فهرست عناوین

دریافت شناسه ملی چگونه است؟

برای دریافت شناسه ملی، ابتدا باید شرکت یا موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. برای ثبت شرکت باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شوید و مراحلی از جمله ورود اطلاعات شرکت، شرکا، متقاضی، مدیران، نام‌های پیشنهادی، موضوع شرکت، میزان سرمایه، مجامع، روزنامه، اساسنامه و… را تکمیل کنید. پس از انجام این مراحل، فقط باید برای دریافت مدارک و پیش‌نویس آگهی به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.
بعد از تکمیل فرایند ثبت، آگهی تاسیس در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار منتشر شده و شناسه ملی شرکت نیز در همان آگهی اعلام می‌شود.
شما می‌توانید صفر تا صد ثبت شرکت و اخذ شناسه ملی خود را به ثبت‌یار بسپارید. تمامی خدمات ثبتی و حقوقی در ثبت‌یار به صورت غیرحضوری و با هزینه‌ای شفاف ارائه می‌شود.


مزایای دریافت شناسه شرکت چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که مزایای دریافت شناسه ملی چیست؟ شناسه ملی، شماره‌ای اختصاصی است که بعد از ثبت شرکت، مخصوصا برای احراز هویت نیاز به آن دارید. در واقع، در هر سامانه‌ای که بخواهید ثبت‌نام کنید، این شناسه لازم است. برخی از کاربردهای دیگر اخذ شناسه ملی عبارت‌اند از: 

  • به دست آوردن اطلاعات جامعی از شرکت‌ مانند شماره ثبت، آدرس، نوع و نام شرکت و در‌نتیجه اطمینان بیشتر برای خرید سهام یا معامله با شرکت مورد‌نظر 
  • امکان پیوستن شرکت به «نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا» (ایران کد) 
  • امکان پیوستن به نظام‌های مالیاتی از جمله ارزش افزوده
  • شرکت در مناقصات و مزایده‌های دولتی 

نحوه دریافت شناسه ملی و کد اقتصادی چه تفاوتی دارد؟

تا اواسط سال ۱۳۹۹ علاوه بر شناسه ملی، یک کد ۱۲ رقمی نیز به عنوان کد اقتصادی از سوی سازمان امور مالیاتی به شرکت‌ها داده می‌شد که با یکدیگر متفاوت بودند. اما در حال حاضر طبق بخشنامه دولت،کد اقتصادی شرکت‌ها همان شناسه ملی است که بعد از تشکیل پرونده مالیاتی به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. اما با وجود یکسان بودن این دو شماره، هنوز هم تفاوت‌هایی وجود دارد:

  • کد اقتصادی را سازمان امور مالیاتی صادر می‌کند. یعنی همچنان باید پرونده مالیاتی تشکیل شود، اما شناسه توسط اداره ثبت شرکت‌ها صادر می‌شود.
  • شناسه ملی فقط مخصوص اشخاص حقوقی است اما کد اقتصادی به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که ملزم به پرداخت مالیات هستند و همچنین اشخاص دارای پروانه کسب مانند وکلا و پزشکان و کسبه داده می‌شود.

دریافت شناسه ملی با ثبت‌یار

ثبت شرکت و دریافت شناسه ملی نیازمند دقت و فرصت کافی است تا در فرآیند ثبت، دچار مشکل نشوید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کارشناسان ثبتی و حقوقی کمک بگیرید تا شرکت شما در کمترین زمان به ثبت برسد و شناسه ملی را نیز دریافت کنید. ثبت‌یار به عنوان مرجع حقوقی کسب و کارها، خدمات ثبتی و حقوقی را توسط کارشناسان متخصص و به صورت غیر‌حضوری و آنلاین ارائه می‌دهد. هزینه خدمات ثبت‌یار شفاف هستند و امکان ثبت درخواست در هر زمان و مکانی برای شما در سامانه ثبت‌یار فراهم است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

درباره نحوه دریافت شناسه ملی ممکن است سوالاتی داشته باشید که ما رایج‌ترین آن‌ها را بیان کرده‌ایم:

نحوه دریافت شناسه ملی چگونه است؟

برای اخذ شناسه ملی لازم است که ابتدا شرکت یا موسسه در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. سپس در مرحله آخر، شناسه در آگهی ثبت شرکت اعلام می‌شود.

دریافت شناسه ملی چه مزایایی دارد؟

با اخذ شناسه ملی می‌توانید اطلاعات جامعی از شرکت مانند نام، آدرس، شماره ثبت و… به دست آورید. سایر مزایا را می‌توانید در این مطلب مطالعه کنید.