مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


چرا باید از دفتر سهام استفاده کنیم؟

چرا باید از دفتر سهام استفاده کنیم؟

اگر در شرکت سهامی خود دفتر سهام نداشته باشیم چه می‌شود؟ در صورت ثبت نکردن سهام در این دفتر چه اتفاقاتی می‌افتد؟ داشتن دفتر ثبت سهام در شرکت‌های سهامی به قدری مهم است که قانون‌گذار سهام ثبت نشده را به رسمیت نشناخته است. ضرورت استفاده ازدفتر سهام چیست؟ چرا و چگونه باید از این دفتر استفاده کرد؟ این مطلب شما را با دفتر سهام بیشتر آشنا می‌کند.

مقدمه

دفتر ثبت سهام دفتری است که در آن باید سهام سهام‌داران شرکت ثبت بشود. یعنی نوشته شود که کدام سهام با چه مبلغی متعلق به چه کسی است.

پیامدهای استفاده نکردن از دفتر سهام

همان‌طور که در مطلب دفتر ثبت سهام چیست گفتیم، نقل و انتقال سهام در شرکت‌های سهامی مقررات خاص خود را دارد. در ماده ۴۰ لایحه قانونی اصلاح بخشی از قانون تجارت آمده است:

           انتقال سهام بانام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد و انتقال دهنده یا وکیل یا نماینده قانونی او باید انتقال را در دفتر مزبور امضاء کند.
در موردی که تمامی مبلغ اسمی سهم پرداخت نشده است نشانی کامل انتقال گیرنده نیز در دفتر ثبت سهام شرکت قید و به امضای انتقال گیرنده یا وکیل یا نماینده قانونی او رسیده و از نظر اجرای تعهدات ناشی از نقل و انتقال سهم معتبر خواهد بود. هرگونه تغییر اقامتگاه نیز باید به همان ترتیب رسیده وامضاء شود. هر انتقالی که بدون رعایت شرایط فوق بعمل آید از نظر شرکت و اشخاص ثالث فاقد اعتبار است.

از نظر حقوقی و قانونی کسی سهامدار شرکت است که اسمش در دفتر ثبت سهام ثبت شده باشد. اگر ثبت نشده باشد، وقتی اختلافی به وجود می‌آید، اثبات کردن آن در دادگاه مشکل است. وجود این دفتر و ثبت سهام در آن از ابتدای تأسیس شرکت الزامی است. درصورتی که این اتفاق نیفتد، با چالش‌هایی مواجه می‌شوید.

بیشتر بدانید
فروش سهام

 

 

پس خوب است از ابتدای ایجاد شرکت سهامی خود، دفتر سهام تهیه کرده و نقل و انتقالات سهام را در آن ثبت کنیم.

یک توصیه به استارتاپ‌ها!

برای این که به سادگی بتوانید دفتر سهام و برگه سهام تهیه کنید، با ثبت‌یار تماس بگیرید.

بیشتر بدانید
تاسیس شرکت حمل و نقل جاده‌ای در بخش کالا

۰۲۱-۷۴۳۱۸۷۰۰


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

4.85/5 (13)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *