فهرست عناوین

شرایط ثبت شرکت گردشگری سلامت

شرکت‌هایی که در زمینه گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند در سه بخش اصلی فعالیت دارند که برای هر یک نیاز به دریافت مجوز از سازمان یا وزارتخانه جداگانه‌ای خواهند داشت:

 • ۱-فعالیت در زمینه خدمات تشخیصی درمانی به گردشگران سلامت؛ نیازمند اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور
 • ۲- خدمات هتل و بلیط؛ نیازمند اخذ مجوز بند ب از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
 • ۳- خدمات اخذ ویزا؛ از وزارت امور خارجه

با ثبت شرکت گردشگری سلامت، حوزه فعالیت شرکت می‌تواند هر سه این بخش‌ها یا حتی یکی از آن‌ها باشد. به‌صورتی که با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، امور مربوط به تهیه هتل و بلیط یا اخذ ویزا را به شرکت‌های دیگری که دارای مجوز در این زمینه هستند، بسپارد.


مراحل ثبت شرکت گردشگری سلامت

برای فعالیت در حوزه گردشگری سلامت، نیاز به ثبت شرکت خواهید داشت. اما با توجه به اینکه این شرکت‌ها فرآیند ثبت متفاوتی دارند، مراحل و شرایط آن‌ها هم با سایر شرکت‌ها تفاوت دارد. چرا که ثبت شرکت‌های مجوزی اصولا با پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر شرکت‌‌ها انجام می‌شود. در ادامه مراحل ثبت شرکت گردشگری سلامت را به‌صورت مجزا توضیح خواهیم داد.


مرحله اول- دریافت انواع مجوزهای گردشگری

شرکت‌هایی که نیاز به اخذ مجوز دارند، پیش از ثبت باید مجوزهای لازم را دریافت کنند. مجوزهای حوزه گردشگری انواع مختلفی دارند که هر یک به منظور خاصی دریافت می‌شود.

 • مجوز بند الف برای ثبت آژانس هواپیمایی
 • مجوز بند ب برای ثبت شرکت گردشگری و ارائه خدماتی مثل تور، اقامتگاه و بلیط
 • مجوز بند پ برای ثبت آژانس‌های زیارتی

برای ثبت شرکت گردشگری سلامت پیش از دریافت مجوزهای حوزه گردشگری باید مجوز فعالیت در حوزه خدمات تسهیل‌گری را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور دریافت کنید.

اگر بخواهید خدمات گردشگری مثل تهیه بلیط، هتل و اصطلاحا تور گردشگری سلامت را هم ارائه کنید نیاز به دریافت مجوز بند ب از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارید.

در زمینه اخذ ویزا هم به مجوز وزارت امور خارجه نیاز خواهید داشت. 


شرایط اخذ مجوز 

اشخاصی که قصد ثبت شرکت گردشگری سلامت را دارند، ابتدا باید از وزارت بهداشت، مجوز دریافت کنند. این وزارتخانه مدارک و شرایط اخذ مجوز را اعلام کرده است:

شرایط و مدارک متقاضیان :

 • اخذ پاسخ استعلام‌های تخصصی اداره ثبت شرکت‌ها از وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی 
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت سربازی (برای آقایان)
 • حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص 3 نفر و شرکت تعاونی 1 نفر 
 • داشتن حداقل یک نفر فارغ التحصیل از رشته‌های پزشکی یا وابسته به گروه پزشکی در بین اعضا
 • مدرک تحصیلی دانشگاهی برای حداقل نیمی از سایر اعضا هیئت مدیره
 • معرفی حداقل یک پزشک یا یک نفر از زیرگروه پزشکی با مهارت لازم در تشخیص و ارشادات بالینی به اداره گردشگری سلامت دانشکده/ دانشگاه و ارائه قرارداد مربوطه در این خصوص

 ضوابط دریافت مجوز

مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز، شامل موارد زیر است که باید به اداره گردشگری سلامت دانشگاه/ دانشکده مربوطه ارائه شود:

 • درخواست کتبی توسط متقاضی تاسیس شرکت 
 • اساسنامه شرکت که در آن به موضوع فعالیت شرکت شامل ارائه خدمات تشخیصی و درمانی بیماران خارجی با ضوابط وزارت بهداشت اشاره شده باشد 
 • اصل و تصویر صفحه اول شناسنامه کلیه اعضای شرکت 
 • اصل و تصویر کارت ملی کلیه اعضای شرکت
 • ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه معتبر با پلاک ثبتی 
 • ارائه تعهد در خصوص گذراندن دوره‌های آموزشی مطابق با آموزش مهارت گردشگری سلامت مصوب وزارت بهداشت برای پزشک/ پزشکان و حداقل دو نفر از کارشناسان شرکت، حداکثر ظرف شش ماه پس از تاسیس شرکت (این آموزش‌ها به صورت دوره‌ای و به اطلاع رسانی قبلی توسط اداره گردشگری سلامت در معاونت درمان وزارت بهداشت برگزار می‌شود)

مرحله دوم – ثبت شرکت

برای فعالیت در زمینه گردشگری سلامت می‌توانید از رایج‌ترین انواع شرکت‌ها یعنی ثبت شرکت سهامی خاص یا با مسئولیت محدود استفاده کنید. شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری سلامت با عنوان تسهیل گر خدمات درمانی هم شناخته می‌شوند. 

این شرکت‌ها مجاز به ارائه خدمات سفر شامل حمل و نقل، اقامت، بیمه مسافرتی، راهنما، بازدید و ویزا به گردشگران سلامت نیستند مگر اینکه مجوز بند ب از سازمان میراث فرهنگی داشته باشند. 

آژانس‌های گردشگری که متقاضی انجام امور تسهیل گری گردشگران سلامت هستند هم می‌توانند با ارائه معرفی‌نامه از سازمان میراث فرهنگی به دانشگاه مربوطه مراجعه و ضمن رعایت ضوابط این آیین نامه، از طریق وزارت بهداشت نسبت به اخذ مجوز شرکت تسهیل گری اقدام کنند.


نحوه ثبت این شرکت چگونه است؟

برای ثبت شرکت گردشگری سلامت در قالب سهامی خاص و با مسئولیت محدود دو روش وجود دارد:

 • سامانه اداره ثبت شرکت‌ها
 • خدمات فیزیکی پنجره واحد کسب و کارها

اداره ثبت شرکت‌ها انجام فرآیند ثبت شرکت را از طریق سامانه و به‌صورت آنلاین امکان پذیر کرده است. مزیت این روش غیرحضوری بودن آن است.

خدمات پنجره واحد نیز روشی است که ثبت شرکت و انجام سایر خدمات مرتبط به آن را به‌صورت یک جا امکان‌پذیر کرده است. این روش در ۵ شهر بزرگ یعنی تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز امکان ثبت شرکت حضوری را به شما می‌دهد و مزیت آن کوتاه‌تر بودن فرآیند ثبت شرکت نسبت به سامانه اداره ثبت شرکت‌هاست.

البته ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران فقط از طریق خدمات پنجره واحد انجام می‌شود.


پس از ثبت این نوع شرکت، چه فعالیت هایی می‌توانید انجام دهید؟

پس از ثبت شرکت گردشگری سلامت، این شرکت‌ها می‌توانند در موضوعات زیر فعالیت کنند:

 • انجام کلیه مراحل پذیرش بیمار، پیگیری بیمار در کشور مبداء بعد از دریافت خدمت و ارتباط با شرکت های بیمه ایرانی و خارجی 
 • بازاریابی مراکز درمانی طرف قرارداد در صورت درخواست مرکز درمانی و شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی مربوطه بر اساس قرارداد جداگانه 
 • تشکیل پرونده شامل: ضبط مشخصات کامل بیمار به صورت کتبی یا الکترونیک، نام پزشک، آزمایش‌های درخواست شده توسط پزشک، مشخصات بیماران دریافت کننده خدمات تشخیصی، درمانی، فرم پذیرش اولیه گردشگران سلامت (نگهداری مدارک ضروری بیماران در شرکت الزامی است)
 • انجام تبلیغات در فضای مجازی و در سایت شرکت با اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی

اساسنامه شرکت گردشگری سلامت

بعضی از شرکت‌ها با توجه به موضوع فعالیت خود باید از سازمان خاصی مجوز دریافت کنند تا بتوانند شرکت خود را تاسیس کنند. در عین حال این شرکت‌ها باید از نمونه اساسنامه ارائه شده توسط آن سازمان استفاده کنند.

ثبت شرکت گردشگری سلامت هم بدون اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور امکان‌پذیر نیست. 

اساسنامه شرکت گردشگری سلامت نیز از سوی همین وزارتخانه تنظیم می‌شود. اگر این شرکت‌ها بخواهند خدمات حوزه گردشگری مثل رزرو بلیط و هتل را هم انجام دهند، پس از دریافت مجوز بند ب ، این بخش را به اساسنامه خود الحاق می‌کنند.


ثبت شرکت گردشگری سلامت با ثبت‌یار

شرکت تسهیلگر سلامت یا به عبارت بهتر شرکت‌هایی که خدمات بهداشتی و درمانی به بیماران خارجی ارائه می‌دهند از جمله شرکت‌هایی هستند که باید پس از اخذ مجوز ثبت شوند. به همین دلیل ثبت شرکت گردشگری سلامت چالش بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارد. 

سامانه ثبت‌یار ثبت این نوع شرکت‌ها را به‌صورت غیرحضوری در اختیار شما قرار می‌دهد. فرآیند خدمات ثبتی و انجام امور مرتبط با ثبت شرکت‌ها توسط کارشناسان متخصص انجام می‌شود.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در جریان ثبت شرکت گردشگری سلامت ممکن است، سوالاتی برای شما مطرح شود که به رایج‌ترین آن‌ها پاسخ داده‌ایم:

برای ثبت شرکت گردشگری سلامت چه مجوز‌هایی لازم است؟

دریافت مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اولین مجوزی است که این نوع شرکت‌ها باید آن را دریافت کنند. دریافت مجوز بند ب نیز یکی دیگر از مجوزهای لازم است.

شرکت تسهیلگر سلامت چیست؟

شرکت‌هایی که در زمینه گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند اصطلاحا به نام شرکت تسهیلگر سلامت هم شناخته می‌شوند.