نمایید.

۹- در مرحله بعد، یکی از کارگزاران را از منوی موجود در تصویر انتخاب کرده و دکمه پرداخت هزینه را انتخاب کنید.

۱۰- پس از پرداخت هزینه، دکمه شروع احراز هویت غیر حضوری را کلیک نمایید.

۱۱- در این مرحله، امضای الکترونیک خود را در تلفن همراه با با لمس صفحه گوشی هوشمند و در رایانه به وسیله ماوس رسم کنید.

۱۲- در مرحله بعد، با استفاده از دوربین موبایل یا وب کم لپ تاپ، از چهره خود عکس بگیرید به گونه‌ای که چهره شما در کادر مشخص شده و طبق دستور‌العمل باشد.

۱۳- در قسمت بعد، یک عبارت به شما نشان داده می‌شود. ابتدا روی عبارت گرفتن ویدئو کلیک کرده، آن عبارت را تکرار نموده و سپس گزینه ارسال ویدئو را کلیک نمایید.

۱۴- پس از تکمیل مراحل فوق، پیام «اطلاعات شما با موفقیت ارسال شد» نمایش داده می‌شود و نتیجه احراز هویت از طریق پیامک به شما اطلاع داده خواهد شد.

۱۵- در مرحله آخر، باید منتظر دریافت پیامک باشید. پس از چند دقیقه، پیامکی حاوی کد ثنا برای شما ارسال و فرایند تکمیل می‌شود.


امور ثبتی خود را با خیالی راحت انجام دهید

ثبت و تغییرات شرکت دارای پیچیدگی‌های خاص و نیازمند وقت و انرژی زیاد است. برای اینکه وقت و انرژی خود را بیهوده تلف نکنید، پیشنهاد می‌شود که از کارشناسان ثبتی و حقوقی یا شرکت‌ها و موسسات معتبر ثبتی کمک بگیرید. ثبت‌یار به عنوان سامانه آنلاین ارائه خدمات حقوقی کسب و کارها، آماده همراهی شما در مسیر ثبت و تغییرات شرکت است.