مجله ثبت‌یار

شبکه های اجتماعی


قانون ثبت شرکت ها

قانون ثبت شرکت ها

در ۲ خردادماه سال ۱۳۱۰، قانونی تحت عنوان قانون ثبت شرکت ها به تصویب رسید. مجلس شورای ملی این قانون را در ۱۲ ماده نوشت.

در این ۱۲ ماده مقرراتی درخصوص ثبت شرکت داخلی و خارجی بیان شده است. که این مقررات، کلی هستند. قوانین جزئی‌تر، در آئین‌نامه اجرایی قانون ثبت شرکت ها آمده است.

البته این قانون، علاوه بر مقرراتی است که در قانون تجارت راجع به ثبت شرکت‌ها آمده است. برای مثال مقررات مربوط به ثبت شرکت سهامی، در لایحه اصلاحی قانون تجارت آمده است. یا مقررات مربوط به شرکت‌های تعاونی، در قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران آمده است.
هم‌چنین برای ثبت شرکت دانش‌بنیان، قوانین دیگری نیز وجود دارد. که این قوانین، در بخش قوانین و مقررات قابل دسترسی هستند.

قانون ثبت شرکت ها، برخی از مقررات کلی را ذکر کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به ثبت هرکدام از انواع شرکت، می‌توانید به قانون تجارت و یا قوانین مربوطه مراجعه کنید.

متن قانون ثبت شرکت ها

قانون ثبت شرکت ها، این‌طور آغاز می‌شود:

        ماده اول ـ هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد شرکت ایرانی محسوب است.
ماده دوم ـ کلیه شرکت‌‌های ایرانی مذکور در قانون تجارت (سهامی ـ ضمانتی مختلط ـ تعاونی) که در تاریخ اجرا این قانون موجود و مطابق مقررات قانون تجارت راجع به ثبت و تطبیق تشکیلات خود با قانون مزبور عمل نکرده‌اند باید مهر تا آخر شهریور ماه ۱۳۱۰ تشکیلات خود را با مقررات قانون تجارت تطبیق نموده و مطابق قانون مزبور تقاضای ثبت کنند والا به تقاضای مدعی العموم بدایت محلی که ثبت باید در آن‌جا به عمل آید محکمه مدیران آن‌ها را به یک صد الی هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد کرد.

 و در صورت تقاضای مدعی العموم حکم انحلال شرکت مختلف نیز صادر خواهد شد. در صورتی که مدت فوق برای تطبیق تشکیلات با قانون تجارت و تقاضای ثبت کافی نباشد رئیس محکمه ابتدایی محل به تقاضای شرکت تا سه ماه مهلت اضافی خواهد داد.

اگر این قانون به کار شما می‌آید و دقیقا همان چیزی است که دنبالش بودید، همین الان فایل آن را دریافت کنید:

 

 قانون ثبت شرکت ها. PDF


لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

5/5 (7)

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *