مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قانون تجارت ایران

قانون تجارت ایران

قانون تجارت ایران مهم‌ترین مجموعه مدون قوانین مربوط به امور بازرگانی در ایران است که اساس حقوق تجارت ایران را تشکیل می‌دهد. این قانون مشتمل بر ششصد ماده است که از قانون فرانسه اقتباس شده و اساس تمام فعالیت­های تجاری را این قانون معین می­کند. در این قانون اصول مربوط به معاملات تجاری، شرکت­های تجاری، اسناد تجاری و چک، ورشکستگی، اسم تجارتی و شخصیت حقوقی بیان می‌شود. در ادامه به معرفی بخش­های مختلف این قانون می‌پردازیم:

محتوای قانون تجارت

باب اول:

از ماده ۱ تا ۵٫ این باب به تعریف تاجر و معاملات تجاری می­پردازد.

باب دوم:

از ماده ۶ تا ۱۹٫ دفاتر تجارتی و دفتر ثبت تجاری را تعریف کرده و معین می‌کند که چه کسانی ملزم به استفاده از این دفاتر هستند.

باب سوم:

از ماده ۲۰ الی ۲۲۲٫ این باب یکی از مهم‌ترین بخش‌های قانون تجارت محسوب می‌شود. نکته سوم درمورد باب سوم قانون تجارت این است که مواد ۲۱ الی ۹۳ که مقررات مربوط به شرکت‌های سهامی را شرح می‌داد، حذف شد. سپس به جای آن ۳۰۰ ماده برای تعیین مقررات شرکت‌های سهامی ایجاد شد. در مورد شرکت­های تعاونی نیز قانون “شرکتهای تعاونی” مصوب ۱۳۵۰ اجرا می­شود. قوانین مربوط به شرکت­های با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی و مختلط سهامی و غیرسهامی، از مواد ۹۴ الی ۱۸۹ را در بردارد.

“لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت” یا همان لایحه اصلاحی، در سال ۱۳۴۷ توسط کمیسیون خاص مشترک مجلسین تصویب گردید. این قانون ۳۰۰ ماده ای، بخش مربوط به شرکتهای سهامی در” قانون تجارت” یعنی ماده ۲۱ الی ۹۳ را نسخ کرد و بخش مربوط به شرکت سهامی از قانون تجارت حذف و لایحه جایگزین آن گردید.

باب چهارم و پنجم:

از ماده ۲۲۳ الی ۳۳۴٫ این دو باب به اسناد در وجه حامل که شامل برات و سفته و چک هستند، می­پردازند. مباحث این باب شامل قبول و نکول، ظهرنویسی، شکل ظاهری سند، وعده، مسئولیت، پرداخت، حقوق و وظایف دارنده سند، اعتراض و مرور زمان می­شود.

باب ششم:

از ماده ۳۳۵ الی ۳۵۶ به مقررات راجع به دلالی میپردازد.

باب هفتم:

از ماده ۳۵۷ الی ۳۷۶ مقررات مربوط به حق‌العمل‌کاری (کمیسیون) را بیان می‌کند.

باب هشتم:

از ماده ۳۷۷ الی ۳۹۴ مربوط به قرارداد حمل و نقل است.

باب نهم:

از ماده ۳۹۵ الی ۴۰۱ مربوط به قائم مقام تجارتی است.

باب دهم:

از ماده ۴۰۲ الی ۴۱۱ به بحث ضمانت می‌پردازد. در مطالعه این قسمت از قانون باید قوانین مربوط به ضمانت قانون مدنی را هم مدنظر داشت.

باب یازدهم:

از ماده ۴۱۲ الی ۵۴۱ به بحث ورشکستگی می‌پردازد که یکی از بخش‌های بسیار مهم قانون تجارت است،

باب دوازدهم:

از ماده ۵۴۱ الی ۵۶۰ راجع به ورشکستگی به تقصیر و تقلب است.

باب سیزدهم:

از ماده ۵۶۱ الی ۵۷۵ به اعاده اعتبار تاجر ورشکسته می‌پردازد.

باب چهاردهم:

از ماده ۵۷۶ الی ۵۸۲ در تعریف اسم تجارتی است که در مورد اسم تجارتی قانون تجارت بسیار کلی و کوتاه به بیان قواعد آن پرداخته و در این مورد باید به “قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری” مصوب ۱۳۸۶ مراجعه شود.

باب پانزدهم:

از ماده ۵۸۳ الی ۵۹۱ که بخش آخر قانون تجارت است، شخصیت حقوقی را تعریف کرده است و در ادامه آن از ماده ۵۹۲ الی ۶۰۰ مقررات نهایی را عنوان کرده است.

  قانون تجارت.PDF

 


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (11)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *