فهرست عناوین

تغییرات شرکت با مسئولیت محدود از آن‌جا اهمیت پیدا می‌کند که این نوع شرکت، یکی از پرطرفدارترین شرکت‌ها برای ثبت است. مدتی پس از ثبت شرکت، شرکا ممکن است بخواهند تغییراتی در شرکت ایجاد کنند. بعضی از مهم‌ترین تغییرات در شرکت مسئولیت محدود، باید در صورتجلسه‌ای نوشته شده و بعد از امضای شرکا، در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد تا آن تغییرات به رسمیت شناخته شوند. در این مطلب مهم‌ترین تغییرات شرکت با مسئولیت محدود را با هم بررسی می‌کنیم.


انواع تغییرات شرکت مسئولیت محدود 

مهم‌ترین تغییرات شرکت مسئولیت محدود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱. تغییر نام

۲. تغییر موضوع فعالیت

۳. تغییر آدرس

۴. افزایش سرمایه

۵. کاهش سرمایه

۶. نقل و انتقال سهم‌الشرکه

۷. تغییر مدیران (انتخاب مدیران جدید)

۸. انحلال شرکت و…

علاوه بر مواردی که گفتیم، ممکن است تغییرات دیگری نیز در شرکت مسئولیت محدود به وجود بیاید. برای ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود خود، وارد سامانه ثبت‌یار شوید و نوع تغییر یا تغییرات مورد نظر خود را انتخاب کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند و فرایند ثبت تغییرات شرکت شما آغاز می‌شود. اطلاعات مورد نظر را وارد کنید،‌ ما با شما تماس می‌گیریم.

در ادامه شرایط مربوط به هرکدام از تغییرات شرکت مسئولیت محدود را بررسی می‌کنیم:

انواع تغییرات شرکت با مسئولیت محدود
انواع تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

۱. تغییر نام شرکت مسئولیت محدود

گاهی ممکن است بنا بر دلایلی، شرکت بخواهد نام خود را تغییر دهد. مثلا در صورتی که موضوع فعالیت شرکت تغییر کرده و نام جدیدی نیاز است تا معرف موضوع فعالیت جدید شرکت باشد. برای این کار، مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌شود، صورتجلسه تغییر نام شرکت مسئولیت محدود تنظیم شده و شرکا آن را امضا می‌کنند. سپس به همراه مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. در نهایت پس از تایید و پرداخت هزینه روزنامه‌ها، آگهی تغییرات شرکت مسئولیت محدود، در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر می‌شود.


۲. تغییر موضوع فعالیت شرکت مسئولیت محدود

با گذشت مدتی از ثبت شرکت مسئولیت محدود، ممکن است موسسین آن متوجه شوند که برای انجام فعالیت مورد نظر باید حوزه‌های دیگری را نیز به موضوع فعالیت خود اضافه کنند، یا آن‌که به طور کلی موضوع فعالیت شرکت را تغییر داده و در حوزه جدیدی مشغول به فعالیت شوند. برای این کار هم مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل شده و صورتجلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت با مسئولیت محدود تنظیم می‌شود. سپس به همراه مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. پس از مدتی با پرداخت هزینه روزنامه‌ها، آگهی‌ها چاپ شده و نمونه صورتجلسه تغییر موضوع فعالیت شرکت مسئولیت محدود به ثبت می‌رسد.


۳. تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

یکی دیگر از تغییرات شرکت مسئولیت محدود، تغییر نشانی یا همان تغییر آدرس است. در صورتی که شرکت بخواهد به شهر دیگری منتقل شود، یا به دلیل  گسترش فعالیت شرکت، نیاز به فضای بیشتر و بزرگ‌تری وجود داشته باشد، شرکا به فکر تغییر آدرس می‌افتند. کار تنظیم صورتجلسه تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود نیز بر عهده مجمع عمومی فوق‌العاده است. و فرایند ثبت و انتشار آگهی آن نیز مانند دو مورد قبلی‌ست.


۴. افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

یکی از رایج‌ترین تغییرات در شرکت مسئولیت محدود، افزایش سرمایه است. گاهی ممکن است بر اثر گسترش فعالیت شرکت،‌ میزان سرمایه آن افزایش پیدا کند. یا در حالت دیگر، نیاز به ورود شریک جدیدی احساس شود و که سرمایه‌ای را هم به شرکت بیاورد. گاهی نیز ممکن است بدون ورود شریک جدید، شرکا بخواهند که سهم‌الشرکه خود را افزایش دهند. در این شرایط یا شرایط مشابه، شرکا تصمیم به افزایش سرمایه می‌گیرند. برای ثبت صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت مسئولیت محدود، مجمع عمومی فوق‌العاده تشکیل می‌شود و پس از امضای صورتجلسه توسط شرکا، به همراه مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. در نهایت با آگهی شدن در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار، افزایش سرمایه انجام می‌شود.


۵. کاهش سرمایه شرکت مسئولیت محدود

کاهش سرمایه ممکن است به دو صورت اجباری یا اختیاری صورت بگیرد. مثلا ممکن است میزان سرمایه شرکت بیشتر از سرمایه مورد نیاز برای انجام فعالیت‌ها باشد، یا این‌که فعالیت شرکت به دلایلی محدود شود. برای این تغییر در سرمایه شرکت، صورتجلسه کاهش سرمایه شرکت مسئولیت محدود در مجمع عمومی فوق‌العاده تنظیم می‌شود و شرکا آن را امضا می‌کنند. سپس به همراه مدارک، به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود. پس از بررسی کارشناس اداره و تایید، صفحه پرداخت روزنامه‌ها باز می‌شود و بعد از پرداخت، آگهی کاهش سرمایه در روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار به چاپ می‌رسد.


۶. نقل و انتقال سهم‌الشرکه

نقل و انتقال سهم‌الشرکه در شرکت مسئولیت محدود، یکی از پیچیده‌ترین تغییرات شرکت مسئولیت محدود است. اگر یکی از شرکا بخواهد سهم‌الشرکه خود را به فرد دیگری منتقل کند، باید سه چهارم شرکا با این انتقال موافق باشند و البته اکثریت عددی هم داشته باشند. سپس صورتجلسه نقل و انتقال سهم الشرکه در مجمع عمومی فوق‌العاده تنظیم می‌شود. شرکا با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی تقاضای صدور سند رسمی برای نقل و انتقال سهم الشرکه را می‌دهند. بعد از آن باید مالیات نقل‌وانتقال سهم‌الشرکه را بپردازند تا دفترخانه بتواند سند رسمی نقل و انتقال سهم‌الشرکه را تنظیم کند. پس از آن اصل یا کپی برابر با اصل سند رسمی نقل و انتقال به همراه صورتجلسه تنظیم شده، به همراه باقی مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌شود تا سایر مراحل ثبتی را طی کند و با آگهی شدن صورتجلسه در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار،‌ نقل و انتقال سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود انجام شود.


۷. انتخاب مدیران شرکت مسئولیت محدود

در شرکت مسئولیت محدود، مدیران می‌توانند به صورت نامحدود انتخاب شوند. یعنی هنگام تاسیس شرکت و در اساسنامه محدودیتی برای مدت مدیریت مدیران تعیین نشود. اما با این حال ممکن است در بعضی از شرکت‌های مسئولیت محدود مدت مدیریت مدیران، محدود باشد. مثلا مانند شرکت‌های سهامی خاص، ۲ سال در نظر گرفته شود. در این صورت با پایان یافتن مدت مدیریت باید مدیران جدید انتخاب شده یا همان مدیران قبلی تمدید شوند. برای این کار صورتجلسه انتخاب مدیران و تعیین سمت اعضای هیئت مدیره شرکت مسئولیت محدود در مجمع عادی تنظیم شده و در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسد. پس از پرداخت هزینه و چاپ شدن آگهی در روزنامه‌ها، مدیران جدید شرکت انتخاب شده‌اند.

نکته: تا زمانی که مدیران جدید انتخاب شوند، مدیران قبلی هم‌چنان مدیر شرکت شناخته شده و مسئولیت شرکت با ایشان است.


۸. انحلال شرکت

یکی دیگر از مهم‌ترین تغییرات مسئولیت محدود، انحلال آن است. در شرایطی ممکن است شرکا تصمیم به انحلال شرکت بگیرند. مثلا این‌که دیگر نتوانند یا نخواهند به ادامه فعالیت در موضوع شرکت بپردازند. یا اختلافی بین‌شان ایجاد شود و برخی دلایل دیگر. در این صورت نیز صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده تنظیم شده و در آن نسبت به انحلال شرکت تصمیم گرفته می‌شود.


الزام ثبت صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود

هرکدام از تغییرات شرکت که الزام به ثبت دارند،‌ باید در صورتجلسه‌ای تنظیم و ثبت شوند. صورت جلسه شرکت با مسئولیت محدود نیز مانند همه‌ی صورتجلسات ثبتی،‌ باید از چارچوب خاصی پیروی کند تا در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده و درخواست رد نشود.

برای مثال موارد زیر باید در صورتجلسه شرکت مسئولیت محدود ذکر شوند:

۱- نام و نوع شرکت

۲- تاریخ تنظیم صورتجلسه

۳- دستور جلسه

۴- نام و امضای اعضای شرکت

باید توجه داشت که صورتجلسه‌های تغییرات هم به صورت فیزیکی و روی برگه تنظیم می‌شوند و هم به صورت اینترنتی در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها. نکته مهم این‌جاست که این دو صورتجلسه باید کاملا شبیه هم باشند و مغایرتی نداشته باشند. زیرا کارشناسان اداره،‌ نسخه فیزیکی را با اینترنتی تطبیق می‌دهند و در صورت مغایرت،‌ صورت‌جلسه رد می‌شود.


مراحل ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

همان‌طور که گفتیم، برخی از تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود نیاز به ثبت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها دارند.


نکات

پیش از ثبت تغییرات در شرکت مسئولیت محدود، حتما به اساسنامه شرکت مراجعه کنید تا ببینید هر کدام از تغییرات از اختیارات سهامداران و مجامع است یا هیئت مدیره. ممکن است شرکا هنگام تاسیس شرکت، در اساسنامه شرایط خاصی را برای انواع تغییرات شرکت در نظر گرفته باشند. پس با بررسی کردن اساسنامه، از صحت فرایند تغییرات خود مطمئن شوید.پس از تنظیم صورتجلسه در هر کدام از مجامع یا جلسه هیئت مدیره، صورتجلسه باید به امضای شرکا یا اعضای هیئت‌مدیره برسد. صورتجلسه‌ای که امضا نداشته باشد در واقع هیچ اعتباری ندارد.

پس از تنظیم و امضای صورتجلسه باید وارد سامانه اداره ثبت شرکت‌ها شده و مراحل تنظیم صورتجلسه را در سامانه، مرحله به مرحله پیش ببرید که در ادامه مراحل ثبت صورت جلسه تغییرات شرکت مسئولیت محدود را نیز بررسی می‌کنیم.

سپس باید یک نمونه از صورتجلسه امضا شده را به همراه مدارک لازم به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. بعد از مدتی در صورت تایید توسط کارشناسان اداره، هزینه روزنامه‌ها را برای درج آگهی تغییرات شرکت مسئولیت محدود پرداخت کنید. بعد از انتشار آگهی، ثبت تغییرات شرکت نهایی می‌شود.


مدارک ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود

برای این‌که بخواهیم تغییرات مورد نظر را ثبت کنیم، باید در انتهای مراحل ثبت اینترنتی تغییرات، مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت‌ها پست کنیم:

۱) صورتجلسه کاغذی تنظیم و امضا شده

۲) تصویر شناسنامه و کارت ملی شرکا

۳) اصل نامه نمایندگی، تصویر شناسنامه و کارت ملی نماینده (در صورت وجود شخص حقوقی در شرکت)

پس از تکمیل مراحل ثبت تغییرات در سامانه، مدارک فوق را در پاکت پستی مخصوص تغییرات شرکت‌ها می‌گذاریم. سپس رسید پذیرش اینترنتی را پرینت گرفته و روی پاکت پستی می‌چسبانیم و آن را از طریق دفاتر منتخب پستی، برای اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌کنیم.


ثبت تغییرات شرکت با ثبت‌یار

اگر تغییراتی که در شرکت با آن مواجه هستید در این مطلب نبود، نگران نباشید. ما در این مطلب مهم‌ترین تغییرات شرکت مسئولیت محدود را بررسی کردیم اما ثبت‌یار سایر تغییرات را نیز انجام می‌دهد.

با ثبت‌نام در سامانه ثبت‌یار یا از طریق تماس تلفنی درخواست تغییرات شرکت خود را ثبت کنید. پس از آن کارشناسان ما فرایند ثبت تغییرات را شروع می‌کنند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

پرتکرارترین سوالات مربوط به انواع تغییر در شرکت مسئولیت محدود را در ادامه می‌خوانید:

آیا باید تغییرات شرکت مسئولیت محدود را در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار ثبت کرد؟

بله، بعضی از تغییرات که الزام به ثبت دارند،‌ در نهایت باید آگهی آن‌ها در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار منتشر شود.

مدت زمان ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود و دریافت آگهی چقدر است؟

ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود در حدود ۲۰ روز کاری انجام می‌شود.

صورتجلسه تغییرات شرکت مسئولیت محدود چطور تنظیم می‌شود؟

صورت جلسه تغییرات شرکت با مسئولیت محدود ابتدا به صورت کاغذی تنظیم و امضا شده و با ورود اطلاعات در سامانه، صورتجلسه اینترنتی نیز تهیه می‌شود. با ارسال صورتجلسه کاغذی امضا شده و تطبیق آن با نسخه اینترنتی،‌ تغییرات شرکت تایید می‌شود.