مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود؟

شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود؟

مقدمه:

طبق آمارهای رسمی اداره ثبت شرکت­ها، از میان هفت نوع قالب شرکتی رسمی، اکثریت شرکت­هایی که در این اداره ثبت شده و در نتیجه قانوناً به رسمیت شناخته شده­اند، از دو نوع شرکت­ های سهامی خاص و با مسئولیت­ محدود هستند. معمولا سئوال کارآفرینان این است که چه نوع شرکتی ثبت کنیم؟ شرکت سهامی یا مسئولیت محدود؟

در مطالب گذشته از مزیت­های ثبت شرکت گفتیم و به این نتیجه رسیدیم که شرکت به دلایل متعدد بهتر است ثبت شود. اما با توجه به این­که قانون­گذار، انواع مختلفی را برای شرکت­های تجاری پیش بینی کرده است و از این میان اکثر فعالان تجاری از دو قالب فوق الذکر استفاده می­کنند، مزیت­های این دو نوع شرکت نسبت به یکدیگر چیست و بهتر است برای ثبت شرکت خود از کدام یک از این دو قالب استفاده کنیم؟

پیش از بیان معیارهایی برای انتخاب بین این دو شرکت، باید گفت جوابی قطعی برای سوال اصلی مطلب وجود ندارد. همه چیز بستگی به شما، نوع فعالیتتان و اندازه بیزینس شما دارد.

ملاکهایی برای انتخاب:

پیش از انتخاب سهامی خاص و یا مسئولیت محدود باید به چند پرسش اساسی جواب داد. اولین پرسش آن است که چگونه فعالیتی می­خواهیم انجام دهیم؟ این­که جامعه مخاطب ما چه کسانی هستند و با چه نوع شخصیت­های تجاری سر و کار داریم، می­تواند عاملی بسیار تاثیر­گذار در انتخاب قالب شرکت باشد. به طور مثال اگر یک شرکت عمرانی هستیم و محل درآمدمان، دریافت پروژه­های عمرانی از طریق شرکت در مناقصات است، قطعا شرکت سهامی خاص بهتر است. چون اساسا شرکت سهامی خاص، در عالم تجارت از اعتبار تجاری بیشتری برخوردار است و پیش شرط شرکت در بسیاری مناقصات، سهامی خاص بودن قالب شرکت است. به علاوه، دریافت وام از بانک­ها جهت تامین مالی فعالیت­های شرکت نیز در بسیاری موارد و به علت همین اعتبار بیشتر شرکت­های سهامی خاص، مستلزم سهامی خاص بودن است.

سوال دیگری که پیش از این انتخاب باید جواب داده شود، آن است که با چه کسانی می­خواهیم کار کنیم؟ به طور کلی ممکن است با ۴گروه از افراد کار کنیم. خانواده، دوستان نزدیک مورد اعتماد، آشنایان و اشخاص ناآشنا این افراد هستند. با توجه به نوع خاص مقررات این دو شرکت[۱]، یک قاعده پایه وجود دارد و آن این است که هر چه میزان اعتماد بین افراد تشکیل دهنده شرکت بیشتر باشد، مسئولیت محدود گزینه بهتری خواهدبود. فلذا بیشتر شرکت­های خانوادگی از نوع با مسئولیت محدود هستند.

از جمله مزایایی که برای شرکت سهامی خاص نسبت به مسئولیت محدود ذکر شده است، می­توان به سهولت نقل و انتقال سهام و کمتر بودن تشریفات قانونی نقل و انتقال سهام در این نوع شرکت­ها به نسبت مسئولیت محدود اشاره کرد.

[۱] به طور مثال، درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵ % سرمایه باید نقداً دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵ % درتعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد. و یا انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.91/5 (23)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *