برند چیست
ثبت علامت

برند چیست و تفاوت آن با نام و علامت تجاری

روزانه نام و نشان خاص شرکت‌های مختلف را بر درودیوار شهر می‌بینیم یا از محصولات‌شان خرید می‌کنیم. تا به حال به این فکر کرده‌اید که خودتان محصولی تولید کنید و یا خدماتی ارائه کنید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نشان و برند مخصوص خودتان را داشته باشید؟ مطلب برند چیست به شما کمک می‌کند تا با برند و نشان تجاری آشنا شوید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

مقدمه‌ای بر موضوع برند چیست

واژۀ برند را بسیار شنیده‌ایم. معمولا می‌شنویم پوشاک و کالاهایی که از محبوبیت بالایی برخوردارند و مردم حاضرند برایشان هزینه کنند برند هستند. و بارها این پیشنهاد را شنیده‌ایم که از برندی خاص خرید کنید چون کیفیت بالایی دارد.

اما منظور از برند چیست؟ در نظام حقوقی ایران برند چه جایگاهی دارد؟

 سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا مطلقا چنین چیزی در قانون پیش‌بینی نشده است؟ پس اگر بخواهیم چیزی شبیه برند در ایران ثبت کنیم باید چه کار کنیم؟

مادۀ ۳۰ «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، در این باره گفته است:

        « علامت‌، علامت جمعی و نام تجاری عبارتند از:
‎‎‎الف – علامت یعنی هر نشان قابل رؤیتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.
‎‎‎ب – علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رؤیتی که باعنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدأ و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یاخدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.
‎‎‎ج – نام تجارتی یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.»

 

در واقع آنچه در قوانین آمده است علامت و نام تجاری است. حال باید ببینیم هرکدام از این‌ها از نظر قانون‌گذار چیست و چه آثاری دارد.

علامت تجاری

علامتی که انتخاب می‌کنید، باید وجه مشخصۀ فعالیت شما باشد. یعنی باعث شود که افراد با دیدن علامت و شنیدن نام تجاری شما، بتوانند فعالیت شما را از بقیه تشخیص بدهند. درواقع علامت تجاری نشانه، علامت، تصویر، ترسیمات یا شکلی است که با هدف متمایزکردن محصولات و خدمات شما با محصولات و خدمات سایر رقبا طراحی می‌شود. و از این جهت اهمیت بسیار زیادی در ادامۀ فعالیت شما خواهد داشت.

نام تجاری

نام تجاری درواقع آن اسم، عبارت یا اصطلاحی است که شخص برای کالا یا خدمات خود انتخاب می‌کند. این نام تجاری کاری می‌کند که مشتریان با شنیدن آن سریعا به یاد کالاها یا خدمات آن بیفتند. برای مثال کاری که کوکاکولا کرده است.

در واقع نام تجاری، دیگر یک اسم خشک‌وخالی نیست. بلکه مدیران شرکت‌ها به درستی می‌دانند که یک نام تجاری مناسب، تا چه حد می‌تواند ارزشمند و سودآور باشد.

حال که متوجه شدید برند چیست برای این‌که به درستی تعیین کنید کدام‌یک از این‌ها مناسب کسب‌وکار شماست، به کارشناسان ما در ثبت‌یار مراجعه کنید. ایشان همواره آمادۀ کمک‌رسانی به شما در زمینه ثبت برند یا علامت و نام تجاری هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

4.86/5 (7)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *