فهرست عناوین

نحوه ثبت شرکت مسئولیت محدود تقریبا مشابه با سایر انواع شرکت‌های تجاری است. به این صورت که همه شرکت‌ها تا چند سال قبل فقط از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسیدند. اما در حال حاضر، خدمات پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار نیز روش جدیدی است که در کنار سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، فرآیند ثبت شرکت در آن انجام می‌شود. بنابراین برای ثبت شرکت مسئولیت محدود نیز می‌توانید یکی از این دو راه را انتخاب کنید. البته در حال حاضر در برخی شهرها مانند تهران، ثبت شرکت با مسئولیت محدود فقط از طریق پنجره واحد انجام می‌شود. 

فرایند ثبت شرکت با اینکه خیلی پیچیده نیست ولی ظرافت‌هایی دارد که نیازمند دانش و تجربه کافی است. بنابراین توجه نکردن به نکات لازم، ممکن است شما را با دردسر و چالش مواجه کند. در این مطلب، نکات ثبت شرکت با مسئولیت محدود را ارائه می‌دهیم. البته اگر فرصت و تخصص کافی برای انجام این فرایند را ندارید می‌توانید کار را به متخصصین این حوزه بسپارید.

ثبت‌‌یار خدمات ثبت شرکت و مشاوره در این زمینه را به صورت غیر‌حضوری و آنلاین ارائه می‌دهد. کافی است وارد سامانه ثبت‌یار شوید و درخواست خود را ثبت کنید تا در سریع‌ترین زمان کارشناسان ثبت‌یار با شما تماس بگیرند.


مدارک لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، مدارک زیر لازم است:

  • دو نسخه تکمیل شده تقاضانامه و شرکت‌نامه و اساسنامه
  • دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیات مدیره
  • تصویر شناسنامه و کارت ملی شرکا و اعضای هیات مدیره
  • ثبت‌نام اعضای هیات مدیره در سامانه ثنا
  • دریافت مجوز فعالیت شرکت (در صورتی‌که موضوع فعالیت نیاز به اخذ مجوز داشته باشد)
  • آگهی تاسیس و نامه نمایندگی (در صورتی‌که شخص حقوقی باشد)
  • اقرارنامه مدیرعامل مبنی بر دریافت سرمایه ثبتی‌
  • اقرارنامه اعضای هیات مدیره مبنی بر نداشتن ممنوعیت‌های قانونی
  • اصل وکالت‌نامه وکیل دادگستری (در صورتی‌که ثبت شرکت را وکیل انجام دهد)
  • ارسال نام‌های پیشنهادی (۵ نام)

مدرک تحصیلی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در حالت کلی، برای ثبت شرکت مسئولیت محدود نیازی به مدرک تحصیلی ندارید مگر در مواردی که موضوع فعالیت شما مجوزی باشد و برای دریافت مجوز، ارائه مدرک تحصیلی مرتبط لازم باشد. مانند ثبت شرکت هواپیمایی که مدیر فنی باید مدرک تحصیلی مرتبط داشته باشد، یا تاسیس بیمارستان که نیازمند مدرک تحصیلی در رشته پزشکی و پیراپزشکی است.


راهنمای ثبت شرکت مسئولیت محدود

به طور کلی برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، دو روش وجود دارد:

ثبت شرکت از طریق سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اینترنتی باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شوید. در سامانه باید ابتدا اطلاعات مورد‌نیاز شامل نوع شرکت، مشخصات شرکا، اطلاعات شرکت، موضوع فعالیت و… را وارد کنید. در مراحل بعد باید نام‌های پیشنهادی را انتخاب کنید و مدارک شرکت را از سامانه دریافت و امضا کنید. سپس مدارک را با پست به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال و در مرحله آخر، پیش‌نویس آگهی ثبت شرکت را دریافت کنید. در این روش، فقط مرحله آخر حضوری است و سایر مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود، اینترنتی انجام می‌شود.

ثبت شرکت از طریق پنجره واحد فیزیکی کسب و کار

از اواخر سال ۱۳۹۹، ثبت شرکت با استفاده از خدمات پنجره واحد فیزیکی کسب و کار نیز در برخی شهرهای بزرگ مثل تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز انجام می‌شود. ثبت شرکت با این روش کاملا به صورت حضوری و در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود و از طریق آن می‌توانید علاوه بر ثبت شرکت، سایر امور مربوط به شرکت مانند دریافت کد اقتصادی، کد بیمه، کارت بازرگانی و… را نیز انجام دهید. نکته مهم اینکه برای ثبت شرکت مسئولیت محدود تهران فقط باید از طریق خدمات پنجره واحد فیزیکی کسب و کار اقدام کنید.


شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود به دلیل تشریفات کمتری که نسبت به سایر انواع شرکت‌های تجاری دارد از‌ جمله شرکت‌های رایج بین اشخاص به شمار می‌رود.
برای شرکت مسئولیت محدود مانند سایر شرکت‌های تجاری باید شرایط و مدارکی را فراهم کنید، که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.
ضمن اینکه شما می‌توانید برای ثبت شرکت مسئولیت محدود تهران و سایر شهرها از کارشناسان ثبت‌یار کمک بگیرید تا شرکت شما در سریع‌ترین زمان به ثبت برسد. 

مهم‌ترین شرایط عبارت‌اند از:

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

حداقل سرمایه 

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود به ۱۰۰ هزار تومان سرمایه اولیه نیاز دارید. سرمایه شرکت می‌تواند به صورت نقد یا غیرنقد باشد ولی سرمایه غیر نقدی حتما باید قبل از شروع فرآیند ثبت شرکت، ارزش‌گذاری شود.
نکته مهم اینکه در شرکت‌ با مسئولیت محدود بر خلاف سهامی خاص، نیازی به ارائه فیش واریز و گواهی بانکی مبنی بر واریز سرمایه به حساب شرکت نیست و صرف اقرار مدیرعامل به دریافت مبلغ سرمایه کافی است.
همچنین در این شرکت‌، مسئولیت هر شریک به میزان سرمایه‌ای است که به شرکت آورده‌ است. یعنی اگر تمام سهم خود را پرداخت کرده باشد، دیگر مقابل بدهی‌های شرکت مسئولیتی ندارد. بنابراین طلبکاران نمی‌توانند برای وصول بدهی خود از شرکت به شرکا مراجعه کنند.

انتخاب نام برای شرکت

برای ثبت شرکت می‌‌توانید ۵ نام را به ترتیب اولویت پیشنهاد دهید. اسامی پیشنهادی توسط کارشناسان اداره ثبت مورد بررسی قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که نام شرکت باید کاملا فارسی بوده و تکراری نباشد و اگر برای ثبت به مجوز نیاز دارد حتما پیش از ثبت شرکت، مجوز را از سازمان مربوطه دریافت کنید.

تعیین آدرس شرکت

برای شرکت مسئولیت محدود نیز مانند تمامی شرکت‌ها باید یک مکان تعیین کنید که به عنوان اقامتگاه شرکت محسوب شده و تمامی نامه‌های اداری و قضایی نیز به این آدرس ارسال شوند. نکته مهم اینکه مکان تعیین شده حتما باید کاربری تجاری یا اداری داشته باشد.

انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت

در بین همه انواع شرکت‌های تجاری، فقط شرکت با مسئولیت محدود است که می‌تواند هیات مدیره نداشته باشد. به این صورت که می‌توانید یک نفر مدیر انتخاب کنید که تمامی اختیارات و وظایف هیات مدیره را بر‌عهده داشته باشد. نفر دوم نیز به عنوان شریک باشد و سمتی در هیات مدیره شرکت نداشته باشد. ‌
نکته دیگر اینکه در شرکت با مسئولیت محدود اعضای هیات مدیره می‌توانند سهم‌الشرکه‌ای در شرکت نداشته باشند و خارج از شرکا باشند. 


هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود چقدر است؟

ثبت شرکت مسئولیت محدود اینترنتی و حضوری، مستلزم صرف وقت و دقت فراوانی است. بنابراین اگر فرصت کافی برای انجام این فرآیند را ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کارشناسان ثبتی مراجعه کنید. 

ثبت‌یار هزینه ثبت شرکت مسئولیت محدود را به صورت شفاف در جدول زیر ارائه کرده است:

برای تهران:

عنوان خدمتهزینه (تومان)
اخذ تاییدیه نام۱۰۰,۰۰۰
پست مدارک۵۰,۰۰۰
پیک ۱۵۵,۰۰۰
تایید نام و پوشه۲۰,۰۰۰
حق الثبت۲۵,۰۰۰
ورود اطلاعات۳۰۰,۰۰۰
هزینه امضای دفاتر و مراجعه به دفاتر پست۷۵۰,۰۰۰
هزینه اجماع خدمات پنجره واحد کسب و کارها۴۰۰,۰۰۰
تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی۳۰۰,۰۰۰
پیش ثبت نام کد کارگاهی۳۵۰,۰۰۰
پیش ثبت نام کد اقتصادی۳۵۰,۰۰۰
پست دفاتر پلمپ۵۰,۰۰۰
ثبت اظهارنامه دفاتر پلمپ در سامانه۲۵۰,۰۰۰
دفاتر ۵۰ برگ روزنامه و کل۲۰۰,۰۰۰
جمع کل۳,۳۰۰,۰۰۰

– هزینه حق الثبت بر اساس سرمایه اولیه شرکت به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

سرمایه اولیه (تومان)هزینه حق الثبت (تومان)
۱۰۰,۰۰۰۲۵,۰۰۰
تا ۲,۰۰۰,۰۰۰۲۳۰,۰۰۰
تا ۱۰,۰۰۰,۰۰۰۴۰۵,۰۰۰
تا ۵۰,۰۰۰,۰۰۰۴۵۰,۰۰۰
از ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ به بالا۵۰۰,۰۰۰

– در صورتی‌که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰,۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.

– هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر‌عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه به مشتری ابلاغ خواهد شد.

– در صورت تمایل می‌توانید دریافت کد کارگاهی و کد اقتصادی را به صورت کامل انجام داده و مراجعات به این سازمان‌ها را بر عهده ثبت‌یار قرار دهید. در این صورت ۳,۶۵۰,۰۰۰ تومان به هزینه‌های فوق افزوده شده و مبلغ نهایی برابر ۶,۹۵۰,۰۰۰ تومان خواهد شد.

برای سایر شهرها:

عنوان خدمتهزینه (تومان)
اخذ تاییدیه نام۱۰۰,۰۰۰
تنظیم اساسنامه و مدارک ثبتی۵۰۰,۰۰۰
ورود اطلاعات۵۰۰,۰۰۰
جمع کل۱,۱۰۰,۰۰۰

– در صورتی‌که تعداد سهامداران شرکت بیش از ۴ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۰,۰۰۰ تومان به هزینه‌ ورود اطلاعات افزوده خواهد شد.

– هزینه آگهی روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار بر عهده مشتری بوده و پس از پایان کار بر اساس اعلام نهادهای مربوطه، به مشتری ابلاغ خواهد شد.

– از آنجایی که در حال حاضر ثبت‌یار در سایر شهرهای کشور وکیل ندارد٬ کلیه مراجعات به اداره ثبت شرکت‌های شهرستان و دفاتر پستی بر عهده مشتری خواهد بود. 


ثبت شرکت مسئولیت محدود با ثبت‌یار

برای ثبت شرکت مسئولیت محدود باید علاوه بر رعایت شرایط و مدارک لازم، با نکات آن نیز آشنا باشید. مخصوصا اینکه در حال حاضر روش جدید «پنجره واحد» برای آن در نظر گرفته شده است و ممکن است باعث سردرگمی شما در فرآیند ثبت شود. بنابراین بهتر است ثبت شرکت خود را به کارشناسان حقوقی و ثبتی بسپارید. ثبت‌یار به عنوان سامانه آنلاین ارائه خدمات حقوقی کسب و کارها، خدمات ثبتی و حقوقی را با قیمت ثابت و شفاف ارائه می‌دهد. همچنین تمامی خدمات ثبت‌یار به صورت غیر‌حضوری ارائه می‌شوند و به راحتی می‌توانید شرکت خود را ثبت کنید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در این فرآیند ممکن است سوالاتی برای شما مطرح شود. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین سوالات پاسخ داده‌ایم:

آیا برای ثبت شرکت مسئولیت محدود، مدرک تحصیلی و کارت پایان خدمت لازم است؟

خیر، ارائه کارت پایان خدمت و مدرک تحصیلی الزامی نیست.

آیا کارمندان رسمی دولت می‌‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره در شرکت‌های با مسئولیت محدود عضو شوند؟

خیر، کارمندان رسمی دولت تا زمانی که در سمت دولتی خود مشغول فعالیت هستند نمی‌توانند به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت‌های با مسئولیت محدود انتخاب شوند.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت مسئولیت محدود چقدر است؟

شرکت با مسئولیت محدود با حداقل سرمایه ۱۰۰,۰۰۰ تومان قابل ثبت است.

آیا می‌توان شرکت با مسئولیت محدود را به سهامی خاص تبدیل کرد؟

بله، شرکت‌ با مسئولیت محدود با توافق شرکا، تنظیم صورتجلسات و اصلاح اساسنامه می‌تواند به شرکت سهامی خاص تبدیل شود.