فهرست عناوین

وجود انواع شرکت‌های تجاری موجب شده است که موسسین بتوانند قالب مناسب فعالیت خود را انتخاب کنند. برخی از این شرکت‌ها اختیارات بیشتری را به شرکا می‌دهند علاوه بر اینکه برای طیف گسترده‌تری از موضوعات مناسب هستند. به همین دلیل برای ثبت، بین اشخاص رایج‌ترند. یکی از این شرکت‌ها، شرکت با مسئولیت محدود است که در ثبت انواع شرکت‌های تجاری رقیب شرکت سهامی خاص به‌شمار می‌رود. در این مطلب ضمن تعریف و نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود، شرایط و مدارک آن را بیان می‌کنیم.


تعریف شرکت با مسئولیت محدود 

از جمله شرکت‌های معرفی شده در قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود است که به لحاظ مزایایی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم و میزان مسئولیت مدیران محبوبیت زیادی بین اشخاص دارد.

تا کنون از بین شرکت‌های ثبت شده  ۴۳.۶۴ درصد، در قالب شرکت با مسئولیت محدود به ثبت رسیده‌اند.

در این شرکت‌ها، میزان مسئولیت شرکا به اندازه‌ سرمایه‌ای است که به شرکت آورده‌اند. یعنی اگر تمام سهم خود را پرداخت کرده باشند، دیگر مقابل بدهی‌های شرکت مسئولیتی ندارند. به عبارت دیگر طلبکاران نمی‌توانند برای وصول بدهی خود از شرکت به شرکا مراجعه کنند.


شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود مانند سایر شرکت‌های تجاری باید شرایط آن را رعایت کرد. این شرایط را به طور کلی می‌توان شامل موارد زیر دانست:

وجود شریک و حداقل تعداد مشخص شده در قانون؛
در شرکت با مسئولیت محدود حداقل ۲ نفر در نظر گرفته شده است.

سرمایه شرکت و حداقل مقدار قانونی آن؛
برای شرکت با مسئولیت محدود یک میلیون ریال در نظر گرفته شده است. سرمایه این شرکت‌ها می‌تواند به صورت نقدی و غیرنقدی باشد. 

موضوعی که شرکت برای آن تشکیل می‌شود؛
در این رابطه شرکت با مسئولیت محدود می‌تواند در موضوعات مختلفی تشکیل شود و محدودیتی از این بابت وجود ندارد. فقط در نظر داشته باشید که برخی موضوعات شرکت نیازمند اخذ مجوز از سازمان یا نهاد خاصی هستند و برای انتخاب آن‌ها باید مجوز مربوطه توسط موسسین دریافت شود.

تعیین نام شرکت؛
هنگام ثبت شرکت، ۵ نام پیشنهادی توسط موسسین انتخاب می‌شود. این نام‌ها باید کاملا فارسی و غیر تکراری باشند. همچنین پیشنهاد می‌شود، بیش از سه سیلاب داشته باشند که احتمال تایید آن‌ها بیشتر شود.

توصیه ثبتیاری:
پیش از انتخاب نام، می‌توانید گزینه‌های مورد نظر خود را از طریق استعلام نام شرکت بررسی کنید تا از تکراری و مشابه نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

تعیین آدرس شرکت؛
علاوه بر تمامی موارد گفته شده، لازم است، یک آدرس ثبتی برای شرکت اعلام شود. نشانی شرکت در اساسنامه درج می‌شود و تمامی نامه‌های اداری و قضایی به همین آدرس ارسال می‌شود. 


شرکت با مسئولیت محدود برای چه کسانی مناسب است؟

شرکت با مسئولیت محدود به دلیل تشریفات کمتری که نسبت به سهامی دارد، از جمله شرکت‌های رایج بین اشخاص به شمار می‌رود. از این رو متقاضی ثبت این قالب شرکت از سایر شرکت‌های تجاری بیشتر است. 

شرکت با مسئولیت محدود، معمولا توسط اشخاصی ثبت می‌شود که نسبت به هم شناخت و اعتماد دارند مانند اعضای خانواده و همچنین به دنبال جذب سرمایه‌گذار یا شریک جدید نیستند. از این رو نقل و انتقال سرمایه نیز در این شرکت با رعایت تشریفاتی انجام می‌شود. در واقع علاوه بر اینکه همه شرکا باید نسبت به انتقال رضایت داشته باشند، الزام به تنظیم سند رسمی نیز وجود دارد.


چگونه شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنیم؟

ثبت شرکت با مسئولیت محدود علاوه بر سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، در شهرهای بزرگ از جمله تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و تبریز از طریق خدمات پنجره واحد انجام می‌شود. در این روش مراحل ثبت شرکت با مراجعه حضوری و به صورت یکجا صورت می گیرد. 

شرکت با مسئولیت محدود در تهران فقط از طریق «خدمات پنجره واحد فیزیکی کسب و کار» انجام می‌گیرد. به این صورت که:

 1.  متقاضی ثبت شرکت پس از ورود اطلاعات، به کارشناس مراجعه می‌کند.
 2. کارشناس ثبت شرکت در پنجره واحد، اطلاعات وارد شده و نام‌های انتخابی شرکت را بررسی می‌کند. (در صورتی که هیچ یک از نام‌های انتخابی تایید نشود، متقاضی باید نام‌های دیگری را ارائه کند).
 3. با تایید نام، تمام مدارک شرکت توسط موسسین امضا و به کارشناس تحویل داده می‌شود. (اگر در این مرحله نیز تایید نشود، باید رفع ایراد شود.)
 4. در گام بعدی کارشناس، بارکد پستی را وارد می‌کند. پیش‌نویس آگهی نیز پس از یک روز منتشر می‌شود.

با توجه به اینکه شرکت با مسئولیت محدود در زمان ثبت باید کد اقتصادی خود را دریافت کند، پس از ثبت از طریق خدمات پنجره واحد، در باجه مرتبط، خدمات مربوط با اخذ کد انجام می‌شود. همچنین دریافت کد کارگاهی یا سایر خدمات مرتبط با شرکت از این طریق و در مدت زمان کوتاه‌تر امکان‌پذیر شده است. درخواست پلمپ دفاتر در همین مرحله هم اجباری است.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • دو نسخه تکمیل‌شده از شرکت‌نامه
 • دو نسخه تکمیل‌شده از تقاضانامه ثبت
 • دو نسخه تکمیل‌شده اساسنامه
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت
 • دو نسخه صورت‌جلسه هیات مدیره
 • فرم تعیین نام شرکت
 • اصل مجوز فعالیت شرکت (در صورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد)
 • اصل وکالت‌نامه وکیل دادگستری (در صورتی که ثبت شرکت را وکیل انجام دهد)

ارکان شرکت بامسئولیت محدود

به‌طور کلی سه رکن برای شرکت با مسئولیت محدود در نظر گرفته شده است که به آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

رکن اداره‌کننده

شرکت با مسئولیت محدود دارای یک یا چند مدیر است که می‌تواند از بین شرکا یا افراد خارج از شرکت باشد. اگر برای مدیر شرکت مدتی تعیین نشود، مدت تصدی او نامحدود است. انتخاب مدیر توسط مجمع عمومی عادی انجام می‌شود و باید در صورتجلسه انتخاب مدیر ثبت شود.

 رکن ناظر

در شرکت با مسئولیت محدود بر خلاف شرکت سهامی، انتخاب بازرس الزامی نیست ولی شرکا می‌توانند با توافق به صورت اختیاری بازرس انتخاب کنند.  

رکن تصمیم‌گیرنده

شرکت با مسئولیت محدود توسط مدیران شرکت اداره می‌شود. برای تصمیم گیری در امور شرکت مجمع عمومی تشکیل می‌شود و با تنظیم صورتجلسه، تصمیمات اخذ شده در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسند. 

فرآیند تصمیم‌گیری در این شرکت‌ها به این شکل است:

اگر تمامی شرکا حاضر باشند، مجمع عمومی را تشکیل داده و نسبت به امور شرکت تصمیم‌گیری می‌کنند. در غیر این صورت برای تشکیل مجمع، آگهی دعوت منتشر می‌شود. پس از انتشار آگهی دعوت در نوبت اول باید حداقل شرکایی که نصف سرمایه را دارند، برای تصمیم‌گیری حاضر شوند. اگر در دفعه اول این اشخاص حاضر نشوند و با آگهی اول مجمع به حد نصاب نرسیده و تشکیل نشود، باید در مهلت قانونی در نوبت دیگری انتشار آگهی دعوت دوم صورت بگیرد. در این صورت با توجه به اکثریت عددی شرکا رای گیری می‌شود. 

در این رابطه اساسنامه شرکت می‌تواند ترتیب دیگری را برای تصمیم‌گیری در امور شرکت مشخص کند. ضمن اینکه در رابطه با تصمیماتی که نیاز به تغییر اساسنامه وجود دارد، نحوه تشکیل جلسه متفاوت خواهد بود. به این صورت که اکثریت عددی شرکا که دارای حداقل سه چهارم سرمایه نیز هستند، باید نسبت به این امور تصمیم‌گیری نمایند.


 ثبت شرکت با مسئولیت محدود با ثبت‌یار

در این مقاله، شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یکی از رایج ترین انواع شرکت‌های تجاری معرفی شد. اگر شما این نوع شرکت را برای ثبت انتخاب کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از این مطلب به عنوان راهنما، مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. همچنین فرآیند ثبت شرکت را انجام دهید. به علاوه برای صرفه جویی در زمان می‌توانید از متخصصین حوزه ثبت کمک بگیرید. ثبت‌یار مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود را به صورت آنلاین و با مشاوره رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد.

شماره تماس واحد پشتیبانی:
۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰

هزینه و مدت ثبت شرکت با مسئولیت محدود چقدر است؟

شرکت با مسئولیت محدود در دو هفته کاری و با هزینه ۲.۰۰۰.۰۰۰ تومان در تهران به ثبت می‌رسد.

آیا شرکت با مسئولیت محدود باید بازرس انتخاب کند؟

خیر، انتخاب بازرس در این شرکت اختیاری است.

مدیران شرکت با مسئولیت محدود برای چه دوره ای انتخاب می‌شوند؟

شرکت با مسئولیت محدود حداقل ۱ مدیر دارد که می‌تواند برای مدت محدود یا نامحدودی معین شود.