فهرست عناوین

انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود تشریفات خاصی دارد و باید علاوه بر صورتجلسه انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود، یک سند رسمی در قالب صلحنامه در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود. اما فرآیند سخت و پیچیده این روش باعث شده که از یک روش جایگزین برای انتقال سهم الشرکه استفاده شود.

ثبت‌یار تنظیم صورتجلسه نقل و انتقال سهام شرکت با مسئولیت محدود را با همین روش جایگزین، به عنوان یکی از خدمات ثبتی ارائه می‌دهد.

مراحل انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود

نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت‌های با مسئولیت محدود را می‌توانید از دو روش انجام دهید:

۱) انتقال سهم الشرکه از طریق انتقال سهام

انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود، طبق روال قانونی بعد از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده و تنظیم صورتجلسه انجام می‌شود.
حد نصاب تشکیل این جلسه ۵۱ درصد اعضا است که پس از انتشار آگهی دعوت تشکیل جلسه می‌دهند (در صورتی که همه اعضا در شرکت حاضر باشند نیازی به انتشار آگهی دعوت نیست). در جلسه مجمع عمومی فوق العاده در رابطه با انتقال سهم الشرکه، صورتجلسه‌ای تنظیم می‌شود و دو سوم اعضای حاضر باید اعلام موافقت خود را اعلام کنند.
پس از تصویب صورتجلسه نیز باید صلحنامه‌ای مبنی بر انتقال سهم الشرکه شرکت مسئولیت محدود در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود.
در نهایت صورتجلسه به همراه صلحنامه و سایر مدارک برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال خواهد شد تا صورتجلسه از نظر قانونی به ثبت رسیده و این انتقال قانونی تلقی شود.


۲) انتقال سهم الشرکه از طریق کاهش و افزایش سرمایه

با وجود فرآیند طولانی و دردسرهای تنظیم صلح‌نامه، یک روش جایگزین برای انتقال سهم سهام شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد که از طریق ورود و خروج شریک شرکت انجام می‌شود. در این صورت باید صورتجلسه افزایش و کاهش سرمایه تنظیم شود.

  • صورتجلسه افزایش سرمایه یا ورود شریک 

برای ورود شریک جدید به شرکت یا انتقال سهم یکی از اعضای شرکت به سایر شرکا، ابتدا با تشکیل مجمع عمومی فوق العاده، یک صورتجلسه افزایش سرمایه تنظیم و از این طریق شریک جدید به شرکت وارد می‌شود. برای مثال اگر سرمایه شرکت ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد و میزان سهم الشرکه شریک جدید ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان، افزایش سرمایه تا ۱۴۰.۰۰۰.۰۰۰ به تصویب می‌رسد.

  • صورتجلسه کاهش سرمایه یا خروج شریک

سپس برای خروج شریک قبلی یا کاهش میزان سهم او در شرکت، یک صورتجلسه کاهش سرمایه تنظیم و به میزان سرمایه‌ای که به شرکت وارد شده، صورتجلسه کاهش سرمایه تا همان میزان به تصویب می‌رسد. در مثال بالا سرمایه شرکت تا ۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان کاهش پیدا می‌کند و دوباره به ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ می‌رسد.


۳) ثبت صورتجلسه در اداره ثبت شرکت‌ها

هر تغییری که در شرکت نیاز به ثبت داشته باشد باید پس از تصویب در مجامع شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد. در صورتی که انتقال سهم در شرکت، از طریق ورود و خروج شریک و صورتجلسه افزایش و کاهش سرمایه انجام شود، دو صورتجلسه مجزا تنظیم می‌شود که باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند.

به همین منظور هر دو صورتجلسه را پس از ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ورود اطلاعات کنید. سپس هر دو را به همراه سایر مدارک در پاکت پستی دارای بارکد قرار داده و برای اداره ثبت شرکت‌ها بفرستید.


۴) انتشار آگهی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشار

در نهایت آگهی نقل و انتقال سهم الشرکه نیز پس از پرداخت هزینه روزنامه‌ها در سایت روزنامه‌ها، چاپ می‌شود.


مدارک لازم جهت نقل و انتقال سهام

در صورتی که انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود از طریق صورتجلسه کاهش و افزایش سرمایه شرکت انجام شود، مدارک آن مثل صورتجلسه افزایش سرمایه در شرکت است:

  • اصل صورتجلسه
  • آگهی دعوت روزنامه کثیر الانتشار (در صورتی که آگهی منتشر شده باشد)
  • نامه نمایندگی اشخاص حقوقی جهت حضور در مجامع ( در صورتی‌که شخص حقوقی باشد)
  • اصل مجوز صادره از مراجع ذیربط برای اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری مرتبط در صورتی‌که با توجه به موضوع فعالیت، اساسنامه و با سابقه قبلی نیاز به مجوز داشته باشد.
  • ارائه اصل یا برابر با اصل وکالتنامه قانونی وکلا (در صورتی که یکی از اشخاص وکیل داشته باشد)

انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود با ثبت‌یار

شرکت‌ با مسئولیت محدود در اعمال برخی تغییرات با شرکت سهامی خاص متفاوت است. به همین دلیل فرآیند انجام این تغییرات و تصویب صورتجلسات آن‌ها هم در شرکت نیاز به تجربه و اطلاع از فرآیند‌های ثبتی دارد.

مجموعه ثبت‌یار با تجربه کافی در امور ثبتی و حقوقی، ثبت صورتجلسه نقل و انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود را به روش ساده‌تری یعنی از طریق ورود و خروج شریک و افزایش و کاهش سرمایه انجام می‌دهد تا ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه، بتوانید به سادگی به نتیجه موردنظر خود برسید.

برای ثبت درخواست آنلاین می‌توانید از طریق سامانه ثبت‌یار اقدام کنید یا با کارشناسان به‌صورت تلفنی در ارتباط باشید.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در صورتی که در انجام فرآیند انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود، سوالی دارید ما به رایج‌ترین‌ آن‌ها پاسخ داده‌ایم. اگر سوال دیگری در این رابطه دارید، می‌توانید در قسمت نظرات این مطلب یا از طریق گفتگوی آنلاین مطرح کنید.

آیا انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود نیاز به تنظیم صورتجلسه دارد؟

بله، این صورتجلسه توسط مجمع عمومی فوق العاده تنظیم شده و به تصویب می‌رسد.

انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود چه تفاوتی با شرکت سهامی خاص دارد؟

در شرکت با مسئولیت محدود علاوه‌بر تنظیم صورتجلسه باید صلحنامه‌ای مبنی بر انتقال سهم الشرکه هم در دفتر اسناد رسمی تنظیم شود.