سهام ممتاز چیست
استارتاپ ها ثبت شرکت

سهام ممتاز چیست و موارد استفاده از آن

تا به حال نام سهام ممتاز را شنیده‌اید؟ این سهام چه امتیازاتی به شما می‌دهد؟ آیا مایلید از این امتیازات استفاده کنید؟ مطلب سهام ممتاز چیست به شما کمک می‌کند تا با این نوع سهام آشنا شوید.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

مقدمه

اصل بر این است که همۀ سهام‌ها باید مثل هم باشند. اما استثنائی در قانون ذکر شده. که به موجب آن، دارندگان سهام ممتاز از امتیازات خاصی برخوردارند. اما سوال مهم اینجاست که چرا سهام ممتاز تعریف می‌شود؟ فلسفه وجودی سهام ممتاز چیست؟

 

 

درواقع علت اصلی درنظر گرفتن چنین امتیازی، مسئولیت‌های متفاوت شرکا است. حالتی را در نظر بگیرید که شخصی در ابتدای ایجاد شرکت، مبلغی را تحت عنوان سرمایه به شرکت می‌آورد. در ابتدا این کار ریسک بالایی دارد. چرا که هنوز اعضای شرکت نمی‌دانند که کسب و کارشان سودآوری دارد یا خیر؟ اما پس از مدتی که کسب وکار راه افتاد و به سوددهی رسید، شخص دیگری مبلغی را به عنوان سرمایه به شرکت می‌آورد. این مسأله باعث می‌‌شود که صاحب سرمایه اولیه، امتیازی را نسبت به صاحب سهام جدید طلب کند. زیرا در شرایط اولیه شرکت، ریسک بالایی متحمل شده است.

و یا حالت دیگری را درنظر بگیرید که در یک شرکت افراد فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهند. اما عده‌ای می‌شوند عضو هیئت مدیره و اختیارات شرکت با ایشان است. حالا عدۀ دیگری که عضو هیئت مدیره نیستند، می‌توانند به واسطه سهام ممتاز، از امتیازات ویژه‌ای بهره‌مند شوند.

سهام ممتاز چیست ؟

ماده ۴۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت، درباره سهام ممتاز این طور گفته است:

       «هر شرکت سهامی می تواند بموجب اساسنامه وهمچنین تاموقعی که شرکت منحل نشده است طبق تصویب مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام سهام ممتازترتیب دهد.
امتیازات اینگونه سهام ونحوه استفاده ازآن بایدبطوروضوح تعیین گردد.هرگونه تغییردرامتیازات وابسته به سهام ممتاز باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده شرکت باجلب موافقت دارندگان نصف بعلاوه یک این گونه سهام انجام گیرد.»

 

این یعنی سهام ممتاز، سهامی است که صرفا در شرکت‌های سهامی وجود دارد. به واسطه این سهام صاحب آن می‌تواند از امتیازاتی استفاده کند. مانند این‌که حق رأی بیشتری داشته باشد و یا در تقسیم سود اولویت داشته باشد و یا… .

موارد استفاده سهام ممتاز

فرض کنید یک شرکت سهامی نیاز به افزایش سرمایه دارد. اما کسی حاضر نمی‌شود سهام بخرد. شرکت، برای این‌که سرمایه مورد نیازش را تامین کند، اقدام به فروش سهام ممتاز می‌کند. تا از این راه افراد رغبت به خرید سهام پیدا کنند.

و یا حالت دیگری را درنظر بگیرید که در آن دو شرکت با هم ادغام می‌شوند. که یکی از آن‌ها قدمت و اعتبار بیشتری دارد و دیگری تازه‌کار است و تاکنون اعتبار زیادی کسب نکرده. در این صورت سهامداران شرکت قدیمی‌تر می‌توانند تقاضای سهام ممتاز کنند. یعنی به موجب اعتبار شرکت قبلی، امتیازاتی را برای خود در نظر بگیرند.

ثبت‌یار متخصصانی در زمینه ثبت سهام ممتاز دارد. ایشان به خوبی می‌دانند فرایند ثبت سهام ممتاز چیست و شما را در این زمینه همراهی می‌کنند.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

4.89/5 (9)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *