مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


ثبت برند چیست؟

ثبت برند چیست؟

در مطلب قبلی گفتیم که برند چیست. حال اگر قصد دارید کالا یا خدمات خود را تحت عنوان یک نام یا علامت تجاری عرضه کنید، خوب است نکاتی را دربارۀ ثبت برند بدانید.

این مطلب به شما کمک می‌کند تا با ثبت برند آشنا شوید.

چرا باید برند یا علامت تجاری خود را ثبت کنیم؟

داشتن یک نشان یا نام تجاری اختیاری است. اما روشن است که اگر آن را به ثبت برسانید، می‌توانید از حمایت‌های قانونی مربوط به آن بهره‌مند بشوید.(برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب مزایای ثبت برند چیست را مشاهده کنید.)

وقتی شما نشان یا نام تجاری خود را ثبت می‌کنید، حق استفادۀ انحصاری از آن، برای شماست. ( مادۀ ۳۱ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری).

در صورت هرگونه سوءاستفاده به راحتی می‌توانید آن را پیگیری کنید. برای مثال فرض کنید رقیب شما علامتی بسیار مشابه به علامت تجاری شما طراحی می‌کند و با عرضۀ محصولات خود و سوءاستفاده از نام شما، به شما ضرر می‌رساند. اما اگر شما برند خود را ثبت کرده باشید، به راحتی می‌توانید این سوءاستفاده را تحت پیگرد قانونی قرار دهید.

در ایران اولویت ثبت برند با کیست؟

نظام‌های حقوقی مختلف، فرایندهای خاص خود را در به رسمیت شناختن یک برند یا علامت تجاری دارند. اما نظام حقوقی ایران چه سازوکاری در این رابطه دارد؟

فرض کنید شما سال‌هاست در زمینه‌ای مشغول کسب‌وکار هستید و نشان تجاری خود را دارید. هم‌چنین مدت‌هاست مردم از کیفیت محصولات شما راضی هستند و به شما مراجعه می‌کنند. اگر در چنین فرضی شما علامت خود را ثبت نکرده باشید، درصورتی که فرد دیگری اظهارنامۀ ثبت نشان تجاری را به ادارۀ مالکیت معنوی ارائه کند، این علامت برای او به ثبت می‌رسد و تمام زحمات شما زیر سوال می‌رود و متضرر می‌شوید. زیرا در حقوق ایران آن شخصی مقدم است که زودتر اظهارنامۀ ثبت را ارسال کرده باشد. این‌که شما سال‌ها از آن علامت استفاده کرده‌اید و سودهای بالا کسب کرده‌اید اهمیتی ندارد.

[WPSM_SERVICEBOX id=1686]

برای سهولت امور ثبت، می‌توانید ثبت برند یا علامت و نام تجاری خود را به متخصصان ما در ثبت‌یار بسپارید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.91/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *