مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انواع ثبت برند

انواع ثبت برند

آیا دوست دارید که یک برند جهانی داشته باشید؟ برندی که در سراسر دنیا معروف شود و هیچ‌کس جز شما نتواند آن را به ثبت برساند؟ آیا مزایای استفاده از ثبت برند در ایران و ثبت جهانی را می‌شناسید؟ انواع ثبت برند کدام‌ها هستند؟ این مطلب به شما کمک می‌کند تا با انواع ثبت برند آشنا شوید.

برند و نام تجاری

در مطلب «برند چیست؟» گفتیم که برای ثبت برند ابتدا باید منظور خود را از برند مشخص کنید. ببینید که طبق ماده ۳۰ «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری»، آنچه می‌خواهید علامت تجاری است یا نام تجاری.

انواع ثبت برند

انواع ثبت برند را می‌توان این‌چنین برشمرد:

  • ثبت برند در ایران
  • ثبت برند بین‌المللی (مادرید)

ثبت برند در ایران

یکی از انواع ثبت برند ، برند در ایران است. که در  سال ۱۳۰۴ برای اولین بار قانونی برای ثبت و حمایت از اختراعات و علائم تجاری به تصویب رسید. و در سال ۱۳۱۰ اصلاح شد و آئین‌نامه‌ای برای آن نوشته شد. قانونی که هم‌اکنون درخصوص ثبت علامت و نام تجاری در ایران لازم‌الاجراست، «قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری» است. این قانون در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسید و آئین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۳۸۷ نوشته شد.

ثبت علامت تجاری در ایران جز در مواردی که قانون الزام کرده است، اختیاری است. اما شما با ثبت نام یا علامت تجاری خود از مزایایی بهره‌مند می‌شوید. می‌توانید آن‌ها را در مطلب «مزایای ثبت برند» مطالعه کنید. هزینه ثبت برند در ایران نسبت به ثبت بین‌المللی کمتر خواهد بود.

ثبت علائم تجاری در ایران توسط اداره مالکیت معنوی انجام می‌گیرد. خوب است بدانید که امروزه جهت سهولت کار مشتریان ثبت برند آنلاین نیز انجام می‌شود.

ثبت بین‌المللی

دیگر نوع از انواع ثبت برند ، ثبت بین‌المللی است. کشورهایی که به عضویت کنوانسیون پاریس درآمدند، از مزایایی جهت ثبت برند خود بهره‌مند شدند. برای مثال وقتی برندی در ایران به ثبت می‌رسد، تا ۶ ماه پس از ثبت، کشورهای عضو کنوانسیون نمی‌توانند این علامت را به ثبت برسانند.

اما برای آسان‌تر کردن ثبت بین‌المللی، کشورهای عضو کنوانسیون پاریس، سیستم مادرید را تصویب کردند. که این سیستم با کنوانسیون مادرید و پروتکل آن اجرایی شد.

برای ثبت بین‌المللی، ابتدا باید علامت تجاری را در کشور خود به ثبت برسانید. سپس می‌توانید از طریق دفاتر مالکیت صنعتی کشورهای عضو مادرید، درخواست ثبت بین‌المللی کنید.

سازمان جهانی مالکیت معنوی، سیستمی را برای ثبت بین‌المللی در نظر گرفته است. می‌توانید با مراجعه به سایت آن، نسبت به ثبت بین‌المللی اقدام کنید.

مزایای ثبت بین‌المللی

امتیاز استفاده از این سیستم چیست؟ این است که شما می‌توانید به راحتی یک اظهارنامه بین‌المللی به سازمان جهانی مالکیت معنوی بدهید. و از این طریق از حمایت‌های کشورهای عضو کنوانسیون مادرید بهره‌مند شوید. کشورهایی که با درخواست شما موافقت کنند، موظف‌اند از علامت یا نام بین‌المللی شما در کشور خود حمایت کنند.

هم‌چنین وجود این سیستم باعث شده‌است ثبت بین‌المللی بسیار ساده شود. به‌وسیله یک اظهارنامه و پرداخت تعرفۀ مربوط به آن، درخواست شما بررسی می‌شود.

برای دسترسی به فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه‌های ثبت بین‌المللی به این آدرس مراجعه کنید.

کارشناسان ثبت‌یار آمادۀ هرگونه کمک‌رسانی برای انواع ثبت برند شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.75/5 (32)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *