مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


سیر تا پیاز انحلال شرکت سهامی عام

سیر تا پیاز انحلال شرکت سهامی عام

انحلال شرکت سهامی عام طبق چه شرایطی اتفاق میفتد؟ چه کارهایی برای انحلال شرکت سهامی عام ضروری است؟ این مطلب به شما کمک می‌کند تا با علل انحلال شرکت سهامی عام آشنا شوید.

برای آشنایی بیشتر با شرکت سهامی عام می‌توانید مطلب «شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی عام» مراجعه کنید.

مقدمه

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، شرکت تجاری یک شخصیت فرضی (شخصیت حقوقی) دارد. (برای مطالعۀ بیشتر، به مطلب «شخصیت حقوقی چیست؟» مراجعه کنید.)

که این شخصیت هم مانند شخصیت‌های حقیقی حیات و مرگی دارد. مسائل مربوط به پایان حیات شخصیت حقوقی به مرگ اشخاص حقیقی شباهت دارد. اما این تفاوت وجود دارد که قانون‌گذار اجازه داده است که شرکت تجاری پیش از این‌که کامل از بین برود، تعهدات ناتمامش را تمام کند، بدهی‌هایش را بپردازد و سود باقی‌مانده‌اش را بین شرکا تقسیم کند.

درنتیجه انحلال شرکت تجاری از آنجا آغاز می‌شود که شرکت تصمیم می‌گیرد عملیات تصفیه انجام بدهد. و زوال شرکت آن لحظه‌ای رخ می‌دهد که عملیات تصفیه به پایان می‌رسد. درواقع عملیات تصفیه این است که تمام دارایی‌ها و طلب‌های شرکت نقد می‌شود و بدهی‌هایش پرداخت می‌شود.

 

انحلال شرکت سهامی عام

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، قوانین مربوط به شرکت‌های سهامی، در حدود ۳۰۰ ماده در لایحه اصلاحی قانون تجارت ذکرشده‌اند.

در ماده ۱۹۹ این لایحه، در خصوص انحلال شرکت‌های سهامی آمده است:

          «شرکت سهامی در موارد زیر منحل می‌شود

  • وقتی که شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است، انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.
  • در صورتی که شرکت برای مدت معین تشکیل شده است و آن مدت منقضی شده باشد، مگر اینکه مدت قبل از انقضا، تمدید شده باشد.
  • در صورت ورشکستگی.
  • در هر موقع که مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام به هر علتی رأی به انحلال شرکت بدهد.
  • در صورت صدور حکم قطعی دادگاه»

 

 

پس می‌توان عوامل انحلال شرکت‌های سهامی را این‌طور نام برد:

الف) هرشرکتی برای موضوعی تشکیل می‌شود. مثلا شرکتی را از نوع سهامی عام فرض کنید که برای انجام یک پروژۀ سدسازی ایجاد شده است. وقتی که این پروژه تمام شود، شرکت نیز منحل می‌شود. هم‌چنین است وقتی که انجام دادن پروژه غیرممکن شود. مثلا در این مثال، ساخت سد در آن مکان غیرقانونی شود یا آب رودخانه خشک شود.

 

ب) اگر شرکت برای مدتی معین ایجاد شود، به محض اتمام آن مدت منحل می‌شود. مثلا در اساسنامه ذکر شده این شرکت سهامی عام به مدت ۳ سال ایجاد شده است. درپایان سال سوم، شرکت منحل خواهد شد. مگر این‌که مدت آن تمدید شده باشد.

ج) ورشکستگی می‌تواند یکی از عوامل انحلال شرکت سهامی خاص باشد.

انحلال شرکت سهامی عام به درخواست ذی‌نفع

علاوه برموارد ذکرشده، گاهی نیز به درخواست اشخاص ذی‌نفع می‌توان شاهد انحلال شرکت سهامی عام بود. این موارد که در لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده‌اند از قرار زیر اند:

  • شرکت سهامی عامی را درنظر بگیرید که یک سال پیش به ثبت رسیده‌است. اما طی این یک سال هیچ فعالیتی متناسب با موضوع شرکت انجام نداده است.

و یا شرکت دیگری را درنظر بگیرید که سال‌ها پیش به ثبت رسیده و فعالیت کرده است. اما بیش از یک سال است که فعالیتی نداشته است.

 

در هردو صورت اشخاص ذی‌نفع می‌توانند انحلال شرکت را از دادگاه بخواهند.

  • در اساسنامه پیش‌بینی شده است که مجمع عمومی سالانه برای رسیدگی به حساب‌های مالی باید در تاریخ‌های معینی تشکیل شود. اگر ۱۰ ماه از این تاریخ گذشته باشد و مجمع عمومی سالانه تشکیل نشود، اشخاص ذی‌نفع می‌توانند انحلال شرکت سهامی عام را از دادگاه بخواهند.
  • اگر مدیرعامل شرکت فوت کند چه می‌شود؟ اگر سمت تمام یا بعضی از اشخاص هیئت مدیره به هردلیلی مانند فوت خالی بماند چه؟ در هر دو صورت اگر این سمت‌ها بیش از ۶ ماه خالی و بلاتصدی بمانند، اشخاص ذی‌نفع می‌توانند انحلال شرکت سهامی عام را از دادگاه بخواهند.
  • اگر مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام تشکیل نشود که انحلال شرکت را اعلام کند (همان‌طور که در بند ۱ و ۲ ماده ۱۹۹ آمده بود) باز هم شرکت سهامی عام می‌تواند با تقاضای اشخاص ذی‌نفع و توسط دادگاه منحل شود.

اگر به هردلیلی می‌خواهید شرکت سهامی عام خود را منحل کنید و یا به عنوان ذی‌نفع درخواست انحلال شرکت سهامی عام دیگری را بدهید، می‌توانید به کارشناسان ما در ثبت‌یار مراجعه کنید.

۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱

 

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *