فهرست عناوین

اگر سهامدار یا هیات مدیره یک شرکت سهامی خاص هستید، قطعا پس از ثبت شرکت خود و در طول سال تصمیمات متعددی می‌گیرید یا حتی مجبور می‌شوید تغییراتی را در شرکت اعمال کنید. نکته مهم اینکه تمامی اقدامات و تصمیمات شرکت سهامی خاص، نیاز به ثبت نزد اداره ثبت شرکت‌ها ندارند، ولی برخی از این تغییرات باید به ثبت برسند. برای ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص باید مرحله به مرحله پیش بروید و با تمامی نکات آن آشنا باشید. در غیر این صورت ممکن است در هر مرحله، روند تغییرات با مشکل مواجه شده و صورتجلسه شما ثبت نشود. 

کارشناسان ثبت یار، تغییرات شرکت سهامی خاص را با در نظر گرفتن تمامی نکات و قوانین و رویه‌های ثبتی انجام می‌دهند. کافی است درخواست خود را ثبت کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

راهنمای ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص

به طور کلی برای ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص باید گام‌های زیر را طی کنید که در این مطلب به بررسی هر یک از این مراحل می‌پردازیم. در انتها می‌توانید با خیالی راحت فرایند ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص خود را انجام دهید یا جهت اطمینان، از کارشناسان ثبتی کمک بگیرید.

گام اول: آیا تصمیم و تغییر مورد‌نظر شما نیازمند ثبت است؟

گام دوم: برای ثبت این نوع تصمیم، باید چه مجمعی تشکیل دهید و چه تشریفاتی لازم است؟

گام سوم: به چه نکاتی باید در تنظیم صورتجلسه توجه کنید؟

گام چهارم: چگونه در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها ورود اطلاعات انجام دهید؟

گام پنجم: چه مدارکی را باید به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید؟


مراحل ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص

اگر قصد دارید خودتان تغییرات شرکت سهامی خاص را انجام دهید، طبق گام‌های زیر عمل کنید. توجه داشته باشید که ثبت تغییرات در اداره ثبت شرکت‌ها مراحل زیادی دارد و باید با دقت کامل انجام شود. زیرا هرگونه اشتباه در این مراحل، باعث رد درخواست شما خواهد شد.

گام اول) انواع تغییرات شرکت سهامی خاص (تصمیمات نیازمند ثبت)

پیش از این که بخواهید برای ثبت تغییرات شرکت اقدام کنید باید مطمئن شوید که آیا تصمیم مورد‌نظر شما نیازمند ثبت است یا خیر؟

برخی از مهم‌ترین تغییرات شرکت سهامی خاص که باید در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسند عبارت‌اند از:

اصلاح مواد اساسنامهنقل و انتقال سهامتغییر آدرس شرکت
انتخاب و تعیین سمت مدیرانافزایش یا کاهش سرمایهتقسیم سود
تصویب تراز و صورت‌های مالیتغییر موضوع فعالیتتغییر نام
انحلال شرکتانتخاب بازرسانانتخاب روزنامه کثیرالانتشار
تاسیس یا انحلال شعبهتعیین صاحبان حق امضاالحاق به موضوع فعالیت

گام دوم) صلاحیت مجامع شرکت

اگر تصمیم شما نیازمند ثبت بود، در مرحله اول باید مجمع تشکیل دهید. هر یک از تغییرات شرکت سهامی خاص در صلاحیت یکی از مجامع فوق العاده، عادی به طور فوق العاده، عادی و هیات مدیره هستند. بنابراین ابتدا باید تشخیص دهید که چه نوع مجمعی تشکیل شود و حتما مفاد اساسنامه شرکت خود را چک کنید. زیرا ممکن است در اساسنامه محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده باشد.

در جدول زیر، انواع مجامع شرکت‌ سهامی خاص و مهم‌ترین تغییرات در صلاحیت‌ آن‌ها را مشاهده می‌کنید. اگر تغییرات مورد‌نظر شرکت شما جزء هیچ‌کدام از این موارد نبود، نگران نباشید. ثبت یار، ثبت تمامی انواع تغییرات شرکت سهامی خاص را انجام می‌دهد. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید. 

پس از تعیین نوع مجمع، سهامداران یا مدیران یا بازرسان شرکت موظف هستند که زمان و مکان دقیق برگزاری جلسه را به اطلاع برسانند.

انواع-مجامع-شرکت

گام سوم) تنظیم صورتجلسه

پس از تشکیل مجمع باید صورتجلسه‌ تنظیم کنید. این صورتجلسه باید به امضای حاضرین جلسه برسد. نحوه تنظیم صورتجلسه نیز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. به همین دلیل ما در ثبت یار انواع نمونه صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص را برایتان آماده کرده‌ایم، که به صورت رایگان می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید.

پس به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • اگر قصد انجام چند تغییر هم‌زمان در شرکت دارید، باید برای هر یک از موضوعات، صورتجلسه مجزا تنظیم کنید. برای نمونه در صورتی که می‌خواهید هم نام شرکت و هم آدرس شرکت را تغییر دهید، صورتجلسه جداگانه تنظیم کنید. در غیر این صورت اگر نام پیشنهادی شما تایید نشود، بقیه تصمیمات ذکر شده در صورتجلسه هم همراه با عدم تایید نام رد می‌شود.
 • متن صورتجلسه را باید کامل، دقیق و با توجه به نکات قانونی تنظیم کنید. یک صورتجلسه جامع شامل بخش‌های زیر است:
 • مشخصات شرکت
 • مشخصات جلسه
 • انتخاب هیات رئیسه
 • مصوبات جلسه
 • تعیین نماینده امضای دفاتر
 • فهرست سهامداران حاضر در جلسه

گام چهارم) ورود اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها

بعد از تشکیل مجمع و تنظیم صورتجلسه، به سامانه اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید و اطلاعات خواسته شده را به طور کامل و دقیق ثبت کنید. 

ثبت‌یار، ورود اطلاعات تغییرات شرکت سهامی خاص در سامانه را توسط کارشناسان متخصص و به صورت آنلاین ارائه می‌دهد. کافی است درخواست خود را ثبت کنید و نگران رد شدن صورتجلسه خود توسط اداره ثبت شرکت‌ها نباشید.

گام پنجم) پذیرش نهایی و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها

در انتهای فرایند، رسید پذیرش نهایی را دریافت کنید. رسید پذیرش را باید به همراه مدارک لازم به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 • اصل صورتجلسه‌ی امضا شده
 • اصل اظهارنامه 
 • آگهی دعوت در صورت تشکیل جلسه با نصاب اکثریت
 • نامه نمایندگی اشخاص حقوقی (در صورتی که یکی از سهامداران شخص حقوقی باشد)
 • اصل یا برابر با اصل وکالتنامه

مدارک را در  پوشه تغییرات قرار دهید و از طریق دفاتر پستی منتخب برای ارسال آن اقدام کنید.


ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص با ثبت یار

فرآیند تغییرات شرکت سهامی خاص شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما پیچیدگی‌هایی دارد که علاوه بر دانش حقوقی، لازم است تا با فوت و فن‌های تنظیم صورتجلسه و ثبت‌ آن هم آشنا باشید.

کارشناسان ثبت یار با تسلط کامل بر قوانین و مقررات، آماده همراهی شما برای ثبت انواع تغییرات شرکت سهامی خاص هستند. تمامی هزینه‌ها در ثبت‌یار کاملا شفاف است و امکان ثبت درخواست در هر زمانی فراهم است.

شماره تماس واحد پشتیبانی:

۰۲۱ – ۷۴۳۱۸۷۰۰

سوالات متداول

در فرایند ثبت تغییرات شرکتهای سهامی خاص ممکن است سوالاتی برای شما مطرح شود. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین سوالات پاسخ داده‌ایم:

هزینه ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص چقدر است؟

هزینه ثبت تغییرات بستگی به نوع تغییرات در شرکت دارد. برای اطلاع از هزینه‌ها می‌توانید به صفحه «خدمات و تعرفه‌ها» و هزینه ثبت تغییرات شرکت در سایت ثبت یار مراجعه کنید.

آیا صورتجلسه تغییرات شرکت‌ سهامی خاص باید در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار چاپ شود؟

بله، تغییرات شرکت سهامی خاص باید در هر دو روزنامه رسمی و کثیرالانتشار به ثبت برسد.

برای ثبت تغییرات شرکتهای سهامی خاص چه مدارکی لازم است؟

مهم‌ترین مدارک لازم برای ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص عبارت‌اند از: تصویر شناسنامه و کارت ملی سهامداران و میزان سهام آن‌ها، تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای هیات مدیره و بازرسان، تصویر اساسنامه شرکت و سایر اطلاعات مورد‌نیاز با توجه به نوع صورتجلسه.

مدت زمان ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص و دریافت آگهی چقدر است؟

مدت زمان ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص در ثبت یار حدود ۲۰ روز کاری است.