فهرست عناوین

خیلی از افراد مخصوصا کسانی که اهل مطالعه هستند، کتاب‌‌های خود را بر اساس انتشارات آن می‌خرند. این مورد هنگامی که انتشارات مختلف یک کتاب را چاپ کرده‌اند، بیشتر اتفاق می‌افتد. پس اعتبار نشر تاثیر زیادی در موفقیت آن‌ها دارد. ثبت برند چاپ و نشر یکی از راه‌هایی است که انتشارات مختلف می‌توانند از طریق آن به کسب و کار خود اعتبار بیشتری داده و از مزایای دیگر آن مثل شهرت نسبت به سایر رقبا و جلوگیری از کپی کردن آن استفاده کنند. برند برای صنایع مختلف بر اساس طبقه‌بندی برند ثبت می‌شود. این طبقه‌بندی، موضوعی است و طبقه شانزدهم آن مربوط به صنعت چاپ و نشر است.


مزیت ثبت برند چاپ و نشر

از جمله کسب و کارهایی که نیاز جدی به ثبت برند و لوگو دارد، انتشارات و سایر محصولات چاپی مثل لوازم تحریر است. چرا که بیشتر ما به اعتبار کیفیت برند، یک محصول را می‌خریم. پس هر چقدر برند معروف‌تر باشد، بازار موفق‌تری خواهد داشت. 

حالا تصور کنید یک برند مشهور، ثبت نشده باشد و کسب و کار دیگری در زمینه چاپ و نشر، این برند معروف را به نام خود ثبت کند و محصولاتی با کیفیت پایین ارائه دهد. اینجا نه تنها به اعتبار برند اصلی ضربه خورده بلکه سال‌ها شهرت او از دست رفته است.


نحوه ثبت برند

کتاب و سایر محصولات چاپی، همچنین لوازم تحریر طبق طبقه‌بندی برند در طبقه شانزدهم تعریف شده‌اند. در نتیجه اگر قصد ثبت علامت تجاری در این زمینه را دارید، باید محصول شما در آن وجود داشته باشد.

طبقه ۱۶ از طبقه‌بندی علامت تجاری:

کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، مطالب چاپ شده، مواد صحافی، عکس، نوشت‌افزار، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم مو نقاشی، ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری (به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس (به استثنای دستگاه‌ها)، مواد پلاستیکی برای بسته‌بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند)، حروف و کلیشه چاپ.


مجوز، شرط اصلی ثبت برند

مجوز‌ها حکم برگ سبز را برای شما دارند که با دریافت آن و ثبت برند، می‌توانید شهرت خود را تضمین نمایید. در قدم اول بررسی کنید، حوزه چاپ و نشر نیاز به چه مجوزهایی دارد. وزارت ارشاد در ایران متولی صدور مجوز چاپ و نشر است که از طریق ارسال مدارک لازم و تایید آن‌ها مجوز را صادر می‌کند.  پس از دریافت مجوز، می‌توانید برای ثبت برند چاپ و نشر اقدام کنید. 

نحوه دریافت مجوز 

این مجوز به شرکت‌ها یا موسساتی اعطا می‌شود که دارای شرایط قانونی باشند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این شرایط را این گونه در نظر گرفته است:

 •  نداشتن سوء سابقه کیفری
 • داشتن تابعیت کاملا ایرانی
 • نداشتن ورشکستگی به تقصیر و یا محجوریت
 • حداقل ۲۵ سال سن
 • متاهل بودن
 • داشتن کارت معافیت دائم و یا پایان خدمت برای آقایان
 • داشتن سند ملکی و یا اجاره نامه محضری و معتبر از محل فعالیت
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و یا معادل آن
 • ارائه مستندات لازم مبنی بر داشتن تخصص و تجربه علمی کافی در حوزه چاپ و نشر

استعلام برند

پیش از اقدام به ثبت برند برای اینکه از احتمال ثبت برند و لوگوی خود اطلاع پیدا کنید، می‌توانید آن را استعلام بگیرید. سامانه ثبت‌یار این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا به سادگی بتوانید، استعلام برند بگیرید.

مدارک ثبت برند چاپ و نشر

ثبت برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی کمی با هم تفاوت دارد. یکی از این تفاوت‌ها در ارائه مدارک آن‌هاست:

مدارک اشخاص حقیقی:

 •  تصویر کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 •  تصویر  لوگو، ارائه تصویر در فرمت Jpg
 • کپی برابر اصل مدارک دال بر فعالیت (جواز تاسیس. پروانه کسب، نماد اعتماد الکترونیک)
 •  تصویر کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام تجاری

مدارک اشخاص حقوقی:

 •  تصویر روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات (هیات مدیره، آدرس)
 •  تصویر کارت ملی و شناسنامه صاحبان امضا و مدیرعامل
 •   تصویر  لوگو، ارائه تصویر در فرمت Jpg
 •  کپی برابر اصل مدارک دال بر فعالیت (جواز تاسیس، پروانه کسب، نماد اعتماد الکترونیک)
 • تصویر کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن نام تجاری

مدت اعتبار برند

تمامی برندها برای مدت محدودی یعنی ۱۰ سال ثبت می‌شوند. پس از این مدت، در صورتی که بخواهید همچنان از برند خود استفاده کنید، باید درخواست تمدید برند بدهید تا برای ۱۰ سال دیگر تمدید شود. در صورت عدم تمدید، افراد دیگر می‌توانند برند و نشان تجاری شما را به نام خود ثبت کنند.


ثبت برند چاپ و نشر با ثبت‌یار

برندهای تجاری به کسب و کار شما کمک می‌کند تا همیشه در ذهن مخاطب بمانید و اعتبار خود را تضمین کنید. اما برای ثبت برند نیازی به مراجعه حضوری و پیگیری‌های مداوم نخواهید داشت. ثبت‌یار با طراحی سامانه آنلاین، انواع برندهای فارسی و لاتین را برای اشخاص حقیقی و حقوقی به‌صورت آنلاین ثبت می‌کند. ضمن اینکه تمامی هزینه‌ها در ثبت‌یار شفاف است. همچنین می‌توانید از داشبورد اختصاصی ثبت‌یار برای بایگانی الکترونیک مدارک، از جمله گواهینامه ثبت برند خود استفاده کنید و نگران گم شدن آن‌ها نباشید.

شماره تماس واحد پشتیبانی: ۰۲۱۷۴۳۱۸۷۰۰

مدت و هزینه ثبت برند چاپ و نشر چقدر است؟

ثبت برند حقیقی در مدت ۳ ماه و با هزینه ۲.۵۰۰.۰۰۰ تومان انجام می‌شود و برند حقوقی هم در مدت ۳ ماه و با هزینه ۲.۸۰۰.۰۰۰ تومان ثبت می‌شود.

آیا امکان ثبت برند لاتین چاپ و نشر وجود دارد؟

بله، در صورتی که متقاضی دارای کارت بازرگانی باشد، می‌تواند درخواست ثبت برند لاتین بدهد.