مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود؟

شرکت سهامی خاص بهتر است یا مسئولیت محدود؟

دنیای گسترده تجارت و کسب و کار موجب شده است که با توجه به موضوع فعالیت خود بتوانیم انتخاب‌های گسترده‌ای داشته باشیم. در عین حال تمامی این فعالیت‌ها باید در چارچوب قانونی انجام شود تا جنبه رسمی داشته باشد. به همین منظور قانون تجارت قالب‌های مختلفی را برای انجام فعالیت، تحت عنوان شرکت معرفی کرده است. شرکت‌های تجاری ۷ نوع هستند که از بین آن‌ها دو نوع سهامی خاص و بامسئولیت محدود محبوبیت بیشتری دارند. دلیل این رواج و محبوبیت مزایایی است که نسبت به سایر شرکت‌های تجاری دارند. برای مثال میزان مسئولیت شرکا در این نوع شرکت‌ها بسیار کمتر از مدل‌هایی چون تضامنی یا نسبی است. به علاوه این دو شرکت را می‌توان برای موضوعات مختلفی تشکیل داد. سوالی که ممکن است مطرح شود این است که در بین شرکت سهامی یا مسئولیت محدود کدام یک اولویت دارد؟ به عبارت دیگر شرکت سهامی خاص بهتر است یا بامسئولیت محدود؟

برای پاسخ به این سوال و آشنایی بیشتر با دو نوع شرکت سهامی خاص و بامسئولیت محدود این مقاله را دنبال کنید.

شرکت سهامی خاص

مبحث شرکت سهامی و قواعد آن یکی از مفصل‌ترین مباحث قانون تجارت در رابطه با شرکت‌های تجاری است. این شرکت در اصل خود دارای دو نوع سهامی عام و سهامی خاص است. از لحاظ ماهیت این دو نوع شرکت با هم مشابه هستند ولی تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. برای مثال شرکت سهامی عام برای موضوعات گسترده‌تر و صنایع بزرگ تاسیس می‌شود چرا که اصولا دارای سرمایه زیادی است ولی شرکت‌ سهامی خاص می‌تواند در انواع موضوعات تجاری ثبت و به فعالیت بپردازد.

قانون تجارت شرکت سهامی را این گونه تعریف کرده است:

«شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.»

با این توصیف وجه مشخصه شرکت سهامی نوع سرمایه آن است که به صورت سهام وجود دارد.

که برای آشنایی بیشتر با سرمایه و انتقال آن در شرکت سهامی خاص می‌توانید به مطلب « نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص» مراجعه نمایید.

شرکت بامسئولیت محدود

در بررسی شرکت بامسئولیت محدود و انتخاب شرکت سهامی یا مسئولیت محدود باید گفت، از جمله رقبای شرکت سهامی خاص، شرکت بامسئولیت محدود است که همان‌طور که از اسم آن پیداست، شرکا مسئولیت محدودی در برابر تعهدات شرکت و بدهی‌های آن دارند. به عبارت دیگر در این شرکت هر یک از شرکا به میزان سرمایه‌ای که به شرکت آورده است، مسئولیت دارد.

قانون تجارت، شرکت بامسئولیت محدود را این‌گونه تعریف کرده است:

«شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون این که سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.»

برای آشنایی بیشتر با این شرکت‌ها و نحوه ثبت آن، علاوه بر مطالعه مقاله « شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود»، می‌توانید با ثبت‌یار تماس بگیرید تا ضمن مشاوره رایگان، از خدمات آنلاین ثبت شرکت بهره‌مند شوید.

تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت بامسئولیت محدود

هر دو نوع این شرکت‌ها، شرکت سرمایه به‌شمار می‌روند. به این معنی که هر یک از شرکا به میزان سرمایه‌ای که در شرکت آورده است، مسئول قروض و تعهدات شرکت در مقابل اشخاص دیگر به‌شمار می‌رود.

در تفاوت آن‌ها نیز باید گفت، ارکان این شرکت‌ها به‌طور کلی با یکدیگر متفاوت است و با توجه به نوع فعالیت باید آن را انتخاب کرد. برای آشنایی بیشتر می‌توانید به مطلب «برای انجام واردات و صادرات، ثبت شرکت با مسئولیت محدود بهتر است یا سهامی خاص؟»

توصیه ثبت‌یاری:
شرکت سهامی با هر موضوعی تشکیل شود، آن موضوع تجاری به‌شمار می‌رود. در حالی‌که شرکت بامسئولیت محدود، بر اساس قانون چنین قیدی ندارد.

این ارکان عبارت‌‌اند از:

تعداد شرکا

تمامی شرکت‌های تجاری اعم از سهامی یا مسئولیت محدود، با وجود شریک می‌توانند ثبت شوند. حداقل تعداد شرکا در تمامی شرکت‌ها در قانون تجارت مشخص شده است.

حداقل تعداد اعضا در شرکت سهامی خاص ۳ نفر و در شرکت بامسئولیت محدود۲ نفر است.

