مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انحلال شرکت تضامنی و علل آن طبق قانون تجارت

انحلال شرکت تضامنی و علل آن طبق قانون تجارت

اگر یک شرکت ایجاد کرده‌اید، و حالا دیگر نمی‌خواهید شرکت به فعالیت‌هایش ادامه بدهد، باید چه کارهایی انجام بدهید؟ دربارۀ انحلال شرکت یا زوال آن چیزی شنیده‌اید؟ برای انحلال شرکت تضامنی این مطلب را بخوانید.

هم‌چنین برای آگاهی بیشتر از ویژگی‌های شرکت تضامنی به مطلب «شرکت تضامنی چیست؟» مراجعه کنید.

مقدمه

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، شرکت تجاری یک شخصیت فرضی (شخصیت حقوقی) دارد. (برای مطالعۀ بیشتر، به مطلب «شخصیت حقوقی چیست؟» مراجعه کنید.)

که این شخصیت هم مانند شخصیت‌های حقیقی حیات و مرگی دارد. مسائل مربوط به پایان حیات شخصیت حقوقی به مرگ اشخاص حقیقی شباهت دارد. اما این تفاوت وجود دارد که قانون‌گذار اجازه داده است که شرکت تجاری پیش از این‌که کامل از بین برود، تعهدات ناتمامش را تمام کند، بدهی‌هایش را بپردازد و سود باقی‌مانده‌اش را بین شرکا تقسیم کند.

درنتیجه انحلال شرکت تجاری از آنجا آغاز می‌شود که شرکت تصمیم می‌گیرد عملیات تصفیه انجام بدهد. و زوال شرکت آن لحظه‌ای رخ می‌دهد که عملیات تصفیه به پایان می‌رسد. درواقع عملیات تصفیه این است که تمام دارایی‌ها و طلب‌های شرکت نقد می‌شود و بدهی‌هایش پرداخت می‌شود.

انحلال شرکت‌ها

شرایطی وجود دارد که وقتی اتفاق بیفتند، تمام انواع شرکت‌های تجارتی به واسطۀ آن‌ها منحل می‌شوند. این شرایط را مختصرا بیان می‌کنیم تا در مطلبی دیگر به تفصیل شرح بدهیم:

  • از بین رفتن تعدد شرکا: برای ایجاد هر شرکتی حداقل دو شریک نیاز است. پس به هردلیلی این تعدد شرکا از بین برود و شرکت دیگر شریکی نداشته باشد، شرکت از بین می‌رود.
  • انقضای مدت شرکت: ممکن است یک شرکت برای مدت محدودی ایجاد شده باشد. لذا با انجام فعالیت‌ها و پایان آن مدت، شرکت منحل می‌شود.
  • انتفاء موضوع شرکت: درصورتی که انجام دادن موضوع شرکت غیر ممکن شود، مثلا از نظر قانونی ممنوع شود، یا به طور کامل انجام بگیرد، شرکت تجاری نیز از بین می‌رود.
  • ورشکستگی شرکت: پس از صدور حکم ورشکستگی، شرکت منحل می‌شود.
  • بطلان قرارداد شرکت: با توافق شرکا و امضای قرارداد شرکت، شرکت ایجاد می‌شود. حال اگر به هردلیلی این قرارداد باطل شود، موجب بطلان شرکت تجاری خواهد شد.
  • تصمیم تمام شرکا: وقتی همۀ شرکا با توافق هم شرکت را ایجاد می‌کنند، پس می‌توانند با توافق هم شرکت را از بین ببرند.

انحلال شرکت تضامنی

در قانون تجارت، شرایط خاصی ذکر شده که به موجب آن یک شرکت تضامنی از بین می‌رود.

در مادۀ ۱۳۶ قانون تجارت علت‌های انحلال شرکت تضامنی این طور بیان شده است:

 

شرکت تضامنی درموارد ذیل منحل می‌شود:

 الف ـ درمورد فقرات ۱ و۲ و۳ ماده ۹۳

ب ـ درصورت تراضی تمام شرکاء

ج- درصورتی که یکی ازشرکاء به دلایلی انحلال شـرکت را از محکمـه تقاضـا نمایـد و محکمه آن دلایل را موجه دانسته حکم به انحلال بدهد.

د ـ درصورت فسخ یکی ازشرکاءمطابق ماده ۱۳۷٫

ه ـ درصورت ورشکستگی یکی از شرکاء مطابق ماده ۱۳۸٫

وـ درصورت فوت یا محجوریت یکی از شرکاء مطابق مواد ۱۳۹ و۱۴۰٫

تبصره ـ درمورد بند”ج” هرگاه دلائل انحلال منحصرا مربوط به شریک یا شرکاء معین باشد محکمه مـی‌توانـد بـه تقاضای سایر شرکاء بجای انحلال حکم اخراج آن شریک یا شرکای معین را بدهد.

پس موارد انحلال شرکت تضامنی را می‌شود این‌چنین برشمرد:

  1. انحلال شرکت تضامنی با موافقت تمام شرکا امکان‌پذیر است.

۲) طبق بند “ه” ماده‌ای که گفته شد، ورشکستگی یکی از شرکا ممکن است به انحلال شرکت تضامنی منجر شود.

۳) فوت شریک نیز می‌تواند باعث انحلال شرکت تضامنی شود. مگر این‌که سایر شرکا و قائم‌مقام شریک فوت شده، بقای شرکت تضامنی را بخواهند.

۴) اگر یکی از شرکا محجور شود، یعنی صلاحیتش را برای استفاده از حق از دست بدهد نیز مانند مورد قبل است. یعنی با رضایت سایر شرکا و قائم‌مقام شخص محجور شده، می‌توان از انحلال شرکت تضامنی جلوگیری کرد.

۵) اگر یکی از شرکاء شرکت تضامنی به دلایلی تقاضای انحلال شرکت تضامنی را بدهد، دادگاه باید این تقاضا را بررسی کند. اگر دلایل این شریک موجه بود، دادگاه حکم به انحلال شرکت می‌دهد.

 

فرض کنید یکی از شرکا، به شخص دیگری خارج از شرکت بدهی دارد. اما دارایی‌اش به قدری نیست که بتواند بدهی‌اش را پرداخت کند. طلبکار می‌تواند به سهم شریک از منافع شرکت مراجعه کند. مثلا اگر مبلغی به عنوان سود قرار است به شریک پرداخت شود، طلبکار می‌تواند آن مبلغ را برای بدهی خود دریافت کند.

اما اگر آن مبلغ هم برای طلب کافی نبود، طلبکار می‌تواند انحلال شرکت تضامنی را درخواست کند.

[WPSM_SERVICEBOX id=1200]

اگر می‌خواهید شرکت خود را منحل کنید، و یا می‌خواهید از انحلال شرکت تضامنی خود جلوگیری کنید، اما با روش‌های آن آشنا نیستید، می‌توانید به متخصصان ما در ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (4)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *