فهرست عناوین

شرایط تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص 

قبل از اینکه نوع شرکت خود را از مسئولیت محدود به سهامی خاص تبدیل کنید باید شرایطی را مورد توجه قرار دهید. مثلا فرض کنید شرکت شما قبلا با دو نفر شریک و بدون بازرس تاسیس شده است (در شرکت با مسئولیت محدود، تعیین بازرس الزامی نیست). بنابراین برای تبدیل آن به سهامی خاص باید سهامدار جدید و بازرس انتخاب کنید. یا اینکه ممکن است فرایند تبدیل را شروع کنید ولی وسط کار متوجه شوید که به خاطر بدهی مالیاتی، درخواست ثبت صورتجلسه شما برگشت خورده است.
همچنین می‌توانید تبدیل شرکت خود را به کارشناسان متخصص بسپارید. ثبت‌یار، خدمات تغییرات شرکت از جمله تبدیل شرکت را توسط کارشناسان متخصص و به صورت آنلاین ارائه می‌دهد. کافی است وارد سامانه ثبت‌یار شوید و درخواست خود را در بخش تغییرات شرکت ثبت کنید تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص عبارت است از:

  • حداقل دو‌ سال از تاریخ ثبت شرکت گذشته باشد و دو ترازنامه به تصویب رسیده باشد.
  • شرکت بدهی مالیاتی نداشته باشد.
  • تبدیل شرکت به موجب حکم یا دستور قضایی ممنوع نشده باشد.
  • الزامات قانونی مربوط به شرکت‌های سهامی خاص رعایت شده باشد. برخی از مهم‌ترین شرایط اختصاصی شرکت سهامی خاص را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:
نوع شرکتشرکت سهامی خاص
حداقل تعداد شرکا۳ نفر
بازرساجباری
حداقل تعداد اعضای هیات مدیره ۳ نفر (باید از بین سهامداران باشند)

مراحل تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص

اکنون که شرایط تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص را فراهم کردید، می‌توانید مراحل ثبت صورتجلسه در اداره ثبت شرکت‌ها را شروع کنید. تا شرکت مسئولیت محدود شما به صورت رسمی و قانونی به شرکت سهامی خاص تبدیل شود.

این مراحل شامل موارد زیر است:

مرحله ۱) تقویم دارایی‌های شرکت با مسئولیت محدود

برای تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص، در وهله اول باید کلیه دارایی‌های شرکت مسئولیت محدود تقویم شود(یعنی میزان ارزش نقدی آن‌ها مشخص شود). این کار توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام شده و در قالب یک گزارش ارائه می‌شود. این گزارش باید همراه سایر مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال شود.

مرحله ۲) تشکیل مجمع عمومی فوق‌العاده

پس از تقویم دارایی‌های شرکت باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل دهید و در مورد تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص تصمیم‌گیری کنید. اساسنامه جدید و اظهارنامه شرکت سهامی خاص هم باید در این مجمع تنظیم شود و به تصویب برسد. در مجمع عمومی فوق‌العاده باید حداقل دارندگان بیش از نصف سرمایه حاضر باشند تا بتوانید در مورد تبدیل شرکت تصمیم‌گیری کنید. افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص با موافقت دارندگان دو سوم سهام که در جلسه رای‌گیری حضور دارند، تصویب می‌شود. 

مرحله ۳) تشکیل مجمع عمومی عادی

پس از تصمیم‌گیری در مورد تبدیل شرکت، باید اعضای هیات مدیره شرکت سهامی خاص را تعیین کنید. از همه مهم‌تر اینکه انتخاب بازرس نیز در شرکت‌های سهامی خاص از موارد اجباری است. مدیران شرکت‌ با توافق تمام یا اکثریت سهامداران در مجمع عمومی عادی انتخاب می‌شوند و حداقل تعداد آن‌ها، ۳ نفر است. بنابراین در جلسه مجمع باید ۳ نفر اعضای هیات مدیره و دو بازرس(بازرس اصلی و علی‌البدل) انتخاب کنید.
برای تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی باید دارندگان بیش از نصف سهام که حق رای دارند در جلسه حاضر شوند. اگر در جلسه اول این نصاب محقق نشد، باید برای بار دوم مجمع را تشکیل دهید. جلسه دوم با حضور هر تعداد از سهامدارانی که حق رای دارند رسمیت پیدا می‌کند. سپس باید رای‌گیری انجام دهید و در صورتی‌که اکثریت نسبی حاضرین با آن موافق باشند، صورتجلسه تبدیل شرکت را تنظیم کنید و حاضرین آن را امضا کنند.

مرحله ۴) ثبت صورتجلسه‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها

در این مرحله، باید برای ثبت صورتجلسه‌ها در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها اقدام کنید. این صورتجلسه‌ها عبارت‌اند از: صورتجلسه تبدیل شرکت و صورتجلسه انتخاب مدیران و بازرسان. بنابراین باید برای هر‌کدام ورود اطلاعات جداگانه در سامانه انجام دهید.

پس از اتمام ورود اطلاعات، رسید نهایی را از سامانه دریافت کنید. صورتجلسه را به همراه مدارک لازم در پوشه تغییرات قرار داده و اطلاعات پوشه را تکمیل کنید. سپس رسید اینترنتی دارای بارکد را روی آن بچسبانید و پس از قرار دادن در پاکت پستی، از طریق دفاتر منتخب پستی برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. 


هزینه تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص

اطلاع از هزینه‌های ثبتی، همواره یکی از دغدغه‌های مهم متقاضیان بوده است. ثبت‌یار هزینه تمامی خدمات ثبتی و حقوقی از جمله تغییرات شرکت را به صورت کاملا شفاف ارائه کرده است. شما می‌توانید قبل از اینکه تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص خود را به ثبت‌یار بسپارید، از کلیه هزینه‌ها مطلع شوید.


تبدیل شرکت با ثبت‌یار

در فرایند تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص و ثبت صورتجلسات آن، پیچیدگی‌هایی وجود دارد که نیازمند دقت فراوان و فرصت کافی است. برای اینکه با چالش‌های این مسیر مواجه نشوید، می‌توانید تنظیم و ثبت صورتجلسات خود را به کارشناسان متخصص بسپارید.
ثبت‌یار امکان ثبت درخواست آنلاین تبدیل شرکت و سایر تغییرات را برای شما فراهم کرده است تا بدون دردسر صورتجلسه خود را تنظیم و به ثبت برسانید. تمام هزینه‌ها در سامانه ثبت‌یار کاملا شفاف است و امکان ثبت درخواست در هر زمانی فراهم است. 

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در فرایند تبدیل شرکت ممکن است سوالاتی برای شما مطرح شود. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین سوالات پاسخ داده‌ایم:

آیا امکان تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص وجود دارد؟

بله، در حال حاضر تبدیل همه انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر امکان‌پذیر است. ولی شرکت تجاری را نمی‌توان به موسسه غیر‌تجاری و بالعکس تبدیل کرد.

تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص در صلاحیت چه مجمعی است؟

برای تبدیل شرکت به سهامی خاص باید مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل دهید و علاوه بر تصمیم‌گیری در مورد تبدیل شرکت، اساسنامه جدید و اظهارنامه نیز تصویب کنید.

برای تبدیل شرکت مسئولیت محدود به سهامی خاص چه شرایطی لازم است؟

از جمله شرایط لازم برای تبدیل شرکت با مسئولیت محدود به سهامی خاص این است که باید حداقل دو‌ سال از تاریخ ثبت شرکت گذشته و شرکت بدهی مالیاتی نداشته باشد. از همه مهم‌تر اینکه الزامات قانونی مربوط به شرکت‌های سهامی خاص مانند حداقل تعداد شرکا و… نیز باید رعایت شود.