هیئت مدیره

شرکت‌های سهامی خاص می‌توانند با حداقل ۳ نفر اعضای هیئت مدیره برای تصمیم‌گیری‌های شرکت تشکیل شوند. در حالی که در شرکت بامسئولیت محدود حداقل تعداد مدیران می‌تواند ۱ نفر باشد.

توصیه ثبت‌یاری:
شرکت سهامی ملزم به تشکیل مجامع شرکت، طبق قانون است. در حالی‌که چنین الزامی برای شرکت بامسئولیت محدود وجود ندارد.

تامین و پرداخت سرمایه

در هر دو نوع شرکت، سرمایه می‌تواند به صورت نقدی و غیرنقدی باشد. نحوه پرداخت این سرمایه در دو نوع شرکت سهامی یا بامسئولیت محدود متفاوت است.

برای تشکیل شرکت بامسئولیت محدود باید تمامی سرمایه نقدی پرداخت و سرمایه غیرنقدی تقویم شود. در حالی‌که در شرکت سهامی صرفا سرمایه غیرنقدی باید   محاسبه و اسناد آن به شرکت تحویل داده شود و لازم به پرداخت تمامی سرمایه به‌صورت نقدی نیست.

نوع سرمایه

در شرکت سهامی به دلیل ماهیت این شرکت‌ها، تمامی سرمایه به سهام مساوی تقسیم می‌شود و سود زیان نیز بر اساس هر سهم محاسبه می‌گردد ولی در شرکت بامسئولیت محدود سهام وجود ندارد و به میزان سرمایه در شرکت شریک هستند.

ملاک انتخاب شرکت سهامی یا مسئولیت محدود

باید گفت هر کدام از این شرکت‌های برای نوعی از فعالیت مناسب هستند. در این رابطه، پیش از انتخاب سهامی خاص یا مسئولیت محدود باید به چند پرسش اساسی جواب داد. پاسخ به هر یک از این پرسش‌ها می‌تواند شما را در انتخاب شرکت سهامی یا مسئولیت محدود کمک نماید.

توجه به نوع فعالیت و مخاطبان شرکت

 اولین پرسش آن است که چه فعالیتی می‌خواهیم انجام دهیم؟ اینکه جامعه مخاطب ما چه کسانی هستند و با چه نوع شخصیت‌های تجاری سر و کار داریم، می‌تواند عاملی بسیار تاثیر‌گذار در انتخاب قالب شرکت باشد. به‌طور مثال اگر یک شرکت عمرانی هستیم و محل درآمدمان، دریافت پروژه‌های عمرانی از طریق شرکت در مناقصات است، قطعا شرکت سهامی خاص بهتر است. چون اساسا شرکت سهامی خاص، در عالم تجارت از اعتبار تجاری بیشتری برخوردار است و پیش شرط شرکت در بسیاری مناقصات، سهامی خاص بودن قالب شرکت است. به علاوه، دریافت وام از بانک‌ها جهت تامین مالی فعالیت‌های شرکت نیز در بسیاری موارد و به علت همین اعتبار بیشتر شرکت‌های سهامی خاص، مستلزم سهامی خاص بودن است.

توجه به شرکای شرکت

سوال دیگری که پیش از این انتخاب باید جواب داده شود، آن است که با چه کسانی می‌خواهیم کار کنیم؟ به طور کلی ممکن است با چهار گروه از افراد کار کنیم:

خانواده، دوستان نزدیک مورد اعتماد، آشنایان و اشخاص ناآشنا.

با توجه به نوع خاص شرکت سهامی یا بامسئولیت محدود، یک قاعده پایه وجود دارد و آن این است که هر چه میزان اعتماد بین افراد تشکیل دهنده شرکت بیشتر باشد، مسئولیت محدود گزینه بهتری خواهد بود. در نتیجه بیشتر شرکت‌های خانوادگی از نوع با مسئولیت محدود هستند.

توجه به انتقال سرمایه در شرکت

از جمله مزایایی که برای شرکت سهامی خاص نسبت به با مسئولیت محدود ذکر شده است، می‌توان به سهولت نقل و انتقال سهام و کمتر بودن تشریفات قانونی نقل و انتقال سهام در این نوع شرکت‌ها به نسبت مسئولیت محدود اشاره کرد.

به طور مثال، در شرکت سهامی خاص حداقل ۳۵ % سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانک‌ها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵ % درتعهد سهامداران باشد. در شرکت بامسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقرار به دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد. به‌علاوه انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

ثبت شرکت سهامی یا مسئولیت محدود با ثبت‌یار

در این مقاله با توضیح هر یک از شرکت‌های سهامی و بامسئولیت محدود ویژگی‌های آن‌ها را به شما معرفی کردیم. اگر شما هم می‌خواهید فعالیت تجاری خود را در قالب شرکت‌های تجاری شروع کرده و گسترش دهید، پس از انتخاب مناسب‌ترین نوع شرکت برای فعالیت خود، ثبت‌یار شما را برای ثبت شرکت و سایر مراحلی که پس از ثبت به آن نیاز دارید همراهی می‌کند.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.92/5 (24)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *