مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


انحلال شرکت نسبی

انحلال شرکت نسبی

اگر یک شرکت نسبی دارید و دیگر نمی‌خواهید به فعالیت در آن ادامه بدهید، مطلب انحلال شرکت نسبی را بخوانید. برای انحلال شرکت نسبی چه کار باید کرد؟ این انحلال چه آثاری دارد؟

برای آگاهی بیشتر از شرکت نسبی می‌توانید مطلب «شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت نسبی» را مطالعه کنید.

 مقدمه

انحلال یک شرکت تجاری، درواقع مشابه مرگ یا پایان حیات یک شخصیت حقیقی است. یک شخصیت حقوقی نیز مانند اشخاص حقیقی یک روز حیات خود را آغاز می‌کند، سپس فعالیت‌هایش را انجام می‌دهد و بالاخره روزی حیاتش به پایان می‌رسد.

برای آشنایی بیشتر با شخصیت حقوقی می‌توانید به مطلب «شخصیت حقوقی چیست؟» مراجعه کنید.

انحلال شرکت‌ها

در قانون تجارت شرایطی ذکر شده که اگر رخ بدهند، باعث می‌شود هرکدام از انواع شرکت تجاری منحل بشود. این شرایط از قرار زیر اند:

 • از بین رفتن تعدد شرکا:

برای ایجاد هر شرکتی حداقل دو شریک نیاز است. پس به هردلیلی این تعدد شرکا از بین برود و شرکت دیگر شریکی نداشته باشد، شرکت از بین می‌رود.

 • انقضای مدت شرکت:

ممکن است یک شرکت برای مدت محدودی ایجاد شده باشد. لذا با انجام فعالیت‌ها و پایان آن مدت، شرکت منحل می‌شود

 • انتفاء موضوع شرکت:

درصورتی که انجام دادن موضوع شرکت غیر ممکن شود، مثلا از نظر قانونی ممنوع شود، یا به طور کامل انجام بگیرد، شرکت تجاری نیز از بین می‌رود.

 • ورشکستگی شرکت:

پس از صدور حکم ورشکستگی، شرکت منحل می‌شود.

 • بطلان قرارداد شرکت:

با توافق شرکا و امضای قرارداد شرکت، شرکت ایجاد می‌شود. حال اگر به هردلیلی این قرارداد باطل شود، موجب بطلان شرکت تجاری خواهد شد.

 • تصمیم تمام شرکا:

وقتی همۀ شرکا با توافق هم شرکت را ایجاد می‌کنند، پس می‌توانند با توافق هم شرکت را از بین ببرند.

انحلال شرکت نسبی

ماده ۱۸۹ قانون تجارت در خصوص مقررات شرکت نسبی می‌گوید:

       « مفاد ماده ۱۲۶ (‌جز مسئولیت شرکاء که به نسبت سرمایه آن‌ها است) و مواد ۱۲۷ تا ۱۳۶ در شرکت‌های نسبی نیز جاری است.»

که مادۀ ۱۳۶ به موارد انحلال شرکت تضامنی پرداخته‌است. یعنی شرایطی که در آن انحلال شرکت نسبی اتفاق می‌افتد مانند شرایط منحل شدن یک شرکت تضامنی است.

پس موارد انحلال شرکت نسبی را می‌شود این‌چنین برشمرد:

 • یک شرکت نسبی، با رضایت تمام شرکا منحل می‌شود.
 • طبق بند هـ ماده‌ای که گفته شد، ورشکستگی یکی از شرکا ممکن است به انحلال شرکت نسبی منجر شود.
 • اگر یکی از شرکای شرکت فوت کند، این مسأله می‌تواند بر انحلال شرکت نسبی اثرگذار باشد. مگر این‌که سایر شرکا و قائم‌مقام شریک فوت شده بخواهند که علیرغم فوت شریک، شرکت نسبی پابرجا باشد.
 • اگر یکی از شرکا محجور شود، یعنی صلاحیتش را برای استفاده از حق از دست بدهد شرکت می‌تواند منحل شود. یعنی با رضایت سایر شرکا و قائم‌مقام شخص محجور شده، می‌توان از انحلال شرکت نسبی جلوگیری کرد.
 • اگر یکی از شرکاء شرکت نسبی به دلایلی تقاضای انحلال شرکت نسبی را بدهد، دادگاه باید این تقاضا را بررسی کند. اگر دلایل این شریک موجه بود، دادگاه حکم به انحلال شرکت می‌دهد.
 • فرض کنید یکی از شرکا، به شخص دیگری خارج از شرکت بدهی دارد. اما دارایی‌اش به قدری نیست که بتواند بدهی‌اش را پرداخت کند. طلبکار می‌تواند به سهم شریک از منافع شرکت مراجعه کند. مثلا اگر مبلغی به عنوان سود قرار است به شریک پرداخت شود، طلبکار می‌تواند آن مبلغ را برای بدهی خود دریافت کند.

اما اگر آن مبلغ هم برای طلب کافی نبود، طلبکار می‌تواند انحلال شرکت نسبی را درخواست کند.

اگر به هرکدام از دلایل ذکر شده، قصد انحلال شرکت نسبی خود را دارید، کارشناسان ما در ثبت‌یار آمادۀ خدمت‌رسانی به شما هستند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4/5 (14)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *